«ՕԵԿ-ը 2008թ. ընտրություններից հետո փաստացի դադարել է գոյություն ունենալուց»
Ի՞նչ ենթատեքստ ունի «կոտրած տաշտակի» առջև կանգնելու մասին վարչապետի հայտարարությունը, և իրականում ու՞մ է այն ուղղված:
Կարող ենք ենթադրել, որ դա ուղղված էր ԲՀԿ-ին, բայց երկու օր հետո վարչապետի մամուլի խոսնակը դա հերքեց, և ստացվեց օդի մեջ կրակոց: Այդ հայտարարությունը հոգեբանական ճնշման փորձ էր և PR տեխնոլոգիայի կարգին պատկանող հայտարարություն` ԲՀԿ-ի նկատմամբ: ԲՀԿ-ի պատգամավորներից մեկն էլ խորհրդարանում հայտարարեց հերքումը, և դուրս եկավ, որ վարչապետի հայտարարությունից ոչինչ չստացվեց:
Վարչապետն իրականում ի՞ր կարծիքն էր հայտնում, թե՞ ՀՀԿ-ի տեսակետն էր, որ հնչեց վարչապետի բերանից:
ՀՀԿ-ի տեսակետը հայտնում են ՀՀԿ-ի նախագահը և մամուլի քարտուղարը: Ոչ նախագահը, ոչ էլ մամուլի խոսնակը նման հայտարարություն չեն արել, դրա համար կարող ենք ենթադրել, որ դա վարչապետի տեսակետն էր: Ուղղակի վարչապետի բերանով ասում էր նախագահը, բայց ոչ ոք չի կարող ասել, որ դա կուսակցության տեսակետն էր:
Իրականում ՀՀԿ-ի ու ԲՀԿ-ի միջև տարաձայնություններ կա՞ն, թե՞ նման կարգի հայտարարությունները ձևական են:
Քաղաքական դաշտում եղած բոլոր 5 ուժերի միջև էլ գոյություն ունի պայքար: Հակասություն ոչ մեկի միջև էլ չկա, կա սովորական նախընտրական շրջանին բնորոշ պայքար, որը ձևական չէ, և աշխարհի բոլոր երկրներում էլ, անկախ նրանից՝ կոալիցիայի մեջ են, թե ոչ, անում են հայտարարություններ, որոնք մեկը մյուսին չեն համապատասխանում: Դա կուսակցությունների, քաղաքական ուժերի պայքարի կոնտեքստի մեջ է: Սա նորմալ պայքար է և տանում է դեպի պառլամենտական ընտրություններ` հնարավորինս շատ ձայներ խլելու համար:
Թեև «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը իշխանության մեջ է, սակայն պասիվ դերակատարում ունի: Ինչո՞ւ է ՕԵԿ-ը քաղաքական լուսանցքում հայտնվել:
ՕԵԿ-ը 2008թ. ընտրություններից հետո փաստացի դադարել է գոյություն ունենալուց: ՕԵԿ-ը գոյություն ունի միայն իրավական հարթության մեջ, այսինքն` գրանցված է արդարադատության նախարարությունում և դե յուրե գոյություն ունի, իսկ քաղաքական դաշտում գոյություն չունի: 2008թ. ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդես էր գալիս պայքարողի կերպարով և կրիտիկական պահին` մարտի 1-ից առաջ, դավաճանեց իր ընտրազանգվածին:
Շատ հաճախ են փաստերը խեղաթյուրում, թե նա պետք է միանար ՀԱԿ-ին: ՀԱԿ-ին միանալու խնդիր չուներ, նա պետք է հավատարիմ մնար իր ընտրազանգվածին, որի մեջ պետք է տեսներ իր շահերը առաջ տանողին: Իր շահերը առաջ տանելը փոխեց Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնի հետ, ինչի արդյունքում էլ իր ընտրազանգվածի մոտ կորցրեց պայքարողի վստահությունը: Դրա համար «Օրինաց երկիր» կուսակցություն այլևս չկա, և դրա մասին խոսելն անիմաստ է:
Այստեղ մի հարց էլ կա: Մինչև 2008թ. ՕԵԿ առաջնորդը միշտ հրապարակային գործիչ է եղել. խորհրդարանի նախագահ, թե ընդդիմություն՝ նա միշտ խոսել է, ելույթներ է ունեցել: 2008-ից հետո նա փակվեց կաբինետում: Կաբինետում նստել և ընտրազանգված հավաքել շատ բարդ է, եթե չասենք անհնար է: Հենց կաբինետում նստելն էլ նրան «թաղեց» որպես քաղաքական գործիչ: Արդեն կան խոսակցություններ, որ ԱԺ-ում մի քանի տեղ ունենալու միակ ճանապարհը ՀՀԿ-ի նախընտրական ցուցակի անցողիկ տեղերը զբաղեցնելն է: Միայն այդ ձևով կարող են մտնել խորհրդարան, այլ ճանապարհով անհնար է:

“После выборов 2008 г. партия “Оринац еркир” перестала существовать”
Какой подтекст имеет заявление премьер-министра о возможности оказаться у “разбитого корыта” и кому оно адресовано?
Можно предположить, что это заявление было адресовано партии “Процветающая Армения”, однако через два дня пресс-секретарь премьер-министра выступил с опровержением, и получилось, что это был холостой выстрел. Заявление представляло собой политтехнологию и было попыткой оказать психологические давление на ППА. Однако с опровержением в парламенте выступил и один из депутатов фракции ППА, и получилось, что заявление премьер-министра ничего не дало.
Чье мнение на самом деле выразил премьер-министр – свое или Республиканской партии Армении, которое прозвучало из уст главы правительства?
Мнение РПА выражают председатель и пресс-секретарь партии. Ни президент, ни пресс-секретарь такое заявление не делали, поэтому мы можем предположить, что это было мнение премьер-министра. Просто его устами говорил президент, однако никто не может сказать, что это была точка зрения партии.
А между РПА и ППА действительно имеются разногласия или подобные заявления носят формальный характер?
Действующие в политическом поле пять политических сил ведут между собой борьбу. Противоречий между ними нет, есть обычная, присущная предвыборному периоду борьба, которая не носит формальный характер. Во всех странах мира политические силы, независимо от того, входят они в коалицию или нет, делают заявления, которые могут не соответствовать друг другу. Это укладывается в контекст борьбы партий, политических сил, которая направлена на получение максимального числа голосов на парламентских выборах.
Несмотря на то, что “Оринац еркир” является властной партией, она явно играет пассивную роль. Почему ПОЕ стала политически маргинальной силой?
После выборов 2008 г. ПОЕ фактически перестала существовать. Она существует только в правовой плоскости, то есть зарегистрирована в Министерстве юстиции, а в политическом поле эта партия не существует. В 2008 г. председатель “Оринац еркир” Артур Багдасарян выступал в образе борца, однако в критический момент, до событий 1 марта, он предал свой электорат.
Очень часто факты искажают, говорят, что Багдасарян должен был присоединиться к Армянскому национальному конгрессу. Перед Багдасаряном не стоял вопрос присоединения к АНК, он должен был сохранить верность своему электорату и видеть в нем защитника своих интересов. Однако защиту своих интересов он променял на пост секретаря Совета национальной безопасности, в результате чего утратил доверие своего электората. Поэтому партии “Оринац еркир” больше нет, и говорить о ней не имеет смысла. Здесь, однако, есть один момент.
До 2008 г. лидер ПОЕ всегда был публичным деятелем: независимо от того, был он председателем парламента или оппозиционным деятелем, он всегда имел выступления. После 2008 г. Багдасарян закрылся в кабинете. А собирать электорат, сидя в кабинете, очень сложно, если не сказать невозможно. Именно это и “убило” его как политического деятеля. Уже звучит мнение о том, что единственный путь для ПОЕ получить несколько мест в парламенте – это занять проходные места в предвыборном списке РПА. Только так можно будет пройти в парламент. Другого пути нет.