Մարդիկ հարստացել են Ջավախքի «անջատողականության» հաշվին. Թբիլիսիի քաղաքապետի թեկնածու
«Ներդրումային ընկերությունները Ջավախքում իրենց պահում են այնպես, ինչպես բրիտանական կոլոնիստները Հարավային Աֆրիկայում 200 տարի առաջ»
Հունիսի 15-ին Վրաստանում տեղի կունենան տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ: Ուղղակի քվեարկությամբ կընտրվեն շրջանային ժողովի պատգամավորները, քաղաքապետերը և շրջանային վարչության ղեկավարները: ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցելու նպատակով նոր դաշինք է ստեղծվել Վրաստանում՝ «Ոչխորհրդարանական ընդդիմություն» անվամբ: Դաշինքի մաս կազմած «Ազատ Վրաստան» կուսակցությունը սկսել է քարոզարշավը նաև Ջավախքում: Երկու օր առաջ դաշինքի ներկայացուցիչներն այցելել են շրջան: Տեղի բնակիչների հետ հանդիպել է նաև դաշինքի Թբիլիսիի քաղաքապետի թեկնածու, «Ազատ Վրաստան» կուսակցության առաջնորդ Կախա Կուկավան, ում հետ զրուցեցինք թեմայի շուրջ:
Ինչո՞ւ որոշեցիք այցելել Ջավախք և ի՞նչ տպավորություններ ունեք շրջանից:
Սամցխե-Ջավախքում այնպիսի իրավիճակ է, որ Վրաստանի հարավային շրջաններում, որտեղ ապրում են ազգային փոքրամասնություններ, էթնիկ ռեգիոն է եղել ռեզերվում, որին ստիպել են քվեարկել իշխող կառավարության օգտին: Այնտեղ այդպիսի ավանդույթ էր ձևավորվել: Ամեն անգամ մենք փորձում ենք ինչ-որ կերպ ակտիվացնել հայկական փոքրամասնությանը, որպեսզի ստիպենք նրանց ինտեգրվել վրացական քաղաքականություն: Եթե որևէ մեկը ուզում է քվեարկել իշխանության օգտին, թող քվեարկի նրանց օգտին, իսկ ով կուզենա քվեարկել ընդդիմության օգտին, ձայն տա ընդդիմությանը:
Այսինքն՝ ուզում եք Ջավախքում ընդդիմադիր ուժերի դիրքերն ամրացնե՞լ:
Հիմա մեր բլոկը հաջողություն է գրանցել Ախալքալաքում, նաև Նինոծմինդայում, բայց Ախալքալաքում ավելի շատ: Այնտեղ մեր բլոկը ղեկավարում է Վրաստանի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Մելիք Ռաիսյանը: Նա նաև ղեկավարել է «Վրացական երազանքի» նախընտրական շտաբը մինչև հոկտեմբեր: Այնտեղ հիմա այնպիսի իրավիճակ է, որ «Վրացական երազանքի» ակտիվիստները հիմա իրենց ձայները մեզ են տալիս: Արդեն ունենք շրջանի ղեկավարի պաշտոնի մեր թեկնածուն՝ Արտաշես Փալանջյանը (Արտաշես Փալանջյանը Ախալքալաքի սոցիալական օգնության գործակալության բաժանմունքի պետ-Ք.Ա.): Մենք հույս ունենք, որ նա մեծ շանսեր ունի շրջանի ղեկավար ընտրվելու հարցում: Սա նորություն է, քանի որ մինչ այդ շրջանի ղեկավարին նշանակում էին կենտրոնից՝ Թբիլիսիից, որը մի շարք հոգեբանական ու քաղաքական խնդիրներ էր առաջացնում տեղի բնակչության և կենտրոնական իշխանությունների միջև: Իսկ այժմ հնարավորություն է ստեղծվել, որ տեղի բնակչությունն ինքը ընտրի իր ղեկավարին, և կարծում եմ, որ դա լավ քայլ է տեղի խնդիրները լուծելու համար:
Ովքե՞ր են ձեր մրցակիցները:
Ախալքալաքում ներկայացված են մեր բլոկը, իշխող կուսակցությունը՝ «Վրացական երազանքը» և Մ. Սահակաշվիլու կուսակցությունը՝ «Ազգային շարժումը»: Սակայն կարծում եմ, որ մրցակցությունը կլինի մեր թեկնածուի և իշխող կուսակցության թեկնածուի միջև, որովհետև դա սպեցիֆիկ ռեգիոն է, և ոչ բոլոր կուսակցությունները կարող են ուժեղ շտաբ ունենալ:
Դուք հանդիպել եք նաև տեղի բնակիչների հետ, ի՞նչ խնդիրներ են անհանգստացնում նրանց, և ընդհանրապես ի՞նչ խնդիրներ եք տեսնում Ջավախքում:
Առաջին հերթին գործազրկության խնդիրն է, որը ստեղծվել է նոր նախագծի՝ Կարս-Ախալքալաք երկաթգծի պատճառով: Ջավախքի բնակչության գլխավոր գործատուն մինչև 2007թ. ռուսական զինվորական բազան էր, և Վրաստանի շահերից ելնելով բազան այստեղից հանեցինք: Սակայն այն ժամանակ Վրաստանի իշխանությունները խոստացան, որ ինչ-որ աջակցության ծրագրեր կլինեն, որոնք կօգնեն գյուղատնտեսությունը զարգացնելուն կամ այլ ոլորտներում, որտեղ կարելի էր նոր աշխատատեղեր ստեղծել: Սակայն ամեն ինչ ճիշտ հակառակը ստացվեց: Հիմա երկաթգծի այդ մեգանախագիծը, որը երեք երկիր է միացնում, և հենց Ջավախքում են գլխավոր շինարարություններն ընթանում, բերել է աշխատողներ հարևան երկրներից, իսկ տեղացի բնակչությունից՝ և հայերից, և վրացիներից որևէ մեկն այդ շինարարություններում չի աշխատում: Դա ուղղակի խտրականություն է, տարանջատում, դրա մասին հայտարարել է նաև տեղի բնակչությունը, դա, մինչդեռ, ոչ թե տեղի բնակչության խնդիրն է, այլ Վրաստանի: Ներդրումային ընկերությունները այստեղ իրենց պահում են այնպես, ինչպես բրիտանական կոլոնիստները Հարավային Աֆրիկայում 200 տարի առաջ: Դա ընդունելի չէ, երբ էթնիկ պատկանելիության կամ այլ չափանիշների հիման վրա վերցնեն կամ չվերցնեն աշխատանքի: Մենք, իհարկե, ողջունում ենք որևէ տեսակի ներդրում Վրաստանում այն պատճառով, որ դրանք Վրաստանում պիտի ստեղծեն աշխատատեղեր տեղի բնակչության համար: Սակայն եթե նրանք աշխատատեղ չեն ստեղծում տեղաբնակների համար, ուրեմն մենք չենք հասկանում, թե որն է այդ ներդրման էությունը:
Երկրորդը՝ ինչպես գիտեք Ջավախքը Վրաստանի ամենահարուստ գյուղատնտեսական շրջանն է, որտեղ բարձր որակի գյուղատնտեսական արտադրանք է ստեղծվում: Օրինակ՝ մսամթերք, կաթնամթերք, կարտոֆիլ և այլն: Ցավոք, Վրաստանում գործում է այնպիսի օրենսդրությունը, որը նրանք մեկնաբանում են որպես Եվրամիություն մուտք գործելու կարգավորման մեխանիզմներ, որոնք պահպանելու դեպքում ստացվում է, որ տեղի մսամթերքը ավելի թանկ է վաճառվում Վրաստանի տեղական շուկայում, քան սառեցված ներկրված միսը Բրազիլիայից կամ Հնդկաստանից: Եվ սա վերջին տարիներին գրեթե սպանել է մեր գյուղատնտեսության արդյունաբերությունը: Մենք պահանջում ենք չեղյալ հայտարարել այդ կարգավորումները, որոնք արհեստական խոչընդոտներ են ստեղծում տեղացի արտադրողների համար, որպեսզի սեփական երկրի շուկա դուրս գան: Պետք է հին համակարգը վերականգնել, որպեսզի գյուղացին կարողանա իրացնել իր մսամթերքը իր կամ հարևան գյուղի շուկայում: Իսկ հիմա, որպեսզի գրանցի իր արտադրանքը, պետք է հարյուրավոր կիլոմետրեր կտրի, վճարումներ կատարի, փաստաթղթեր ձեռք բերի, կարծես թե ոչ թե միս, այլ օդանավ է արտադրում:
Ջավախքում նաև այլ խնիդրներ կան, որոնք հատուկ չեն միայն այս շրջանին, այլ հատուկ են նաև Վրաստանի այլ շրջաններին: Դրանք են՝ կոռուպցիան, բյուջեի ոչ արդյունավետ ծախսումը, այնտեղ երկու կամ երեք կլան կան, այդ թվում Սամվել Պետրոսյանի կլանը, որոնք ղեկավարում են շրջանը արդեն տասնյակ տարիներ: Պետք է այդ անձանց փոխել: Այնտեղ էթնիկ խնդիրները ստեղծվել են նաև արհեստականորեն: Օրինակ՝ Ախալքալաքում կա հակահետախուզական ծառայություն: Նրանք են կենտրոնական կառավարությանը հայտնում, որ Ջավախում անջատողականություն կա, ինչ-որ բան են նախատեսում և այլն: Դրա հիման վրա այնտեղ շատ խիստ ռեժիմ է դրված: Իսկ իրականում այդ անձինք, ովքեր «պայքարել են» այդ անջատողականության դեմ, հարստացել են: Քանի որ կենտրոնական իշխանությունը վախենում էր դրանից և ուզում էր արմատախիլ անել անջատողականությունը Ջավախքում, նրանք հակահետախուզությանը լրիվ մանդատ են տվել, որոնք այդ մանդատն օգտագործել են ֆինանսական մղումներով: Այդ մարդիկ մի քանի տարում միլիոնատեր են դարձել:
Իսկ ինչպիսի՞ն է Ձեր դիրքորոշումն այդ հարցում՝ Ջավախքում կա՞ անջատողականություն, թե՞ ոչ:
Անջատողականությունը ֆիզիկական իր չէ, դա տրամադրություն է, որը գուցե և կա մասնակիորեն բնակչության որոշ շերտերում: Եվ հարց է, թե մենք ինչն ենք անվանում անջատողականություն: Եթե կան որոշ խմբեր, որոնք պահանջում են քաղաքական ինքնավարություն, ապա, իհարկե, վրացական քաղաքական դաշտը չի ողջունում: Բայց եթե կան խմբեր, որոնք պահանջում են պահպանել հայոց լեզուն, հայ մշակույթը, զարգացնել դա տեղի դպրոցներում, ապա դա նորմալ է: Կարևորը մոտեցումն է, կոնցեպցիան: Մինչև վերջերս Վրաստանի կառավարությունը կարծում էր, որ անջատողականության հետ պայքարի արդյունավետ միջոցը ուժային կառույցներն են՝ ոստիկանությունը, հակահետախուզությունը, հատուկ ջոկատայինները և այլն: Գուցե կարճաժամկետ հատվածում դա աշխատում է, բայց երկարաժամկետի դեպքում դա հակառակն է ազդում: Հյուսիսային Կովկասը դրա օրինակն է: Մենք կարծում ենք, որ այնտեղ ոչ թե ուժային կառույցներով, այլ ինքնակառավարման և տնտեսական մեթոդներով պետք է կարգավորել բոլոր հարցերը և փարատել լարվածությունը: Եթե դու նշանակում ես այնտեղ ղեկավար այլ շրջանից որևէ մեկին և նրան տալիս ես լիարժեք մանդատ, ապա դա իհարկե տեղում կստեղծի լարվածություն, որը հետո կարող է զարգանալ և դառնալ քաղաքական միտում: Բայց եթե մենք տանք տեղացիներին հնարավորություն ինքնուրույն ընտրել իրենց վարչության ղեկավարին, և իրենք էլ լուծեն խնդիրները տեղում, կարծում եմ, դրանից կշահի թե տեղի բնակչությունը, թե Վրաստանի պետության շահերը:
Նշեցիք լեզվի մասին: Ջավախքցիները պահանջում են հայոց լեզվին տալ տարածաշրջանային լեզվի կարգավիճակ: Պատրաստվո՞ւմ եք այս ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել:
Լեզուների մասին խարտիան նախատեսում է լեզուների տարբեր կարգավիճակ: Եթե խոսում ենք այն մասին, որ հայոց լեզուն կիրառվի հայկական դպրոցներում կամ կրթական ու մշակութային հաստատություններում, ես դրան կողմ եմ: Բայց հայոց լեզուն օգտագործել նաև պետական կառույցներում, այդ գաղափարին ես չեմ աջակցում, որովհետև դա քայլ է դեպի ետ: 20 տարի առաջ այդ խնդիրը կար, և տեղի բնակչությունը չէր հասկանում պետական լեզուն, այդ պատճառով հաղորդակցվելու հետ առնչվող բազմաթիվ խնդիրներ էին առաջացել: Այժմ քիչ թե շատ այդ հարցը լուծվում է, նոր սերունդը սովորում է պետական լեզուն: Այդ պատճառով ես կարծում եմ, որ պետական լեզուն իր տեղն ունի, իսկ տեղի բնակչության մայրենի լեզուն՝ իր տեղը: Եվրոպական երկրներում նույնպես կա այդ փորձը, երբ պետությունը պաշտպանում է այդ էթնոսի լեզուն, սակայն նրանց լեզուն չի փոխարինում պետական լեզվին:
Սահակաշվիլին բազմիցս հայտարարել է, որ Ջավախքում զարգացել է ինֆրաստրուկտուրան և ներդրումներ են կատարվել: Ուրեմն ինչո՞ւ են մարդիկ շարունակում արտագաղթել:
Հակառակը: Ես երկար ժամանակ չէի եղել Ջավախքում, և ինձ զարմացրեց այն, որ գուցե տեղի բնակչությունը Վրաստանի հարուստ բնակչության թվին է պատկանում, որովհետև նրանք իրապես եկամուտ են ստանում իրենց գյուղատնտեսական արտադրանքից՝ հատկապես կարտոֆիլից, բայց նայում ես Ախալքալաք քաղաքին, դա չես զգում: Դա Վրաստանի ամենաաղքատ կամ ավելի ճիշտ կլինի ասել չկառուցված քաղաքներից է, և չկա քաղաքում բազմաբնակարան շենքեր: Այնքան էլ հաճելի չէ տեսնել միայն մեկհարկանի տներ՝ մեկհարկանի Ամերիկայի նման մեկհարկանի Ախալքալաք ես տեսնում: Ուզեցա որևէ մշակութային հաստատություն այցելել՝ թանգարան կամ այլ տեղ, պարզվեց՝ ոչինչ այնտեղ չի գործում: Այնպես որ, ինֆրաստրուկտուրան այնքան էլ զարգացած չէ:
Իսկ ձեր դաշինքը ի՞նչ քայլեր է նախատեսում իրականացնել, որպեսզի Ախալքալաքը զարգանա:
Լավագույն մոտեցումը այդ հարցին, որը նաև մեր կուսակցության ծրագրում կա, այն է, որ վերադարձվեն ինքնակառավարման մարմիններին հարկային մուտքերը, որը հիմա վերցնում է կենտրոնական բյուջեն: Ոչ մեր կուսակցությունը, ոչ այլ կուսակցություն, ոչ էլ որևէ լիդեր, ինչպես Սահակաշվիլին, չպետք է որոշի ինչ կառուցել Ախալքալաքում: Եկեք վերադարձնենք հարկային մուտքերը, որոնք վերցրել էին 2005-ին, և թող իրենք որոշեն՝ իրենց համար թանգարանն է կարևոր, կամուրջը, թե այլ կառույցը: Դա արդի եվրոպական մոտեցում է, որ գումարները մնան տեղում, և տեղաբնակները որոշեն իրենց ճակատագիրը:

On Javakhk, Separatism, and Preserving the Armenian Language: An Interview with Tbilisi Mayoral Candidate
The local self-government elections in Georgia will be held on June 15. Members of local government councils, heads of regional administration, and mayors (including of Tbilisi, the capital) will be elected by vote. A new alliance was established in Georgia with the aim of participating in these elections — "Non-parliamentary opposition". Free Georgia, one of the parties in the alliance, began its campaign also in Javakhk. Two days ago, representatives of the alliance paid a visit to the region and met with local residents, among them the alliance's candidate for the Tbilisi mayoral election, Free Georgia party leader Kakha Kukava, who spoke with Hetq on the matter.
Why did you decide to visit Javakhk and what was your impression of the region?
The situation in Samtskhe-Javakheti is such that in Georgia's southern regions, where ethnic minorities live, have become an ethnic region in the reserve, where they were forced to vote for the ruling government. Such a tradition was formed here. Each time we try to somehow engage the Armenian minority, to oblige them to integrate into Georgian politics. If someone wants to vote for the ruling authorities, let him, and whoever wants to vote for the opposition, let them vote for the opposition.
That is, you want the positions of opposition parties in Javakhk to be strengthened?
Our bloc now has achieved success in Akhalkalak, also in Ninotsminda, but more so in Akhalkalak. There, our bloc is led by former Member of Georgian Parliament Melik Raisyan. He also managed the Georgian Dream's pre-election headquarters until October. The situation there is such that Georgian Dream activists are now voting for us. We already have our candidate for the position of head of the region — [AkhalkalakSocio-Economic Development Organization President] Artashes Palanjian. We hope that he has great chances in being elected. This is something new because previously, the head of the region was appointed from the center, Tbilisi, which caused several psychological and political problems between the local population and the central authorities. But now the local population has the opportunity to elect its leader, and I think that's a good step in solving local problems.
Who is your competition?
Represented in Akhalkalak is our bloc; the ruling party, Georgian Dream; and [Mikheil] Saakashvili's party, the [United] National Movement [Party]. But I think the competition will be between our candidate and the ruling party's candidate because that is a specific region and not all the parties can have strong staff.
Have you also met with local residents? What are the issues of concern for them, and in general, what problems do you see in Javakhk?
First is the problem of unemployment, which developed because of the new project, Kars-Akhalkalaki railway. The main employer of the population of Javakheti until 2007 was the Russian military base, but based on the interests of Georgia, we removed the military base from here. At that time, the Georgian authorities promised that there will be support programs that will help to develop agriculture or other sectors, where new jobs could be created. But the exact opposite happened. Now the mega-project of this railway, which joins three countries — and it's in Javakheti where the main construction works are taking place — brought workers from neighboring countries, and no one from the local population (neither Armenians nor Georgians) works on the construction. This is simply discrimination and segregation — the local population also stated this; meanwhile, this is a problem not of the local population, but of Georgia. Investment companies behave here as British colonialists did in South Africa 200 years ago. This is not acceptable, when they hire based on ethnic affiliation or other criteria. Of course we welcome any investment in Georgia for the reason that it will create jobs for the local population. But if they're not creating jobs for the local inhabitants, then we don't understand what is the gist of that investment.
Second, as you know, Javakheti is Georgia's richest agricultural region, where high-quality agricultural goods are produced; for example, meat products, dairy products, potatoes, and so on. Unfortunately, there is legislation in Georgia that is interpreted as regulatory mechanisms for entry into the EU, which means that in the Georgian market, local meat products are more expensive than the frozen meat imported from Brazil or India. And in recent years, this almost killed our agriculture industry. We demand the cancellation of those regulations, which create artificial obstacles for local producers […] The old system has to be reinstated so that the villager can sell his meat products in his or the neighboring village market. Whereas now, for him to register his products, he has to travel hundreds of kilometers, make payments, acquire documents — as if he's producing not meat but airplanes.
There are also other problems in Javakheti that are specific to not only this region, but also other regions of Georgia: that is, corruption, the inefficient spending of the budget; there are two or three clans there, including Samvel Petrosyan's clan, that have been controlling the region for decades. We have to replace these individuals. There, ethnic problems were created also artificially; for example, there is a counterintelligence service in Akhalkalak. They tell the central government that there is separatism in Javakheti; they foresee some things, and so on. On this basis there is a very strict regime placed here. But, in fact, those individuals who "fought" against this separatism became rich. Since the central authorities were afraid of this and wanted to uproot separatism in Javakheti, they gave a full mandate to [the] counterintelligence [team], who used that mandate with financial motives. Those people in a few years have become millionaires.
What is your position on the matter: is there separatism in Javakhk or not?
Separatism is not a tangible thing; it's a mood, which perhaps exists partially in some segments of the population. The question is what we call separatism. If there are some groups that demand political autonomy, then, of course, the Georgian political arena doesn't welcome them. But if there are groups that are demanding to preserve the Armenian language, Armenian culture, to develop it in local schools, well that's normal. What's important is the approach, the concept. Until recently, the Georgian government thought the effective means of fighting separatism were [the use of] law enforcement bodies: the police, counterintelligence, special forces, and so on. Perhaps this works in the short-term, but in the long-term it has the opposite effect. The North Caucasus is an example of this. We think that issues here have to be settled and the tension dispelled through not law enforcement bodies, but local self-government and economic methods. If you appoint a leader there from another region and you give him a full mandate, then of course this will create tension, which later can develop and become a political trend. But if we give locals the opportunity to elect their leader themselves and they resolve the problems locally, I think, not only the local population, but also the interests of the Georgian state will benefit.
You mentioned language. Are Javakhk residents demanding Armenian language be given regional language status? Are you preparing to take steps in this direction?
The charter on languages provides for different statuses for languages. If we're talking about Armenian language being practiced in Armenian schools or educational or cultural institutions, I'm in favor of this. But to use the Armenian language also in state structures, I don't support this idea because this is a step back. This problem existed 20 years ago and the local population didn't understand the state language — because of this, many communication problems arose. Now, the problem is more or less solved; the new generation learns the state language. For this reason I think that the state language has its place, and the local population's native language, its place. This practice exists also in European countries, when the state protects the language of ethnic groups, but it doesn't replace their language with the state language.
[Former Georgian President Mikhail] Saakashvili repeatedly said that infrastructure developed and investments were made in Javakhk. So why do people continue to emigrate?
On the contrary. I hadn't been to Javakhk for a long time, and I was surprised by the fact that the local population may be among the wealthy in Georgia because they really make a living from their agricultural products, particularly from potatoes, but if you look at the city of Akhalkalak — you don't feel that. It is one of Georgia's poorest, or rather, it would be more accurate to say, not constructed cities, and there are no multi-dwelling apartment buildings in the city. It's not so pleasant to see one-storey houses […] I wanted to visit a cultural institution — a museum or something else; it turned out nothing's there. So, the infrastructure is not so developed.
What steps is your alliance planning on taking to develop Akhalkalak?
The best approach to this question, which is also in our party's program, is to return the tax revenues, which the central budget now takes, to the local self-government bodies. Neither our party nor another party, nor any leader, as Saakashvili, should decide what to build in Akhalkalak. Let's return the tax revenues that were taken in 2005, and let them decide — whether important for them is a museum, a bridge, or something else. This is a modern European approach, for the money to be retained locally, and for the locals to decide their fate.