Շեյխը կկառուցի գործարան եւ...եկեղեցի
Կոտայքի մարզի Արտավազ համայնքի նախկին ղեկավար Երվանդ Նալթակյանի ապրուստի հիմնական միջոցը հողագործությունն ու անասնապահությունն է: Գյուղից 4 կմ հեռավորությամբ գտնվող տարածքում հոր եւ եղբոր հետ միասին ունի 2.5 հա վարելահող, որը մշակում է եւ ապահովում իր ընտանիքի ապրուստը:
Երվանդ Նալթակյանի եւ արտավազցի 136 գյուղացիների հողերը շուրջ մեկ ամիս առաջ ճանաչվել են «բացառիկ գերակա շահ», եւ շուտով այդ հողակտորները կվերցնեն գյուղացիներից: «Մեզանից այդ հողերը վերցնելը նշանակում է վերջ տալ անասնապահությանը եւ մեր ունեցվածքին: Դրանից հետո արդեն անիմաստ է լինելու այստեղ ապրելը»,- ասում է Ե. Նալթակյանը:
Կառավարության որոշման հետքերով
Կառավարությունը 2010 թ. փետրվարի 25-ի նիստում որոշել է Կոտայքի մարզի Արտավազ գյուղական համայնքի վարչական սահմաններում «որոշ տարածքներ»` 85.1 հեկտար, ճանաչել «բացառիկ գերակա շահ»: Զեկուցողը եղել է Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: Նախարարի տեղեկանք-հիմնավորման մեջ նշված է, որ այդ տարածքում «բացառիկ գերակա շահ» ճանաչելու մասին որոշման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է «Կոտայքի մարզում քաղցրահամ եւ հանքային ջրերի արդյունահանման եւ շշալցման գործարանի կառուցման ներդրումային առաջարկի իրականացման արդյունավետությամբ, որն էլ իր հերթին կարեւոր նախապայման է ՀՀ Կառավարության կողմից գերակայություն հայտարարված տարածքային համաչափ զարգացման ապահովման համար»: «Ելնելով Կոտայքի մարզում քաղցրահամ եւ հանքային ջրերի արդյունահանման եւ շշալցման գործարանի կառուցման ներդրումային առաջարկի իրականացման անհրաժեշտությունից` Կառավարությունը Արտավազի գյուղական համայնքի քաղաքացիների սեփականությունը հանդիսացող 85.1 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողերի նկատմամբ ճանաչել է բացառիկ` գերակա հանրային շահ եւ հիմնավորել իր որոշումը: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հավաստիացում է ստացել, որ ներդրվելու է 50 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, բացվելու է 100-150 աշխատատեղ, շինարարությունն ավարտվելու է մեկ տարում»,- նշված հատվածը տեղ էր գտել Կառավարության կայքի այդ օրվա լրահոսում: Մինչդեռ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ստորագրությամբ եւ կնիքով Կառավարության որոշման մեջ գյուղացիներից վերցվող գյուղատնտեuական նշանակության հողերի չափը 85.1 հեկտարից դարձել է 95.87549 հեկտար: Հողատարածքը հատկացվել է «ԷՅ ԸՆԴ ԷՄ ՌԵՅՐ» ՍՊԸ-ին:
Հապճեպ որոշում` հօգուտ շեյխի, իսկ ովքե՞ր են շեյխի հայաստանցի գործընկերները
«ԷՅ ԸՆԴ ԷՄ ՌԵՅՐ» ՍՊԸ-ի մասին ՀՀ Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի` «Հետքին» տրամադրած տեղեկանքում նշվում է, որ այն գրանցվել է 2010 թ. փետրվարի 25-ին: Այսինքն` նույն օրը, երբ Կառավարությունը կայացրել է «բացառիկ գերակա շահի» մասին որոշումը եւ հողատարածքը հատկացրել նշված ընկերությանը: Կառավարության արձանագրային բաժնի պետ Լարիսա Կարապետյանը պարզաբանեց, որ նախքան Կառավարության նիստը եւ որոշման ընդունումը, որոշման նախագիծն անցնում է Կառավարության համապատասխան վարչության, աշխատակազմի ղեկավարի ձեռքի տակով, քննարկվում է նախանիստում, ուղարկվում է վարչապետին, ետ է գնում նախարարության համապատասխան բաժին, որտեղից բերվել է, անցնում է Արդարադատության նախարարության փորձաքննությունը եւ միայն նոր մտնում նիստի օրակարգ: Թե ինչպե՞ս է ընկերությունը կարողացել «գերակա շահով» հողատարածքներ ձեռք բերել իր գրանցման օրը, անհասկանալի է: Եթե այն դեռ գոյություն չուներ, ինչպե՞ս է անցել բոլոր ընթացակարգերը: Որպես «ԷՅ ԸՆԴ ԷՄ ՌԵՅՐ» ՍՊԸ-ի հիմնադիր պետռեգիստրի տեղեկանքում նշվում է «ԷՅ ԸՆԴ ԷՄ ԻՆՎԵՍԹՄԵՆԹ» ԲԸ-ն («A & M Investment»), որը գրանցված է Լյուքսեմբուրգում: Ընկերության միակ բաժնետեր նշվում է «Լuxembourg International Consalting» (Interconsult) ԲԸ-ն: Interconsult-ը կառավարվում է լյուքսեմբուրգյան իրավաբանների կողմից, որի համահավասար ղեկավարներ են Դ. Բենվիսուտոն եւ Ֆ. Մանթին: Այս կառույցը Լյուքսեմբուրգում հայտնի է ոչ թափանցիկ ընկերությունների հիմնադրմամբ: «ԷՅ ԸՆԴ ԷՄ ՌԵՅՐ» ՍՊԸ-ի գործադիր մարմնի ղեկավարը Արամ Աբրահամյանն է: Նա Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Աբրահամյանի որդին է: Իսկ պատգամավորը Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանի եղբայրն է:
Թե ինչպես է պատգամավորը «ճղել կոշիկները»
Մեր փնտրտուքը` գտնելու «ԷՅ ԸՆԴ ԷՄ ՌԵՅՐ» ընկերության գրասենյակը, մեզ տարավ Սովխոզային 1 հասցեում գտնվող Ադամանդի գործարան, որը պատկանում է Գագիկ Աբրահամյանին: Նրա որդու` Արամ Աբրահամյանի հետ զրուցել չհաջողվեց: Գործարանի մուտքի մոտ անվտանգության աշխատակիցները մեզ փոխանցեցին, որ նա Հայաստանում չէ, մեկնել է Ռուսաստան:
Փոխարենը պարզաբանումներ տվեց նրա հայրը` Գագիկ Աբրահամյանը: Ըստ պատգամավորի` որդուն արտասահմանյան ընկերությունն է նշանակել գործադիր մարմնի ղեկավար: Մեր հարցին, թե ովքե՞ր են այդ ընկերության սեփականատերերը, պատգամավորը սկզբում խուսափեց պատասխանել, ասաց, թե տեղյակ չէ. «Չգիտեմ, որ իմանամ կասեմ, տերը արտասահմանյան ընկերություն է: Տենց հարցեր չեն տալիս,- խորհուրդ տվեց պատգամավորը,- ոնց որ հարցնեմ` Ձեր կոստյումն ի՞նչ արժե: Գործադիր մարմնի ղեկավարն իմ որդին է, իրենք են շփվել, ինքը ճանաչում է տերերին, տերերը Սաուդյան Արաբիայից են, բայց ովքե՞ր են կոնկրետ` չեմ կարող ասել»:
«Այսինքն` Դուք տեղյակ չեք» հարցին պատասխանեց. «Ես տեղյակ եմ, բայց իրավունք չունեմ ասելու: Այսինքն` այն մարդիկ են, որոնք մեծ գործարան են կառուցելու, քաղաք են սարքելու: Կառավարության հետ պայմանավորվել են, որպեսզի լինի շշալցման գործարան` ջրերի արտահանման վրա: Հայաստանում մի շիշ չի վաճառվելու, միայն արտահանման համար է լինելու: Մենք ասում ենք, որ մեր ջրերը արտահանվում են, բայց մինչեւ հիմա ոչ մեկը նույնիսկ մի շիշ չի արտահանում»,- պարզաբանեց Գագիկ Աբրահամյանը: Ըստ նրա` ջուրն արտահանվելու է Եվրոպա եւ արաբական երկրներ: Գագիկ Աբրահամյանը բացառեց հայ պաշտոնյաների կամ գորրծիչների մասնակցությունը այս գործարանի ստեղծմանը: «Միայն օտարերկրացիներ են»,- հավաստիացրեց նա: Զրույցի ընթացքում պարզվեց, որ Գագիկ Աբրահամյանը ճանաչում է արտասահմանցիներին: Ավելին, որդին գործադիր մարմնի ղեկավար է նշանակվել, քանի որ ինքն է բերել այդ արտասահմանցիներին. «Ստացվել է, որովհետեւ այդ մարդկանց ես եմ բերել, իմ ընկերներն են, Սաուդյան Արաբիայի շեյխն է: Իհարկե ճանաչում եմ, ես եմ նրանց առաջինը Հայաստան բերել, դիմավորել, ընդունել»: Այդուհանդերձ, Գագիկ Աբրահամյանը հրաժարվեց շեյխի անունը նշել. «Կառավարությունից հարցրեք, եթե նպատակահարմար լինի, կասեն»: Ինչպես պատգամավորը շեշտեց, գործարանը մեկ հոգի է շահագործելու` շեյխը:
Պատգամավորը վստահեցրեց, որ գյուղացիներից ոչ մեկը չի մշակում այդ հողերը եւ խոստովանեց, որ ինքն արդեն մեկ տարի է Արտավազ գյուղ է գնում, անձամբ զննել է տարածքը. «Ոչ մի հատ հող էնտեղ չի մշակվել, ես գնացել հատ-հատ տեսել եմ, կոշիկներս էլ ճղել եմ, մեծամասնությունը չգիտեն էլ, որ հող ունեն այնտեղ»: Այդուհանդերձ, Գագիկ Աբրահամյանը միչեւ վերջ չկողմնորոշվեց, թե, ի վերջո, ընկերությունը քանի սեփականատեր ունի: Նա պնդեց, որ ինքը ճանաչում է միայն Սաուդյան Արաբիայի շեյխին: «Էդ մարդկանց բերել ենք, տեսել են, համոզել ենք: Թե սեփականատերերն ովքե՞ր են` ես չեմ կարող ասել: Կարող է 2-3 հոգի են, ես չեմ կարող ասել: Կարգին գործ է արվելու, Արտավազ գյուղը դառնալու է քաղաք, շենանալու է»,-խոստացավ պատգամավոր Գ. Աբրահամյանը:
Գյուղացիները չեն ուզում հանձնել հողերը
(Արտավազ, 2010 թ. մարտի 23) Արտավազ գյուղում վերջին մեկ ամսվա ընթացքում խոսակցությունների եւ քննարկումների հիմնական թեման հողերն ու դրանց փոխհատուցումն է: Պարզվեց` Կառավարության որոշման մասին գյուղացիները քիչ բան գիտեն: Մեզ հետ զրույցում նրանք նշում էին, թե չեն ցանկանա, որ իրենց հողերը ճանաչվեն «գերակա շահ», քանի որ այդպիսով գյուղացիները զրկվելու են իրենց ապրուստի հիմնական միջոցից: Արտավազ գյուղ մեր այցելության ընթացքում գյուղացիները հավաքվեցին եւ սկսեցին պատմել ու դժգոհել Կառավարության որոշումից:
Արտավազի նախկին համայնքապետ Երվանդ Նալթակյանի համոզմամբ` Կառավարության որոշումը, թե իբր «բացառիկ գերակա շահ» ճանաչված տարածքի վրա քաղցրահամ եւ հանքային ջրերի արդյունահանման եւ շշալցման գործարան է կառուցվելու, այնքան էլ արժանահավատ չէ: Այդ տարածքի հարեւանությամբ ներկայումս կառուցվում է «Մարմարիկ» ջրամբարը: Գյուղացիներն ասում են, որ հսկայական տարածքը վերցնում են, որպեսզի ջրամբարի կողքին հանգստյան գոտի կառուցեն` հյուրանոցներով ու զվարճանքի վայրերով: Ե. Նալթակյանը նույնպես այդ կարծիքին է, քանի որ նշված տարածքում նախկինում եղել է ջրերի շշալցման գործարան, իսկ ներկայումս այն պարապուրդի է մատնված: Նախկին համայնքապետի խոսքերով` եթե նպատակը միայն գործարանի կառուցումն է, ապա կարող են եղած գործարանը աշխատացնել եւ գյուղացիների հողերին ձեռք չտալ: «Տարածքը, որ մեզնից պետք է վերցնեն, ջրերի հետ կապ չունի: Մեր հողերը հեռու են քաղցրահամ եւ հանքային ջրերի աղբյուրներից: Իրենց նպատակը բոլորովին այլ է»,- համոզված է Արտավազի նախկին ղեկավարը: Ե. Նալթակյանի ասելով` Կառավարությունը մոտ 95.9 հա տարածք վերցնում է միայն գյուղացիների սեփական հողերից, սակայն «ԷՅ ԸՆԴ ԷՄ ՌԵՅՐ» ՍՊԸ-ին հատկացվելու է ընդհանուր առմամբ 1200 հա, որից 400 հա-ն համայնքային նշանակության հողեր են, իսկ 700 հա-ն` պետական ֆոնդի, որոնք այժմ գյուղացիները որպես արոտավայր են օգտագործում: Երվանդ Նալթակյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ «բացառիկ գերակա շահ» համարվող տարածքում մի քանի «թիկունքով» մարդիկ սեփական հողատարածքներ ունեն, որոնց հողերին ձեռք չեն տվել, ինչպես պարապուրդի մատնված գործարանի տիրոջ տարածքին: Նրանց հողերը շրջանցվել են, եւ «բացառիկ գերակա շահ» է ճանաչվել միայն սովորական գյուղացիների հողերը: Արտավազում շուրջ 44 ընտանիք այդ տարածքում բանջարանոցի համար հողակտոր է ստացել: Նրանք տնամերձ հողամաս չունեն, եւ 1000-ական քմ հատկացվել է հենց մշակության համար:
Արտավազցի Վրեժ Խաչատրյանը «բացառիկ գերակա շահ» ճանաչված տարածքում 1.6 հեկտար խոտհարք ունի եւ չի ուզում դրանից զրկվել, քանի որ այլեւս անհնար կլինի անասուններ պահել: Բացի դրանից, նա մտածում է նաեւ իր զավակների մասին, ովքեր զրկվելու են հողից: «Լավ, ասենք ես հողը ծախեցի, այդ փողով տարա ավտոմեքենա առա, քշեցի, լավ շորեր առա հագա, բա էգուց իմ երեխեն ի՞նչ անի: Եթե վերցնում են, պիտի շուկայական գներով հաշվեն ու մեզ փոխհատուցեն, որ գնանք գոնե ուրիշ տեղ հող առնենք»,- ավելացրեց Վրեժը: Նա չգիտի, թե ինչպես են փոխհատուցելու եւ ինչ գնով: «Միայն լսել ենք, որ հատկացվել են Արաբական Միացյալ Էմիրություններից մի շեյխի: Եթե այդ հողերի համար նորմալ գին տան, ես համաձայն եմ, որ իմ հողը վերցնեն: Եթե չնչին գներով վերցնեն, ոչ մեկին էլ ձեռք չի տա»,- ավելացրեց Վ. Խաչատրյանը:
Ռաֆիկ Գրիգորյանի հողատարածքներից Կառավարությունը «գերակա շահ» է ճանաչել 1000 քմ վարելահող: «Եթե ինձ վճարեն այնքան, որ կարողանամ դրանով գերեզմանիս քարի փող դզեմ, կվաճառեմ»,- ասում է Ռաֆիկ պապը: Նա պատմում է, որ նույն իրավիճակում հայտնվել էին նաեւ մի քանի տարի առաջ, երբ սփյուռքահայ մեծահարուստ Բաղտ Սիրգիս-Լեոնարդը գնեց գյուղի հողերի զգալի մասը, ոչ մի ներդրում չարեց, ոչ էլ մշակեց, սակայն մինչ օրս չի թողնում, որ գյուղացիներն իրենց անասուններն այդ տարածքում արածեցնեն: «Այդ ժամանակ Կառավարությունից մեկը չեկավ` իմանար, որ հող ծախող մարդիկ փողի կարիք ունեն, խեղճացած իրենց հողերը ծախում են, որովհետեւ երեխեքի ուսման վարձ պիտի վճարեն, դպրոցի շորեր առնեն եւ այլն: Արդեն այդ հողերը ծախել ենք ու հիմա արոտավայր չունենք, անասուն չենք կարողանում պահել: Նույնն էլ հիմա են անում, բայց արդեն զոռով են վերցնում»,- ասում է Ռաֆիկ պապը: Նրա խոսքերով` գյուղացիների մոտ կեսն արդեն անասուն չի պահում, որովհետեւ արոտավայր չկա: Արտավազ գյուղում ոչ ոք հստակ չգիտեր, թե հողերն ինչ նպատակով են վերցնում: «Խմելու ջրի մեծ կայան են կառուցում, մաքուր ջուր կլինի, կխմենք»,-այսպես գիտեր գյուղացիներից մեկը: Նա իր անունը չնշեց` պատճառաբանելով, թե չի ցանկանում «վերեւների հետ» խնդիրներ ունենալ:
Ժենյա Շահնազարյանի 1000 մետր վարելահողը ու 4000 մետր խոտհարքը եւս «գերակա շահի» տարածքում են: Նա էլ գյուղում այլ հող չունի: «Հիմա ժողովուրդը կարիքի մեջ է, գյուղ տեղ է, աշխատանք չկա, մի քիչ գումար կտան, մարդիկ հողերը ստիպված կտան: Կոնկրետ մեզ գումար պետք չի, մեզ հողն է պետք: Երեխեք ունենք, էգուց կմեծանան, կարող է այն ժամանակ ծախեմ մի դարդ ու ցավ հոգամ: Ո՞վ է եկել իմ կարծիքը հաշվել` ես մշակելու հող ունե՞մ, թե՞ չունեմ, որ իմ ձեռքից վերցնում են: Կառավարությանը հետաքրքիր չեն նման բաները, իրանց պետք է, որ ծախեն»,- ասաց Ժենյա տատի հարսը` Հասմիկ Շահնազարյանը: 1000 մետր կարտոֆիլի ցանքատարածություն ունի նաեւ Գուրգեն Ղազարյանը: Նա եւս չի ուզում իր հողերը տալ նույն պատճառով` եկամտի այլ աղբյուր չունի: «Էլ ի՞նչ իմաստ ունի գյուղում ապրելը»,- ասում է Գուրգենը եւ խոստովանում, որ որքան էլ փոխհատուցման գումարը մեծ լինի, դրանով կկարողանա գոյատեւել 2-3 տարի: «Իսկ հետո՞,- հարցնում է նա,- հետո ի՞նչ անեմ»:
Փոխհատուցումը շուկայական գնով կլինի՞
Արտավազի համայնքապետ Ռեմ Հովհաննիսյանը կարծում է, որ գյուղի զարգացման համար «սա շատ լավ գործ է»: Չնայած` դեռ պարզ չէ գյուղացիների հողերի փոխհատուցման արժեքը: Համայնքապետն ասում է, որ հողերը գնահատվելու են շուկայական գնով` գումարած 15%: Հողի արժեքը պետք է որոշեն փորձագետները: Հարցին, թե մոտավորապես որքա՞ն արժե այդ տարածքում գտնվող 1 հեկտարը, Ռեմ Հովհաննիսյաննը պատասխանեց, որ շուկայական գինը տատանվում է 3-5 հազար դոլարի սահմաններում. «Հիմա որ գնահատողները գան, ինձ թվում է` ավելի բարձր կգնահատեն»: Համայնքապետը նաեւ նշեց, որ պայմանավորվածություն կա` ցանկացողները կարող են գյուղին ավելի մոտ տարածքներից հող վերցնել, նույնիսկ վարելահող: Նա փաստեց, որ գյուղացիների 90%-ը (գյուղում 164 տուն կա` 1100 բնակչով) «գերակա շահ» ճանաչված տարածքում հող ունի, այդ թվում` նաեւ ինքը: Սակայն Կառավարության որոշման մեջ 136 գյուղացիների ցանկում իր անունը չկա: Թե որքա՞ն հավելյալ հողատարածք պահուստային ֆոնդից կհատկացվի նախատեսված գործարանի համար, համայնքապետի խոսքերով, կորոշվի աճուրդի ժամանակ:
Քաղցրահամ ջրերի նախկին գործարանը, Ռեմ Հովհաննիսյանի մեկնաբանմամբ, չի շահագործվում, այլ կառուցվում է նորը, քանի որ դա նշված գործարանի սեփականատիրոջ որոշումն է: Թե ինչու՞ նախկին համայնքապետի մատնանշած աղբյուրների շրջակայքը չի մտել «գերակա շահ» ճանաչված տարածքի մեջ, մեկնաբանում է Ռեմ Հովհաննիսյանը. «Աղբյուրները ոչ թե երկուսն են, այլ` շատ: Լրիվ վերցնում են, աղբյուրներն էլ են վերցնում: Գյուղացիների հողերը վերցնում են` զոնա են սարքելու, որ անասունները չմոտենան»: Եթե գյուղացիներին չբավարարի իրենց հողամասերի համար առաջարկված գինը, որպես միակ ճանապարհ համայնքապետը մատնանշում է դատարանը: «Էդ մարդը լուրջ ներդրում է ուզում անել, ոչ միայն հանքային ջուր արտադրի, այդտեղ հսկայական քաղցրահամ ջրեր են արտադրելու,- մանրամասնեց համայնքապետը եւ խոստովանեց,- շեյխը կարող է ներդրում անի, բայց Հայաստանի մարդ է դա անողը: Թե ո՞վ է «Հայաստանի մարդը», համայնքապետը խուսափեց պատասխանել` հղում կատարելով Կառավարության որոշմանը. «Կառավարության որոշման մեջ ընկերությունը նշված է, ես չգիտեմ, թե ով է այդ ընկերության տերը, իմ մոտ հլա չեն եկել»:
Հ.Գ. Մեր տեղեկություններով` այս գործարքում ներգրավված են հայաստանցի այլ պաշտոնյաներ եւս: «Բացառիկ գերակա շահի» «շահառուներին» եւ արտասահմանյան ընկերության բաժնետերերին կանդրադառնանք առաջիկայում:

Is the Land Going to a Saudi Sheikh with “Insider Connections’?
Artavaz is a rural community of 1,100 in Armenia’s Kotayk Region. Yervand Naltakyan, the community’s former mayor, makes a living from farming and raising livestock. Mr. Naltakyan. Along with his father and brother, work a 2.5 hectare piece of land located four kilometers from the village.
The land provides the extended family with the necessities of life. About one month ago, the land belonging to 136 Artavaz residents was deemed by the government as being in ‘the prevailing public interest’. The villagers will soon be deprived of their land according to the dictates of eminent domain. “To take that land from us means depriving us of the means to raise livestock, of our property. It won’t make much sense to stick around and live here afterwards,” says Mr. Naltakyan.
Economics Minister argues it’s for balanced regional development
On February 25, of this year, the government decided that 85.1 hectares of Artavaz land would be classified as ‘prevailing public interest’. Making the argument for such a classification was RoA Economics Minister Nerses Yeritsyan. He claimed that such a decision was required to facilitate the construction of a plant to bottle and export the “sweet tasting and mineral waters of Kotayk Region” that had been proposed as an investment venture and that such a project would assist in the balanced regional development policy propounded by the government. In the news section of the government’s website, it was noted that Prime Minister Tigran Sargsyan had received assurances that investments equaling $50 would be made, that 100-150 new jobs would be created and that construction would be completed within a year. In the decision adopted by the government and signed by PM Sargsyan, the 85.1 hectares of land to be appropriated by the state turned into 95.8 hectares. The land was transferred to “A&M Rare”.
Government rushes through decision in favor of mystery sheikh
According to information Hetq received from the RoA Justice Ministry’s State Registry of Legal Persons, “A&M Rare, Ltd” was duly registered on February 25, 2010; the very same day that the government declared the Artavaz land in the ‘prevailing public interest’. Larissa Karapetyan, who heads the government’s Protocol Division, the draft decision, prior to being adopted, first goes to the appropriate department for discussion and review by the department head. It then goes to the prime minister, comes back to the appropriate ministerial department and then gets handed over inspection at the ministry of justice before getting included in the government session agenda. The question remains how the company was able to obtain the ‘eminent domain’ lands on the very same day of its registration as a legal entity. How did the company traverse the bureaucratic maze when it didn’t even exist? In the state registry, A & M Investment is filed as the founding entity for A&M Rare, Ltd. A&M Investment is registered in Luxembourg and the company’s sole shareholder is listed as “Luxembourg International Consulting” (Interconsult). ´À-Ý Interconsult is managed equally by a duo of Luxembourg attorneys, Monsieur Diego Benvissuto and Mr. Francois Manti. In Luxembourg, this institution is famous for founding non-transparent companies. The executive director of A&M Rare, Ltd. is Aram Abrahamyan; the son of Republican Party MP Gagik Abrahamyan, who, in turn, is the brother of Ara Abrahamyan, president of the Union of Armenians in Russia and a wealthy entrepreneur to boot.
MP Gagik Abrahamyan – “I’ve torn up my shoes inspecting those lands”
Our search to find the offices of A&M Rare lead us to a diamond factory located at 1 Sovkhozayin Street. The factory belongs to Gagik Abrahamyan. We weren’t able to talk with his son Aram.
Security personnel at the factory told us that he had gone to Russia. It was Aram’s father, Gagik Abrahamyan, who filled us in on some of the details. He said that the foreign company had selected Aram to be the executive director. When we asked about the owners of the company, Gagik Abrahamyan was at first reluctant to answer, saying he had no idea. “I don’t know. I’d tell you if I did. The owner is a foreign company. People shouldn’t ask such questions,” he advised. “It’s like if I asked you how much that suit you’re wearing costs. My son is the executive director. He knows who the owners are. They are from Saudi Arabia. Exactly who? I couldn’t say.” We tried to nail him down and pressed him if he indeed knew their names.”OK, I know but am not at liberty to reveal them. They’re some big shots who are going to build a factory and town. They entered into an agreement with the government to build a water bottling plant for export. Not one bottle will be sold here in Armenia. It will all be exported overseas. We say that our water is being exported but up till now no one has even exported one lousy bottle,” Gagik Abrahamyan said. Mr. Abrahamyan said the water would be exported to Europe and the Arab countries and ruled out the involvement of Armenian officials or businessmen in the bottling plant. “They’re all foreigners,” he assured us. During our conversation, we found out that Gagik Abrahamyan was familiar with the foreigners. Furthermore, his son was appointed executive director because he had rounded up those foreign investors. “It all fell into place because I was the one who brought those people in. They’re my friends. One’s the sheikh of Saudi Arabia. Of course I know them. I was the one who first brought them to Armenia and escorted them around.” Nevertheless, Mr. Abrahamyan refused to give us the sheikh’s name. “Go to the government and ask. If it’s convenient, they’ll tell you.” According to MP Abrahamyan, the factory will be operated by one man; the mysterious sheikh. He assured us that the villagers in Artavaz don’t cultivate those lands and that he’s been traveling to the village for the past year, inspecting the site. “None of the land is being farmed. I’ve been there and gone from site to site and ripped up my shoes. Most don’t even know they have land up there.” Despite his apparent familiarity with events, MP Abrahamyan couldn’t tell us with any certainty how many owners the company has. All he could say was that he just knew of the sheikh from Saudi Arabia. “We brought those people here, showed them around and convinced them to invest. As to the individual owners, I couldn’t say. There might be a handful; who knows? It’s going to be a class project. The village of Artavaz will be turned into a prosperous town,” MP Abrahamyan promised.
Villagers don’t want to sell – “We’ll end up with nothing”
The main topic of discussion and debate in the village of Artavaz for the past month has been about the lands and compensation. Turns out that local residents aren’t that well informed about the government’s decision to seize the lands. All we heard from them was that they were against their lands being designated ‘eminent domain’. They’d be stripped of their means of making a living as a result.
Former Mayor Yervand Naltakyan expressed doubts about the government’s stated desire to bottle and export the area’s waters as the reason for the land being designated ‘public interest’. In the vicinity, the Marmarik Reservoir is now being built. Villagers are quick to claim that their lands are being gobbled up so that a recreational zone, complete with hotels and amusements parks, can be constructed alongside the reservoir.
Former mayor says there’s something ‘fishy’ going on Mr. Naltakyan also finds this version to be credible since there had been a water bottling plant in the area but that it now remains closed down and idle. He says that if the newcomers are only interested in building a factory they could get the old one up and running and not touch the villagers’ lands. “The lands to be taken from us have nothing to do with the water issue. Our lands are far from the springs of the delectable fresh and mineral waters they talk about. They have another objective in mind,” says the former mayor, convinced that local residents are getting the short end of the stick. Mr. Naltakyan stated that 95.9 hectares is just the amount being seized from villagers. The total amount of land being allotted to A&M Ltd is 1,200 hectares, of which 400 is community owned property and 700 belongs to the state fund and is now being used as grazing land by the villagers. Yervand Naltakyan also told us that some parcels of land belonging to some big shots haven’t been designated ‘public interest’ and that it’s only been the lands belonging to average villager that’s been targeted. There are about 44 families in Artavaz who were plots of land on the site to grow vegetables. These families have no house plots and were given 1,000 square meters to cultivate.
Grandpa Rafik: “If I can get enough for a grave stone, I’ll sell”
Artavaz resident Vrezh Khachatryan owns 1.6 hectares in the ‘public interest’ land and doesn’t want to lose it. He’ll have no place to raise livestock if he does. He also doesn’t like the idea of his children being stripped of the land under their feet. “Fine, let’s say I sold the land and bought a car with the money. I drove it around, bought some nice looking clothes and all. But what will my kids do tomorrow? At the very least, they should give us market rates for the land. This way, we could buy some land elsewhere,” Vrezh said. He doesn’t know how the villagers will be compensated and at what rates. “We’ve only heard that the land has been given to some sheikh from the United Arab Emirates. If they give us a normal price for the land, I say be my guest. If they offer us pennies, then it no good to anyone,” Vrezh added.
Rafik Grigoryan has 1,000 square meters of tillable land that the government has designated ‘public interest. Grandpa Rafik says, “If I can sell the land at a price to pay for a nice gravestone, I’ll do it.” The old man says that a few years ago a similar situation occurred when Baght Sirgis-Leonard, a wealthy diaspora Armenia, purchased a huge chunk of village land. However, he never made any investment or improvements but still prohibits villagers from grazing their animals on the land. “Back then, no one from the government ever visited here to see what conditions were like and why people were selling off their lands. Villagers needed money, to pay for their kids’ schooling and clothes, and many other things. We sold those lands and were left with no place to graze our livestock. No they have come back but this time they are taking our lands by force,” says Grandpa Rafik.
Grandma Zhenya: “We need land to work, not the cash they’ll offer”
Zhenya Shahnazaryan has 1,000 meters of tillable and 400 meters of meadow under threat of seizure. She has no other land in the village. “Today, the people are in need, there is no work. They will offer a small amount and the villagers will be forced to sell the land. But we need the land and not some amount of cash. We have children and tomorrow they’ll grow up. The land will come in handy. Who has come to ask my opinion? The government doesn’t care. All they want is for us to sell what we have,” said Hasmik Shahnazaryan, grandma Zhenya’s daughter-in-law. Gurgen Ghazaryan owns a 1,000 meter potato patch. He doesn’t want to give up his land for the same reason; he has no other source of income. “Why else would one want to live in a rural village,” says Gurgen, who confesses that even if the compensation package is hefty, it will only last 2-3 years. “What will I do then?” he quips. Artavaz Mayor Rem Hovhannisyan said the project would be very good for developing the village. Even though the amount of compensation for the villagers’ lands isn’t yet known, the mayor says that appraisals will be market based plus 15%. The mayor said that the current price for one hectare fluctuates between $3,000 and $5,000. “I’m pretty sure that once the expert appraisers arrive, these prices will go up,” said Mayor Hovhannisyan.
90% of villagers affected by ‘eminent domain’ decision
The mayor said that 90% of village residents had property designated as in the ‘public interest’, including himself. However, his name wasn’t included in the list of 136 villagers attached to the government decision. The village mayor says that it will be decided at auction time what additional lands from the state fund will be appropriated for the planned for factory. He says that the previous water bottling plant, now idle, will not be restored for operation because this is the decision of the owner.
Rem Hovhannisyan explained why the lands around the springs, mentioned by the former mayor, have not been designated as ‘public interest. “There are many springs; not just the two. They are taking it all plus the springs. They are taking the villagers’ land to build a protective zone to keep off grazing animals.” The mayor says that the villagers can always petition the courts if they aren’t satisfied with the prices offered in compensation for their lands. “That person wants to make a serious investment to produce mineral and fresh water,” argued the mayor. “The sheikh could make the investment but it’s a ‘guy from Armenia’ making the investment.” As to who this ‘Armenian guy’ is, the mayor avoided answering, and merely referred to the government’s decision. “In the government’s decision, the company is noted. I don’t know who the owner of the company is. They’ve yet to some and see me.”
P.S. According to our information, there are other Armenian government officials involved in the transaction. We will provide additional coverage regarding the shareholders of the foreign company and the interested parties in the ‘prevailing public interest’ transaction in upcoming articles.