Գերմանացի ներդրողն ընդդեմ Գագիկ Ծառուկյանի. գործը մտել է դատարան
Գերմանական «ԻստԻնվեստոր» ներդրումային ընկերությունը դատի է տվել ԱԺ պատգամավոր, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ եւ գործարար Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ին` ընկերությունում ունեցած բաժնետոմսերի նկատմամբ իր սեփականության իրավունքը վերականգնելու համար:
Հիշեցնենք, որ դեռեւս 2006 թ. մայիսին «ԻստԻնվեստոր» (Ostinvestor - գերմ.) ընկերությունը Հայաստանի ֆոնդային բորսայից գնել էր «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի 1520 բաժնետոմս, որը կազմում էր ընկերության բաժնետոմսերի 3,2%-ը: Այդ ժամանակ «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատը» («Արարատ» ԿԳՕԿ) 124 բաժնետեր է ունեցել: Բաժնետոմսերի մոտ 82%-ը պատկանում էր Գ. Ծառուկյանին, 10%-ը` «Մուլտի Գրուպ»-ին (սեփականատեր՝ Գագիկ Ծառուկյան), մոտ 7%-ը վերաբաշխված էր մնացած բաժնետերերի միջեւ, որից ամենամեծ բաժինը` 3.2%-ը, պատկանում էր «ԻստԻնվեստորին»: («Հետքն» այս մասին գրել է իր նախորդ համարներում` «Օտարերկրյա ներդրողը կորցնում է իր բաժնետոմսերը Հայաստանում», հատուկ թողարկում N 2, 2009, «Գերմանացի ներդրողը Հայաստանը ապահով եւ անվտանգ երկիր չի համարում» N 4, հոկտեմբերի 15-21, 2009): 2008 թ. հունիսին «ԻստԻնվեստոր» ընկերության տնօրեն Ստեֆան Լաքսհուբերը «Արարատ» ԿԳՕԿ-ի գլխավոր բաժնետիրոջ` Գագիկ Ծառուկյանի ներկայացուցչի կողմից պահանջ է ստացել` վաճառել բոլոր բաժնետոմսերը: Բայց քանի որ «ԻստԻնվեստորն» այդ բաժնետոմսերի մեջ ներդրել էր իր ներդրողներից ստացած միջոցները, այդ առաջարկն անընդունելի է համարվել, եւ գերմանական ընկերությունը հրաժարվել է վաճառել իր բաժնեմասը: Ի վերջո, «Արարատ» ԿԳՕԿ-ի բաժնետերերի 2008 թ. հոկտեմբերի 12-ի ընդհանուր արտահերթ ժողովը որոշել է համախմբել (կոնսոլիդացնել) «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերը` դրանցից ամեն 2363.5 հատը փոխարկելով մեկ նոր բաժնետոմսով, որի անվանական արժեքը 18 908 000 ՀՀ դրամ է: Եվ քանի որ «ԻստԻնվեստոր» ընկերությանն է պատկանել թվով 1520 բաժնետոմս, իսկ մեկ նոր բաժնետոմսը պետք է հավասար լիներ 2363,5 հատ հնի, ընկերությունը չի կարողացել ձեռք բերել նույնիսկ մեկ բաժնետոմս: Համախմբման արդյունքում «ԻստԻնվեստորի» եւ մյուս մանր բաժնետերերի մոտ առաջացել են կոտորակային բաժնետոմսեր: Նույն արտահերթ ժողովը սահմանել է կոտորակային բաժնետոմսերի հետգնման կարգը: Իսկ ընկերության մեկ ամբողջական բաժնետոմսի հետգնման շուկայական արժեքը «Էն-Աուդիտ» գնահատող ՍՊԸ-ն սահմանել է 28 000 դրամ: Մինչդեռ «ԻստԻնվեստորը» մեկ բաժնետոմսը ձեռք էր բերել 105 հազար ՀՀ դրամով: 2009 թ. փետրվարի 12-ին «Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայում» կատարվել են բաժնետոմսերի հետգնմանը վերաբերող գրանցումներ, եւ «ԻստԻնվեստորի» բաժնետոմսերը հանվել են գրանցումից: Ընկերությունը «ԻստԻնվեստորին» հանել է նաեւ Ռեեստրի գրանցումից: «ԻստԻնվեստորը» «Արարատ» ԿԳՕԿ-ի բաժնետերերի դեմ հայցում 4 պահանջ է ներկայացրել` վերականգնել բաժնետիրոջ իրավունքները, անվավեր ճանաչել բաժնետերերի ընդհանուր ժողովի որոշումը, կանոնադրության փոփոխության պետական գրանցումը, բաժնետերերի ռեեստրում կատարված գրանցումը: «Արարատ» ԿԳՕԿ-ի շահերը ներկայացնող փաստաբան Դավիթ Մանթաշյանը «Հետքի» հետ զրույցում բաժնետոմսերի համախմբման որոշումը մեկնաբանելիս նշել է, որ որոշակի դեր է խաղացել համաշխարհային ճգնաժամը, որի պատճառով գործարանը գրեթե պարալիզացված վիճակում է: Փաստաբանը հավաստիացրեց, որ 2008 թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներից սկսած` իրացումներ գրեթե չկան: «Այս իրավիճակը գործարարին դրդում է ավելի օպտիմալ մտածել, ճկուն քաղաքականություն վարել»,- ասաց փաստաբանը: Նա մատնանշեց, որ այդ «օպտիմալ լուծումը» եղել է հենց բաժնետոմսերի համախմբումը, որն իրենք իրականացրել են «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» օրենքին համապատասխան եւ որեւէ խախտում չեն արել: Մինչդեռ «ԻստԻնվեստոր» ընկերությունը հայցադիմումում հիմնավորում է, որ հոդվածը չի ենթադրում այնպիսի կոնսոլիդացիա, որի արդյունքում որեւէ բաժնետեր ունենա 1 հատից պակաս լրիվ բաժնետոմս եւ արդյունքում դուրս մնա ընկերությունից: «Օրենսդրի տրամաբանությունը ավելի քան հստակ է. համախմբման արդյունքում պետք է առաջանա առնվազն մեկ բաժնետոմս, այնինչ ընկերության կողմից «ԻստԻնվեստորի» 1520 հատ բաժնետոմսերի խմբավորման արդյունքում որեւէ բաժնետոմս, փաստորեն, չի առաջացել, ինչը, բնականաբար, վկայակոչված իրավանորմի բառացի տեքստին համահունչ չէ, այլեւ հակասում է դրան»,- նշված է հայցադիմումում: Ըստ «ԻստԻնվեստորի»` հակառակ տրամաբանության դեպքում իրավաբանական անձի բաժնետոմսերի առավել մեծ քանակին տիրապետող բաժնետերը կարող է ուղղակի համախմբումը կազմակերպել այնպես, որ բոլոր այն բաժնետերերը, որոնք ունեն ավելի պակաս քանակությամբ բաժնետոմսեր, ուղղակի դուրս մնան ընկերությունից: «Օրենքի որեւէ դրույթ չի նախատեսում բաժնետիրոջ կամքին հակառակ ընկերությունից նրան դուրս թողնելու հնարավորություն»,- հիմնավորում է հայցվորը եւ վկայակոչում ՀՀ Սահմանադրության 31-րդ հոդվածը,- հոդվածը օրենքով նախատեսված դեպքում թույլ է տալիս անձին զրկել սեփականությունից, սակայն միայն դատական կարգով, մինչդեռ «Արարատ» ԿԳՕԿ-ն, չհանդիսանալով դատարան, զրկել է բաժնետիրոջը բաժնետոմսերի նկատմամբ սեփականության իրավունքից»: «ԻստԻնվեստորի» տնօրեն Ստեֆան Լաքսհուբերի հիմնավորմամբ` 1 բաժնետոմսի հետգնման համար «Էն-Աուդիտ» գնահատող ընկերության սահմանած 28 հազար դրամը եւս համարժեք չէ բաժնետոմսերի շուկայական արժեքին: Ստեֆան Լաքսհուբերը պնդում է, որ ընկերության հիմնական միջոցների վերագնահատումը եղել է կամայական, նպատակ է ունեցել անհարկի նվազեցնել սեփական կապիտալը, դրանով իսկ` բաժնետոմսի հետգնման գինը, քանի որ ընկերության միայն Երեւանի Իսակովի 9 հասցեում գտնվող 4,5601 հա հողամասի շուկայական արժեքը կգերազանցի 5մլրդ ՀՀ դրամը: «2008 թվականի հոկտեմբերի 12-ի հաշվեկշռի թիվ 1 ձեւի ուսումնասիրությունից պարզ է դառնում, որ Ընկերության սեփական կապիտալը տարեսկզբի համեմատ նվազեցվել է մոտ 6.9 մլրդ դրամով: Միայն հիմնական միջոցների մասով մոտ 10 մլն դրամից նվազեցվել է եւ սահմանվել շուրջ 5.3 մլն դրամ: Այս տողի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ կատարվել է հիմնական միջոցների վերագնահատում` արժեզրկման ձեւով»,- փաստում է «ԻստԻնվեստորը»: Հիշեցնենք նաեւ, որ խոշոր հարկատուների ցուցակի վերջին 4 տարվա ցուցանիշները եւս այլ պատկեր են ցույց տալիս: 2006 թ. Երեւանի «Արարատ գինու-կոնյակի-օղու կոմբինատը» խոշոր հարկատուների ցուցակում զբաղեցրել է 166-րդ տեղը, 2007-ին՝ 139-րդ, իսկ 2008 թ. գրեթե կրկնակի աճ է ապահովել եւ հայտվել 70-րդ հորիզոնականում` վճարելով 1.119.979.2 դրամ հարկ: «Ես երկար ժամանակ է սպասում էի եւ հույս ունեի, թե ինչ-որ մեկը կարող է լուծել այս խնդիրը բիզնես կամ դիվանագիտական ճանապարհով, բայց քանի որ մենք չստացանք որեւէ արձագանք, որեւէ պատասխան, ես մեծապես համոզված եմ, որ հայկական դատարանում եւս որեւէ շանս չունենք: Այնպես որ, մենք բոլոր ճանապարհներով կանցնենք, որպեսզի գործը հասցնենք Եվրադատարան: Մեր հիմնադրամի համար սա փոքր ներդրում է, բայց սկզբունքի հարց է` կստանա՞մ այս երկրում իրավական պաշտպանություն, թե՞ ոչ»,- «Հետքի» հետ զրույցում նշել է Ստեֆան Լաքսհուբերը: Հունվարի 29-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում նշանակված էր «ԻստԻնվեստորի» հայցի քննության առաջին դատական նիստը: Այն հետաձգվեց պատասխանող կողմի, այսինքն՝ «Արարատ» ԿԳՕԿ-ի ներկայացուցչի բացակայության պատճառով։ Նիստը նշանակվեց փետրվարի 12-ին։

On January 29, the Kentron and Nork-Marash District Court is scheduled to examine the suit that the German portfolio investment firm “Ostinvestor” has filed against Gagik Tsarukyan’s “Yerevan Ararat Brandy”. “Ostinvestor”, a German portfolio investment firm, claims that Tsarukyan, who heads the Prosperous Armenia Party, illegally obtained the shares through a questionable stock consolidation deal. It wants to get the shares back.
In the suit filed by “Ostinvestor” against YABWV, there are the following demands – restoration of shareholder rights, nullify the decision of the general stockholders’ meeting and official posting in stockholders’ register. Back in 2006, “Ostinvestor” purchased 1,520 shares of YBVW, 3.2% of the company’s outstanding shares, on the Armenian stock market. After the purchase YBVW had a total of 124 shareholders. Gagik Tsarukyan held 82% of the shares outright; his MultiGroup company held an additional 10% and the remaining 7%, minus Ostivestor’s 3.2%, were divided amongst the remaining shareholders. In June, 2008, the German firm received a note from the principal shareholder of YABWV, demanding that it sell all its shares since MultiGroup wasn’t prepared to recognize the “Ostinvestor” holdings. The German firm refused to sell given that it had used its investors’ money to buy the shares with. In the end, at a special October 12, 2008, stockholders’ meeting it was decided to consolidate the shares of YABWV by issuing one new share for each 2363.5 held at a valuation of 18,908,000 Armenian drams* (approximately 45.212 Euros.) Given that “Ostinvestor” only held 1,520 shares and one new share was to be the equivalent of 2,363.5 shares, the German firm wasn’t able to secure even one share of the new stock issue.
“Ostinvestor” winds up with nothing after share consolidation
As a result of the stock consolidation, “Ostinvestor” and the remaining minor stockholders received fractional shares. The same special shareholders’ meeting defined the procedure for the repurchase of shares. During the special YABWV meeting, a formula for the resale of these fractional shares was worked out. The firm of “En-Audit” pegged the market value of one full share at approximately 69 Euros. “Ostinvestor”, however, had spent 184 Euros per share and thus wound up paying 279.680 Euros for its original 1,520 shares. As a result of the share consolidation, “Ostinvestor” and the other minor shareholders wound up with fractional shares. This means that these shares were to be sold back to the major holders. “Ostinvestor” is no longer listed as a shareholder and since it has refused to sell back its shares according to the formula reached, a value of 18 Euros has been set for each share to be closed out. (See: German Firm Loses Shares in Armenian Company Owned by Gagik Tsarukyan (July 27, 2009), German Investor Doesn’t Regard Armenia as Safe Investment Bet Right Now; But He Hasn’t Lost Hope in Future (October 19, 2009) YABWV attorney Davit Mantashyan told Hetq that the global crisis, having virtually paralyzed the company, played a prominent role in the decision to consolidate shares
YABWV lawyer claims they followed letter of the law
Mr. Mantashyan claims that YABWV sales have dropped considerably since October-November, 2008. “Given such a situation, the company is forced to optimize its operations and to adopt a more flexible business approach,” stated the lawyer. He pointed to the consolidation of shares, implemented in accordance to the laws, as part of the optimizing of operations. However, in its petition, “Ostinvestor” argues that the article doesn’t presuppose such a consolidation whereby any shareholder has less than one fill share and, as a result, not be part of the company. The petition reads, “The logic of the law is clear. As a result of consolidation at least one share must arise, whereas, as a result of the consolidation of “Ostinvestor’s” 1,520 shares, not one share arose. Naturally, this is not only dissents from the mentioned legal norm, but in fact contradicts it.” According to “Ostinvestor”, in the case where logic does not follow, a shareholder owning more shares than another legal entity can organize a consolidation in such a manner that all those shareholders that have a lesser number of shares, can be left out of the company. “There is not one point of law that envisages the possibility of any shareholder being left out of the company against their will, the plaintiff argues and cites Article 31 of the RoA Constitution. In cases where the law makes provisions for, the article allows for an entity to be deprived of their property, but only by judicial procedure, whilst YBVW, not appearing before the courts, deprived the stockholder of their property in regards to shares.” According to “Ostinvestor” Director Stefan Laxhauber, the 69 Euros set by the appraisal firm of En-Audit, as the buyback price for one share wasn’t equivalent to the fair market price. Stefan Laxhauber claims that reappraisal of the company’s total assets was arbitrary and was aimed to unduly decrease the capital base, and thus decrease the buyback price given that just the company’s 4, 5601 hectare parcel of land at Isakov #9 in Yerevan had a market value of 5 billion AMD. “An exact examination of the October 12, 2008 balance sheet shows that the Company’s capital base dropped to 6.9 billion AMD compared to the beginning of the year. Fixed assets alone decreased by 10 million AMD and were posted at 5.3 million AMD. An analysis of this line shows that a reappraisal of the assets by way of devaluation,” argues “Ostinvestor”. Official figures for the largest tax payers over the past four years tell a different story. In 2006, YABWV placed 166 in the list of largest Armenian taxpayers. In 2007, it moved up to 139th place. In 2008, it came in at 70th place with a tax payment of 2.5 million Euros “I have been really waiting for a long time and hoping that someone can solve this problem in a business or diplomatic way. But since we haven’t received any reply or response to our protestations, I can’t say that I have much hope that we’ll receive justice in the Armenian courts either. Thus, we’ll do what it takes to take the case to the European Court. We are prepared to go this route. It has become a matter of principle for us. We have been patient for a long time and made many proposals to resolve the issue diplomatically, but to no avail. We will wage this struggle with all possible means at our disposal, regardless of the costs or time involved. This investment here in Armenia is quite small in terms of our Fund but it has become a question of principle – will I receive legal defence in this country or not?”, stated Mr. Laxhauber to Hetq. Hetq will be following developments in the case as they unfold.