Ալեք Ենիգոմշյան. «Հայաստանը գնացել է կապիտուլյացիայի»
Միջազգային ճգնաժամային խմբի (ICG) զեկույցի վերաբերյալ այսօր «Ուրբաթ» ակումբում մեկնաբանություններ տվեցին «Միացում» նախաձեռնության անդամներ Ալեք Ենիգոմշյանը և Զարուհի Փոստանջյանը:
Ալեք Ենիգոմշյանը կարծում է, որ հայաստանյան մամուլը և հասարակական քաղաքական շրջանակները, ըստ էության, չեն անդրադարձել Միջազգային ճգնաժամային խմբի զեկույցին, որը լույս է տեսել ապրիլի 14-ին, չնայած այնտեղ հստակ երևում է Ճգնաժամային խմբի հանձնարարականները Հայաստանին: Դրանք հիմնականում ամփոփված են 4 կետերում, որոնք մեկնաբանեց բանախոսը. Առաջինը` քննարկվող փաթեթի ընդունումը, վավերացումը և իրագործումն է, որն իր մեջ պետք է ներառի սահմանների բացում, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում, ինչպես նաև երկկողմանի հանձնաժողովների հաստատում: Նաև Հայաստանին հանձնարարվում է հեռու մնալ ցեղասպանության ճանաչման հետ կապված այնպիսի հայտարարություններից և քայլերից, որոնք կարող են ընդվզում առաջացնել Թուրքիայի հասարակության և հանրային կարծիքի համար:
Ըստ Ալեք Ենիգոմշյանի` երկրորդ հանձնարարականը հորդորում է Հայաստանին ընդունել Մինսկի համանախագահների առաջարկած սկզբունքները և Ադրբեջանում հայկական ուժերի կողմից գրավված տարածքներից դուրս բերել մեր ուժերը: Երրորդը` պաշտոնապես Հայաստանին հանձնարարվում է հստակորեն ճանաչել Կարսի պայմանագրով կցված պայմանները և դրանով հստակեցնել, որը Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի Թուրքիայի նկատմամբ: Ավելին, Հայաստանին խորհուրդ է տրվում շարունակել 1915 թ.-ի դեպքերի շուրջ ուսումնասիրությունները համալսարաններում և դրանցում ներառել թուրք պատմաբաններին:
Այն, որ զեկույցում ներառված է հայ բարձրաստիճան մի պաշտոնյայի խոսքերը, ըստ որի` ակնկալվող հայ-թուրքական համաձայնությունում կլինի մի կետ, որտեղ երկու երկրները կճանաչեն միմյանց այսօր գոյություն ունեցող սահմանները, դժգոհության տեղիք է տալիս բանախոսի մոտ. «Հղում է արվում հայ բարձրաստիճան պաշտոնյայի, և 9 օրվա ընթացքում մենք ոչ մի հերքում չենք նկատել հայկական կողմից»,- ասաց Ա. Ենիգոմշյանը,- հայտարարելով, որ նախնական համաձայնությունը կնքվել է, Հայաստանը փաստացի գնացել է կապիտուլյացիայի: Մենք այսօր ցավով պետք է արձանագրենք, որ Հայաստանը ընդունում է Թուրքիայի հետ այսօր գոյություն ունեցող և 1921 թ.-ի Կարսի պայմանագրով գծված սահմանները և դրանով առնվազն ընդունում է Թուրքիայի տարածքային ամբողջականությունը»:
Զարուհի Փոստանջյանը նշեց, որ Ցեղասպանության տարեդարձի նախաշեմին, բացի Ճգնաժամային խմբի զեկույցից, Հայաստանի ու Թուրքիայի արտգործնախարարների ու Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի հետ համատեղ տարածած հայտարարությունը դավաճանական քայլ էր Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների կողմից, քանի որ «հայ ժողովուրդն իր բովանդակ ներկայացուցիչների շնորհիվ բազամթիվ տարիների ընթացքում քրտնաջան աշխատանք է տարել այլ պետությունների խորհրդարանական ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի ճանաչվի Հայոց ցեղասպանությունը»:
«Միացյալ նահանգների ճանաչման գործընթացի ներհոսքի մեջ գտնվելու ժամանակահատվածում, երբ Բարաք Օբաման հստակ խոստում է տվել, թե ինքը ինչ պետք է ասի ցեղասպանության օրվա կապակցությամբ, մեկ օր առաջ մեր իշխանություններն այնպես են անում, որ Բարաք Օբաման նման արտահայտությունը իրավունք ունենա արտահայտել` հղում կատարելով նրան, որ հայերը և թուրքերը իրար հետ ջերմ հարաբերությունների մեջ են»,- վստահ է ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը:
Միջազգային ճգնաժամային խմբի զեկույցը գնահատելով թուրքամետ և թուրքանպաստ` Զարուհի Փոստանջյանը կարծում է, որ ՀՀ իշխանությունները պետք է արձագանքեին այդ զեկույցին, որը հետագայում հիմք է ծառայելու որևէ կարևոր փաստաթղթի համար:

Alek Yenikomshian - “Armenia has taken the road of capitulation”
At a press conference held today, Alek Yenikomshian and Zaruhi Postanjyan, members of the "Miatsum Initiative" sounded off regarding the International Crisis Group report on Armenia published on April 14.
Mr. Yenikomshian lamented the fact that neither there was any reaction from the Armenian press or civic political circles even though the ICS report included a number of specific directives for Armenia.
In his view these included an acceptance and implementation of the package now being considered which includes such points as the opening of the border, the establishment of diplomatic relations as well as the creation of a bipartisan committee to discuss outstanding issues like the events of 1915. It also calls on Armenia from refraining from making statements and steps regarding the recognition of the Genocide that might incite a backlash in Turkish public opinion.
He also stated that the ICG report urges Armenia to accept the Karabakh settlement principles as proposed by the Minsk Group co-chairs and the removal of Armenian forces from the liberated territories.
Furthermore, Mr. Yenikomshian noted that the ICG urges that Armenia unreservedely accept the conditions as laid out by the Treaty of Kars, a step that would mean that Armenia forever renounces any territorial claims on Turkey. Lastly the ICG advises Armenia to continue research regarding the events of 1915 in various scientific institutions and universities and that Turkish scholars should be included as well.
Mr. Yenikomshian noted that the ICG report contains the statement of a high Armenian government official and that it can be expected that in the future Armenian-Turkish agreement there will be one point in particular specifying that the two nations recognize the current borders. The speaker noted that this is of great concern because, "reference was made to a top official and in the span of nine days there has been no official rejection that we have seen from the Armenian side."
Mr. Yenikomshian stated that a preliminary agreement has been drafted and that it appears that Armenia has taken the road of capitulation. "Sadly, we must note that Armenia accepts the present border with Turkey, as drawn by the 1921 Treaty of Kars, as valid. At the least Armenia thus accepts the territorial integrity of present-day Turkey."
Zaruhi Postanjyan commented that on the eve of the anniversary of the 1915 Genocide, the joint declaration of the Armenian, Turkish and Swiss foreign ministries is a act of treachery on the part of the Armenian authorities since much hard work has been carried out by representatives of the Armenian people in the parliaments of other nations to see to it that the Genocide is officially recognized."