Արտակարգ իրավիճակը մայրաքաղաքում եւ բլոգներում
Մարտի 1-ից հետո, երբ արտակարգ իրավիճակի 20 օրերի ընթացքում լրատվամիջոցներին արգելվեց պաշտոնականից բացի այլ նորություններ հաղորդել, ինտերնետը դարձավ այլընտրանքային տեղեկություն որոնելու ու տարածելու հիմնական դաշտը:
Իսկ երբ մարտի 2-ին am տիրույթն ապահովող «Հայկական ինտերնետ ընկերակցությունն» ԱԱԾ-ի հրահանգով սառեցրեց լրատվական կայքերի մեծ մասը, տեղեկությունների փոխանակումն ու քննարկումները կենտրոնացան բլոգներում եւ սոցիալական ցանցերում:
Ոմանք, օրինակ՝ բլոգեր, մեդիա իրավաբան Դավիդ Սանդուխչյանը david-sand.livejournal.com, իրենց բլոգում քաղաքական թեմաներով գրառումները փակեցին ընթերցողների լայն շրջանակների համար՝ միայն բլոգային ընկերներին թույլ տալով կարդալ դրանք: Նրանք հայտարարեցին, որ բլոգներն էլ են լրատվամիջոց, քանի որ «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքով՝ զանգվածային լրատվամիջոց է համարվում լրատվություն տարածող ցանկացած միջոց, որն իր գործունեությունը ծավալում է «հանրային հեռահաղորդակցության ցանցով (ցանցային լրատվության միջոց)՝ որպես որոշակի հասցե ունեցող, անսահմանափակ թվով անձանց համար հասանելի եւ լրատվություն ներառող տեղեկատվական պաշար՝ անկախ թարմացման պարբերականությունից, պահման ժամանակի տեւողությունից եւ այլ չափանիշներից»:
Գործունեությունը դադարեցրեց նաեւ «Ա1+»-ի բլոգը: Այն վարող Շուշան Հարությունյանն ասում է, որ իր գործն արտակարգ դրության պայմաններում մի քանի անգամ շատացել էր, թեեւ 20 օրերի ընթացքում «Ա1+»-ի բլոգը չէր թարմացվում:
«Երեկոյանգ հրամանագրի հրապարակումից հետո, բլոգում հայտարարություն դրեցինք, որ արտակարգ դրություն է, ու մի գիշերում 850-ից ավելի արձագանք ստացանք: Մենք տեղեկացրինք, որ չենք թարմացնի բլոգը, բայց դուք կարող եք օգտվել ձեր իրավունքից ու շարունակել քննարկումները: Ու ես օրական մի քանի ժամ միայն մեկնաբանություններ էի կարդում, ջնջում հայհոյանք պարունակողները»,- պատմում է Շուշանը:
Նրա խոսքովգ եթե մինչ այդ բլոգի այցելուները քննարկում էին տեղադրված նյութերը, ապա արտակարգ իրավիճակում մարդիկ տեղեկություն էին փոխանակում, ոմանք նույնիսկ փնտրում էին իրենց հարազատներին:
Իսկ իր անձնական բլոգում Շուշանը նոր էջ էր բացել «20 օր մեկ րոպե լռությամբ հարգենք» խորագրով ու գրելգ «լռություն»: «Հետաքրքիրն այն էր, որ մարդիկ, եղել է մինչեւ 1000 հոգի, մտնում էին նայելու, թե ես ոնց եմ լռում: Ու մեկնաբանություններ էին գրումգ քաջալերում էին ինձ կամ հակառակը»,- ասում է Շուշանը:
Սակայն այսպես միայն քչերը վարվեցին: Մինչ այդ արդեն շիկացած բլոգոսֆերան է՛լ ավելի մեծ աշխուժությամբ շարունակեց քաղաքական վեճերը: Մարտի առաջին 20 օրերը, բլոգեր Արթուր Պապյանի խոսքով, դարձան հայկական բլոգ համայնքի ծաղկման շրջանը:
«Հայկական բլոգոսֆերան միատարր չէ, շատերը գրում էին արտերկրից եւ դուրս էին արտակարգ դրության սահմանափակումներից,- ասում է Արթուր Պապյանը` «Ditord »-ը: - Նաեւ կային ակնհայտ իշխանամետ դիրքորոշում ունեցող բլոգերներ, ովքեր հենց սկզբից հայտարարեցին, որ «թքած ունեն» սահմանափակումների վրա ու շարունակելու են գրել: Օրինակ` «Pigh»-ը, որ «Livejournal»-ի հայկական բլոգներում ամենահայտնին է, առաջինը հայտարարեց դրա մասինգ ստեղծելով նախադեպ»:
«Այնպես ստացվեց, որ իմ գաղափարները, այսպես ասենք, հիմնականում համընկնում են իշխանությունների տարածած տեսակետներին: Ես հայտարարեցի, որ չեմ պահպանի հրամանագրի կետը եւ շարունակեցի իմ գործունեությունը բլոգում, ինչպես առաջ»,- ասում է Տիգրան Քոչարյանը` «Pigh»-ը:
Ընդդիմադիրներն էլ չէին զիջում ակտիվությամբ: Օրինակ` «bekaisa»-ն ոչ միայն տարածում էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի շտաբի հայտարարությունները, Տեր-Պետրոսյանի ու նրա աջակիցների հարցազրույցները, այլեւ հետեւում էր արտասահմանյան մամուլի արձագանքներին ու դրանք եւս ներկայացնում իր օրագրում, նույնիսկ` թարգմանաբար:
Մարտի առաջին շաբաթը Հայաստանում արգելափակվեց «YouTube» վիդեոփոխանակման կայքը, բայց այն շարունակում էր տեսանելի մնալ աշխարհի համար: Իսկ հայաստանցիները տեսանյութերը հաջողացնում էին դիտել արգելքը շրջանցող ծրագրերի միջոցով` www.proxyfreeserver.ca, www.anonymouse.org ...
«Կարծես «Youtube»-ի փակվելուց հետո Հայաստանը ընդգրկվում է ցուցակներում, որտեղ հաճախ լինում էր Հայաստանի պատմական թշնամին` Թուրքիան»,- ասում է Blogian-ը: Նրա խոսքով` իր բլոգի ընթերցողների մեջ հայաստանցիները միշտ քիչ են եղել, սակայն մարտի 1-ից հետո նրանք մեծամասնություն են:
Շուտով ինտերնետում հայտնվեց մի տեսանյութ, որտեղ երեւում էր, թե ինչպես են մարտի 1-ի լույս 2-ի գիշերը դիմակավոր ոստիկանները կրակում մարդկանց ուղղությամբ, եւ ոչ թե երկինք: Արթուր Պապյանի խոսքով` կարեւոր իրադարձություն էր այն, որ ոստիկանությունը անդրադարձավ այդ տեսանյութին ու Հանրային հեռուստատեսությամբ փորձեց ապացուցել, թե դա մոնտաժված նյութ է:
««YouTube»-ն արգելափակելը մեծ խայտառակություն էր: Ես Անգլիայում էի այդ օրերին ու տեսնում էի, թե ինչպես է այդ լուրը տարածվումգ «Հայաստանում փակել են «YouTube»-ը»: Մինչ այդ լսում էինք, որ «YouTube»-ը փակ է Չինաստանում, Բիրմայում... Իսկ հետո` նաեւ Հայաստանում: Այս լուրն ավելի մեծ արձագանք ունեցավ, քան, ասենք, մարտի 1-ի դեպքերը»,- պատմում է Արթուրը:
Նա նշում է, որ ընտրությունների շրջանում «հրաշքներ էր գործում» հատկապես «Ա1+»-ի վիդեոբլոգը, որտեղ դրվում էին մեծ թվով որակյալ նյութեր:
«Փետրվարին այն առնվազն 3 անգամ հայտնվեց «YouTube»-ի` աշխարհի մակարդակով լավագույն 100 ալիքների մեջ: Ընդ որում, «Ա1+»-ի վիդեոալիքը հենց փետրվարին էր բացվել ու դարձել էր այդ ամսվա ամենաշատ բաժանորդներ ձեռք բերած ալիքը «YouTube»-ում»,- ասում է Արթուրը:
Շատ էին դիտում նաեւ հենց իր՝ Արթուրի վիդեոբլոգը, որտեղ նա մեծ մասամբ տեղադրում էր echannel.am կայքի տեսանյութերը։
Քաղաքացիական լրագրությունը մի դրսեւորում էլ ստացավ այդ օրերին` մեյլինգ-լիստերը կամ էլեկտրոնային նամակների ցուցակները: Կար ակտիվ քաղաքացիների մի խումբ, որը որեւէ տեղեկություն ստանալով` անմիջապես այն էլեկտրոնային փոստով ուղարկում էր հնարավորինս մեծ թվով մարդկանց: Դրանք տարածվում էին «yahoogroup»-երով, տեղադրվում էին «Facebook» եւ այլ սոցիալական ցանցերում: Լուրերի փոխանակումից բացի` այստեղ ծայր էին առնում քննարկումներ:
«Ես հասկացա, որ չեմ կարող ձեռքերս ծալած նստել ու սպասել, թե երբ են վերացնելու արտակարգ իրավիճակը: «Facebook» համայնքում խումբ բացեցի ու սկսեցի տարածել ոչ պաշտոնական տեղեկատվություն, որ կամ ինքս էի պատրաստում կամ գործընկերներիցս ու այլ լրատվամիջոցներից էի ստանում: Մոտ երկու շաբաթ անց խմբի անդամների թիվն անցավ 100-ից: Մարդիկ նույնիսկ իրենք էին տեղեկություններ առաջարկում` տարածելու համար»,- պատմում է բլոգեր Շուշան Հարությունյանը:
«Տեղացի բլոգերների նկատմամբ, կարծես, գրաքննություն ու ճնշումներ չկան։ Ամեն դեպքում, «Unzipped»-ը տեղադրել է գրաքննությունից խուսափելու մի քանի խորհուրդներ»,- հայկական բլոգների վիճակը վերլուծելով` գրում է «Global voice» ինտերնետային հանդեսի կովկասյան բաժնի խմբագիր, ֆոտոլրագրող, բլոգեր Օնիկ Գրիգորյանը։
Այնուամենայնիվ, շատերը խուսափում էին իրենց անունները բացահայտել։ Անմիջական հեղինակներին թաքցնելու համար Տեր-Պետրոսյանի աջակիցները բացեցին մի քանի խմբային բլոգներ, որոնք հենց իրենք էլ կնքեցին «սամիզդատներ»։ Շատ ակտիվ էին նաեւ լրագրողները, որոնք արտակարգ դրության օրերին ստեղծեցին «Պայքար», «Մարտի մեկ» եւ «Ինֆոարմենիա » պարբերականները...
Այդ օրերին «Livejournal»-ի նորաստեղծ բլոգներից մեկը գերազանցեց բոլոր ռեկորդներն ու մի օրում մոտ 800 մեկնաբանություն ստացավ: Դա Սերժ Սարգսյանի բլոգն էր, որտեղ մարդիկ հարցեր էին գրում վարչապետին` հեռուստատեսային հարցազրույցի համար:
Այս բլոգը բացել ու վարում է Ռուբեն Մուրադյանըգ «Uzogh» բլոգերը:
«Հիմնական նպատակն էր` բլոգերների հարցերը հասցնել վարչապետին, քանի որ նրանք փոքրաթիվ, բայց ինտելեկտուալ զանգված են»,- ասում է Ռուբենը:
Նրա խոսքովգ Սերժ Սարգսյանը եթերի համար խնդրել էր պատրաստել ամենասուր 65 հարցերի ցուցակը, դրանց մեջ եղել են հայտնի բլոգերների հարցեր: Մյուս հարցերի պատասխաններն ավելի ուշ տրվել են բլոգում:
«Հարցերի մեծ մասը մարտի 1-ի դեպքերի ու ներքաղաքական իրավիճակի մասին էին: Կային նաեւ դիմում-բողոքներ, զվարճալի ու անհեթեթ հարցեր: Դրանք խմբավորվել են, եւ պատասխաններն ավելի ընդհանուր են»,- բացատրում է Ռուբենը: Պատասխաններն, իրոք, դրված են բլոգում, բայց հետաքրքիր է, որ որեւէ մեկնաբանություն այլ բլոգերների կողմից չկա:
Իսկ նախընտրական շրջանում նախագահի թեկնածուներից միայն Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կայքում բլոգ կար։
Տիգրան Կարապետյան անունով օգտագործող էր հայտնվել «Facebook» սոցիալական ցանցում, Վազգեն Մանուկյանն էլ գրանցվել էր Odnoklassniki.ru հայտնի ռուսալեզու համայնքում։
«Facebook»-ում բացվել էին նաեւ «Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի համակիրներ », «Լեւոն Տեր-Պետրոսյանից զզվողներ », «Նախագահական ընտրություններ 2008 », «Անտիլեւոն » խմբեր, Վահան Հովհաննիսյանին սատարողների խումբ , իսկ ընտրություններից հետո բացվեց «Անարդարություն հայկական ընտրություններում, որը քաղաքացիական պատերազմի պատճառ դարձավ »-ը, որը հավաքեց 620 անդամ: Այս խմբերի աշխուժությունը մարեց ընտրություններից հետո։
Սակայն ներքաղաքական նոր զարգացումներին զուգահեռ՝ նոր բլոգներ բացվեցին։ Քաղաքական կամ քաղաքացիական զբոսանքների օրերին ստեղծվեց «Զբոսանք» բլոգը, իսկ ավելի ուշ` քաղբանտարկյալների, նրանց դատաքննությունների մասին մատյանը:
Բլոգերները շարունակում են հետեւել դեպքերին։ Ավանդական լրատվամիջոցներում, հատկապես՝ եթերում, իրենց հարազատ գաղափարներ չգտնելով՝ մարդիկ ավելի ու ավելի շատ են կարդում բլոգներ։
Հ.Գ. Մի քանի օր առաջ մարտի 1-ի ձերբակալվածներից մեկի դատավարությանն էի գնացել։ Միջանցքում բավական մարդ էր հավաքվել, սպասում էինք նիստի սկսվելուն։ Կողքիս նստած մոտ 50 տարեկան մի մարդ հարցրեց, թե որ լրատվամիջոցի համար եմ գրում: Ասացի` ինտերնետային է` մտածելով, որ դժվար թե հետաքրքրվի ինտերնետով ու կարողանա հիշել հասցեն:
- Բլոգներու՞մ ա,- հարցրեց մարդը` խիստ զարմացնելով ինձ:
- Չէ, բլոգներում չի: Իսկ դուք բլոգ կարդու՞մ եք,-հարցրի:
- Հա, բա ինչ եմ անում: Թե չէ` էս թերթերին էլ հավատալ չի լինում:
- Գրում էլ ե՞ք:
- Չէ, ես տենց բաների հետ չունեմ: Մենակ կարդում եմ,- ասաց տղամարդը` թվելով մի քանի ընդդիմադիր բլոգերների անուններ:

The State of Emergency in the Capital and in the Blogs
During the twenty-day period after March 1st, when the media outlets in Armeniawere only permitted to publish officially sanctioned news, it was the Internet that became the alternate source for the dissemination of news and opinion.
And on March 2nd, when the Armenian “Internet Society” NGO, a group that registers .am domain names in Armenia, froze many information websites according to the decree of the National Security Agency the exchange of news and debate was concentrated in the blogs and social networks.
Some, for example the blogs, like media lawyer Davit Sandukhchyan, closed their blogs to outside comments from the public, only allowing close friends to see what was being written. They declared that blogs were also considered to be media outlets since according to the law regarding “mass media outlets” any given outlet that disseminates news over the public broadcast system having a specific address and which makes available to countless people a reserve of information, regardless of how often that news is updated, etc, is considered to be a media outlet.
The “A1+” blog also stopped operating. Shushan Harutyunyan, who manages the blog, stated that even though the blog wasn’t updated for twenty days her workload increased several fold during the period in question. Shushan relates that, “On the evening when the state of emergency was declared we posted an announcement about the news on the blog. During that one night we received more than 850 incoming comments. We stated that we weren’t going to update the blog but that our readers could exercise their rights and continue the discussion. For several hours daily I was just reading the comments sent in, editing out the profanity.”
She states that prior to this visitors to the blog restricted their comments to the issues published therein but during the state of emergency people started to exchange information and some even used the blog to locate their missing relatives.
Shushan opened a new page in her personal blog entitled “A Daily Minute of Respectful Silence for 20 Days”. Then she simply wrote the word - silence. She says that, “What was interesting was that some 1,000 entered the site to see how I was observing that “silence”. People left comments as well, either encouraging my efforts or the opposite.”
However only a few acted in such a manner. The blogosphere, which already had heated up before this, continued the political debate with even more energy. Artur Papyan states that the Armenian blog community really blossomed during the first twenty days in March. Mr. Papyan, whose blog goes by the name of Ditord, states that, “The Armenian blogosphere isn’t homogeneous, many write from abroad and weren’t subject to the restrictions of the state of emergency. There were blogs that were openly in support of the regime which stated from the get go that they didn’t give a hoot about the restrictions and would continue to publish. For example “Pigh” (The elephant), which is the most famous in the Armenian blogs of “Livejournal” was the first to come out with that stance and thus served as a precedent
Tigran Kocharyan (aka Pigh) states that, “What resulted was that my ideas, let’s say, essentially dovetailed with those of the regime. I came out and declared that I wouldn’t abide with the restrictions and I continued to publish the blog, like before.”
The opposition was just as active. For example “bekaisa” not only circulated the announcements from Levon Ter-Pterosyan’s headquarters or interviews given by Ter-Petrosyan and his supporters, but also followed what the foreign press had to say about all of this, publishing and often translating these articles as well.
During the first week of March “You Tube”, a web site to post videos, was shut down in Armenia. However viewers in Armenia were able to get around the block and watch the videos by using either the programs: www.proxyfreeserver.ca or www.anonymouse.org.
Blogian states that, “After the closing of “YouTube” it was like Armenia found itself included in the same list as its historic enemy, Turkey. He noted that residents of Armenia always comprised a minority of his readers but that after March 1st they became a majority.
A video clip soon appeared on the Internet with footage of masked police shooting in the direction of protestors during the night of March 1st, and not up in the air. Artur aPaiyan notes that this was an important development that the police had to respond to. Officials went on Armenia Public TV and attempted to prove that the video footage had been edited.
Artur relates that, “The shutting down of “YouTube” was a major scandal. I was in England at the time and I saw how the news of the Armenian government closing down the website was being covered. Before that we had read that “YouTube” was being blocked in China, Burma, etc. And then it happened in Armenia. This news had a bigger impact than even the events of March 1st.”
He notes that during the election period “miracles were taking place”, especially on the “A1+” video blog, where much quality footage was being shown. Artur states that, “During the month of February it was included in the “YouTube” top 100 list at least three times. In addition, it was in February that the “A1+” video channel started to operate and became the top “YouTube” site that month in terms of subscribers.” Many also visited Artur’s own video blog, where he downloaded video footage from the “echannel.am” site.
Civilian journalism manifested itself in yet another manner during those days - mailing lists and a network of electronic correspondence. There was a group of activist citizens that would immediately send off information they received via electronic mailing to as many others as possible. This information was distributed through “yahoogroups”, “Facebook” or other social networks. In addition to the mere exchange of information, debate of the issues also took off.
Blogger Shushan Harutyunyan recounts that, “I realized that I just couldn’t sit idly by and wait for the state of emergency to be lifted. I started a group in the “Facebook” community and began to disseminate non-official news that either I had assembled or that I collected from other news agencies or outlets. The group grew to more than 100 in just two weeks. People were even suggesting what news items should be circulated.”
“You would think that there was no censorship or pressures for local bloggers. In any event, “Unzipped” noted some tips on how to avoid the possibility of censorship,” writes photojournalist and blogger Onnik Krikorian in “Global Voice”, an Internet journal for which he serves as Caucasus Regional Editor.
Nevertheless, many bloggers avoided giving their real names. The supporters of Levon Ter-Petrosyan started a number of group blogs, that they labeled “samizdat, to remain hidden from the authorities. The most active of these were “Paykar”, “March 1st” and “InfoArmenia”.
During those days, one of the newly created Livejournal blogs topped all records by receiving some 800 comments during the course of one day. This was the blog of Serzh Sargsyan where people could send in questions to be included in a TV interview session with the Prime Minister.
This blog was created and managed by Ruben Muradyan (aka blogger “Uzogh”). Ruben says that, “ The main aim was to deliver questions posed by bloggers to the Prime Minister since they represent an educated, albeit small, segment of the populace.” He states that Serzh Sargsyan requested a list of the most pointed 65 questions for the broadcast. In that list were many questions posed by well-known bloggers. Answers to the other questions were posted on the blog at a later date.
Ruben explains that, “A majority of the questions dealt with the events of March 1st and the domestic political situation. There were also complaints and petitions, comical and ridiculous questions. These were compiled and edited together and the answers were of a somewhat more general nature. The answers were indeed posted on the blog and interestingly enough were no commented on in other blogs.
During the pre-election phase the only website that included a blog was the one of presidential candidate Levon Ter-Petrosyan.
A user by the name of Tigran Karapetyan surfaced in the “Facebook” social network and Vazgen Manukyan was registered in the famous Russian language “Odnoklassniki.ru” network.
The following groups were also created in “Facebook”: “Supporters of Levon Ter-Petrosyan”, “Those fed-up with Levon Ter-Petrosyan”, “Presidential elections 2008”, “Anti-Levon”, a group supporting Vahan Hovhannisyan. After the elections a group calling itself “Injustice in the Armenian elections that became a reason for civil war” drew some 620 members. The activities of these groups gradually diminished after the elections.
However, parallel with new domestic political developments, new blogs were created. The blog “Zbosank” was created during the days of the ‘political walks’ along Northern Avenue while later on the blog “Matyan” surfaced, covering the issue of political prisoners and their court trials.
Blogs continue to follow the unfolding events of the day. People are more and more turning to the blogs to get information and news not supplied by the traditional media outlets, especially the TV.
P.S. - A few days ago I went to the trial of someone arrested on March 1st. There were many people in the hallway waiting for the start of the court session. A man of about fifty sitting next to me asked what news outlet was I covering the story for. I told him it was for the Internet, thinking to myself that it wasn’t likely that he’d be interested or that he’d remember the address of the website.
-Is it in one of the blogs? - He asked, which greatly startled me.
-No, not in the blogs. But do you read the blogs? - I asked.
-Sure I do. You can’t really believe what the papers write, can you now?
-Do you send your comments to the blogs?
-Nah, I don’t really have the head for that. I just read them. - He answered, rattling off the names of several opposition blogs.