«Ով էինք, ով դարձանք»
«Ով էինք, ով դարձանք. ես էս աշխարհը հեղաշրջողի տիրոջ մերը..., իսկականից»,- ասում է բոմժ դարձած նախկին ազատամարտիկը` Հովիկ Ղամբարյանը:
«Տուն-տեղ, ընտանիք... ամեն ինչ ունեցել եմ, ստեղծել եմ: Բայց հիմա շիշ եմ հավաքում: Հեսա, տես` «տելեվիզր» եմ գտել, լաթ-մաթ եմ ճարել: Պտի տանեմ «քրջի բազար», որ հացի փող սարքեմ»,- ասում է նա:
Հովիկը Արցախյան պատերազմում երկու անգամ վիրավորվել է` Նոյեմբերյանում եւ Թալիշում:
«Ձախ զարկերակս չկա. 16 կար են տվել: Բժիշկն ասեց` եթե «ասկոլկեն» հանեմ, վիզդ ծուռ կմնա»,- պատմում է նախկին զինվորը եւ նշում, որ դարձել է 2-րդ խմբի հաշմանդամ: Բայց փաստաթղթերը կորցրել է, ուստի թոշակ չի ստանում:
Քառասունութ տարեկան Հովիկը Հրազդանից է: Այնտեղ նա թողել է երեք սենյականոց բնակարանը, առաջին կնոջն ու երկու երեխաներին: Աղջկան անցյալ տարի պատահաբար տեսել է` հեռուստացույցով: Որդուն տարիներով չի տեսել:
«Կռվի ժամանակ որ ընկա Մանվելի ջոկատ, ութ ամիս տուն չգնացի: Հետո իմացա, որ էդ վախտ կինս ընկերոջս հետ ա եղել: Էլ ի՞նչ... Թքեցի ամեն ինչի վրա ու դուրս եկա,- պատմում է Հովիկը եւ շարունակում,- եկա Երեւան, «Սեւ» շուկայում էի աշխատում: Սիլվան էլ ըտեղ հավաքարարուհի էր: Կապվեցի հետն ու 13 տարի ա` միասին ենք»:
Հովիկը հիշում է, որ Երեւանի տարբեր թաղամասերում Սիլվայի հետ ապրել են վարձով: Հետո, վարձը վճարել չկարողանալու պատճառով, հայտնվել են փողոցում: Անցյալ տարի փետրվարին տեղավորվել են Չորրորդ գյուղի Անօթեւանների կացարանում: Այստեղ էլ Հովիկը «ԱԼՄ» հեռուստաընկերությամբ ճանաչել է աղջկան` «Սուպեր ադամանդ» Մ.-ին:
«Բոլորս նայում էինք ու լացում»,- հուզմունքը չկարողանալով թաքցնել` պատմում է Հովիկը:
Շուտով նրան, ինչպես ինքն է ասում` կնոջը «չափալաղելու» համար, կացարանից վռնդել են: Կացարանում ճշտեցինք, սակայն, որ այդ «չափալաղի» պատճառով Սիլվայի դեմքը պարբերաբար ծածկվել է կապտուկներով:
«Մենք ուղղակի ստիպված էինք մեզ մոտ պահել նրանցից մեկին. ուրիշ տարբերակ պարզապես չկար»,- վստահեցնում է կացարանի տնօրենը` Դավիթ Շահբազյանը:
Արդեն չորս ամիս է` Հովիկն ապրում է Տիկնիկային թատրոնի հետնամասում գտնվող ստորգետնյա ավտոկանգառում: Այստեղ է մնում նաեւ թափառաշրջիկ Ռաֆիկը: Իսկ Սիլվան` Հովիկի երկրորդ կինը, շաբաթվա մեջ մի քանի անգամ Անօթեւանների կացարանից գալիս է ամուսնու մոտ` կիսելու նրա հետ ձմռան ցուրտ գիշերները:
«Ներվերիցս եմ լացում. խի՞, տղամարդը կլացի՞»
«Գիշերները կծկվում, ցրտից չեմ կարում քնեմ: Արաղը 600 դրամ ա: Որ մետաղ պատահի, ուրիշ բան: Բայց ինչքա՞ն շիշ հավաքեմ, որ մի հատ արաղ առնեմ, գիշերները կարենամ քնեմ»,- ասում է անօթեւան Ռաֆիկ Օհանյանը:
Հիսուներեք տարեկան Ռաֆիկը հիմնականում գիշերում է Տիկնիկային թատրոնին հարակից ստորգետնյա ավտոկանգառում: Ունի մեկ տղա եւ երկու աղջիկ:
«Տղես ամուսնացած ա. երկու հատ թոռ ունեմ... ես իրանց կյանքին մեռնեմ»,- ասում է նա:
Ռաֆիկը Ավան թաղամասում ունեցել է երկսենյականոց բնակարան: 1993թ. վաճառել է այն ու ընտանիքով տեղափոխվել միայնակ ապրող զոքանչի տուն:
«Տան փողը ուզում էի դնեմ գործի մեջ, էն էլ փողերը փոխվավ: Հետո գնացի Ռուսաստան, բայց ստեղ էլ գործերս թարսվավ. չէի կարում հետ գամ: 2002թ. հայ համայնքն ուղարկեց Երեւան, մտա տուն, տենամ` կնոջս սեւ նկարը դրած»,- հիշում է Ռաֆիկն ու նշում, որ զոքանչի հետ հարաբերություններն օր-օրի սրվել են, ինչի պատճառով էլ տնից հեռացել է:
«Երեխեքիս շատ եմ կարոտում, բայց չեմ ուզում տենամ, որ իրանց չխանգարեմ, որ զոքանչս իրանց էլ չհանի տնից,- արցունքն աչքերին ասում է անտուն Ռաֆիկը,- ներվերիցս եմ լացում. խի՞, տղամարդը կլացի՞»:
Ռաֆիկն անցյալ տարի ձմռան կեսն անցկացրել է Անօթեւանների կացարանում: Մի քանի օր առաջ նորից գնացել է այնտեղ: Չեն ընդունել` տեղ չունենալու պատճառաբանությամբ: Բայց ասել են, որ հունվարի 10-ից հետո կընդունեն:
«Կյանքս թեքվել ա: Բայց չպիտի հանձնվեմ, պիտի պայքարեմ: Խի՞ «նիզաշտո» վարի էթամ, ու՞մ եմ ինչ արել»,- հարցնում է Ռաֆիկը:

Who Did We Use to Be, and Who Are We Now?
“Who did we use to be, and who are we now? Screw whoever revolutionized this world, really,” said freedom fighter turned homeless man Hovik Ghambaryan.
“I used to have everything – home, family – I created everything. And now I collect empty bottles. Look, I found a TV set, some rugs. I'll take it to the flea market to earn some money for bread,” he said.
Hovik was wounded twice during the Karabakh war – in Noyemberyan and in Talish.
“I lost my carotid artery. Doctors put in 16 stitches. They said if they removed the shell fragment my neck would be bent,” the former freedom fighter recalled, adding that he became second-degree disabled. But he lost his papers and, therefore, he gets no pension.
Forty-eight-year-old Hovik is from Hrazdan. He left his three-room apartment, his first wife and two children there. Last year he happened to see his daughter on TV but he hasn't seen his son in years.
“During the war when I found myself in Manvel's detachment I didn't go home for eight months. Later I found out that my wife had had an affair with my friend at that time. So I shrugged it off and left. What else could I do?” Hovik continued. “ I came toYerevanand worked on the black market. Silva was a cleaning woman there. I got involved with her and we have been together for thirteen years now.”
Hovik and Silva rented lodgings in various parts ofYerevan. Then, unable to pay the rent, they ended up on the streets. Last February they got settled in the shelter for the homeless people in theYerevan'sFourthVillage. And there, watching the ALM TV channel he recognized his daughter as she won the title of Super Diamond.
“We were watching and crying,” Hovik said, unable to conceal his emotions.
A short while later he was expelled from the shelter for, as he puts it, “boxing his wife on the ear.” From time to time Silva's face would be covered with bruises.
“We simply had to keep only one of them here. We had no other choice,” shelter manager David Shabazyan insisted.
For four months now Hovik has lived in the underground garage behind the Puppet Theatre. Vagabond Rafik stays here too. And Silva, Hovik's second wife, comes from the shelter and spends the frosty winter nights with her husband a couple of times a week.
I'm just crying because of my nerves
“At night I curl myself up into a ball but I can't sleep because of the cold. Vodka costs 600 drams. It's one thing if I find metal scrap, but how many empty bottles do I need to collect to get a bottle of vodka and be able to sleep at night,” homeless Rafik Ohanyan said.
Fifty-three-year-old Rafik spends his nights mostly in this underground garage. He has a son and two daughters.
“My son is married. I have two grandchildren… I'd sacrifice my life for them,” he said.
Rafik had a one-bedroom apartment in Avan. In 1993 he sold the apartment and he and his family moved in with his mother-in-law.
“I wanted to invest the money I earned from selling the apartment in business, but the currency reform happened. I went toRussiabut I failed there. I couldn't even come back. In 2002 the Armenian community sent me toYerevan. I came home and saw my wife's picture framed in black,” Rafik recalled, adding that his relations with the mother-in-law worsened with every passing day and eventually he moved out.
“I miss my children a lot but I don't want to see them – I don't want to disturb them. I'm afraid my mother-in-law will drive them out,” homeless Rafik says tearfully. “I'm just crying because of my nerves. Would a grown man cry?”
Last year Rafik spent half of the winter at the shelter for homeless people. A few days ago he went there again. He was not admitted because there wasn't enough room. But he was told to come back after January 10 th .
“My life has turned upside-down,” he said. “But I will not surrender. I will fight. Why should I perish for nothing? What have I ever done to anyone?”.