Իշխանության հեռուստատեսություն
Վերջին հինգ տարում Հայկական հեռուստատեսությունը վերջնականապես այլասերվեց: Կորցնելով իր հասարակական նշանակությունը` հեռուստատեսությունը որպես զանգվածային լրատվության միջոց վերածվեց իշխանությանը եւ օլիգարխներին սպասարկող մասնավոր-պետական հոլդինգի:
Այսպես Հայաստանում ստեղծվեց հանրային եւ մասնավոր հեռուստաընկերություններից բաղկացած իշխանության հեռուստատեսություն: «Անկախ» հեռուստաընկերություններ կոչվող «օբյեկտները» սեփականաշնորհվեցին օլիգարխների կողմից գրեթե կամավոր-ստիպողական հիմունքներով, եւ հիմա նրանք փորձում են ինքնահատուցել ծախսերը աննախադեպ առեւտրա-գովազդային գործունեությամբ: Ինչպե՞ս է դա անդրադառնում հասարակության վրա` դեռ կխոսենք:
Հեռարձակման իրավունքը տալիս է իշխանությունը` ի դեմս Ազգային Հանձնաժողովի, որը թեեւ կատարում է իր հիմնական պարտականությունը, այն է` «Ա1+» հեռուստաընկերությանը լիցենզիա չտրամադրելը, սակայն չի կարողանում դա հիմնավորել: Միակ եւ անհաջող փորձն արվեց մի արտահայտությամբ` «թույլիկ»: Այս հիմնավորումը, սակայն, դուր չեկավ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին, որը դրա համար տուգանեց Հայաստանի հանրապետությանը 30 հազար եվրոյի չափով:
Ընդ որում` գումարը վերցվեց պետական բյուջեից, այսինքն` հարկատուներից, ովքեր եւ տուժել էին` զրկվելով «Ա1+»-ը դիտելու հնարավորությունից: Ակնհայտ է, որ պետական պաշտոնյաները պետք է զարգացնեն խոսելու, նամակ գրելու եւ հիմնավորելու իրենց կարողությունը, որպեսզի Հայաստանը զերծ մնա պատժամիջոցներից: Ավելորդ չէ նաեւ կարդացածը հասկանալու կարողությունը: ՀՀ կառավարությունը ոչ մի կերպ չի ըմբռնել Եվրոպական դատարանի որոշման այն պարբերությունը, որտեղ գրված է «Ա1+»-ին եթեր վերադարձնելու մասին:
Ուստի, hնարավոր են նոր պատժամիջոցներ: Մրցույթ հայտարարելու փոխարեն կառավարությունը որոշում ընդունեց մինչեւ 2010 թվականն ընդհանրապես չտրամադրել հաճախականություններ, քանի դեռ չի թվայնացվել ամբողջ հեռուստահամակարգը: Պարզ է, որ այստեղ կարող էր հնչել ցանկացած ուրիշ պատճառաբանություն, ասենք` «ծառերը կանգնած են մահանում»:
Նորությունների պարետային ժամ
Հայաստանում գրեթե բոլոր հեռուստաալիքները վերահսկվում են իշխանության կողմից: Այդ իսկ պատճառով հեռուստատեսային լուրերում այլեւս չես գտնի օգտակար տեղեկատվություն: Բոլոր «նորություններով» լուսաբանվում են նույն «իրադարձությունները», որոնք արտացոլում են ամեն ինչ, բացի իրականությունից:
Սակայն պետք չէ զարմանալ, որովհետեւ Հայաստանում լուրերը ստեղծվում եւ տարածվում են ուրիշ նպատակով: Հեռուստալրատվության դերը ռեժիմի վերահսկողությունն է, ուժի ցուցադրումը, ամենօրյա հիշեցումը, որ «մեր դեմ խաղ չկա»: Այսպես հեռուստաեթերը դարձավ իշխանության լեգիտիմության հիմնական աղբյուրը: Հայ հասարակությունը դիտում է լուրերը, որպեսզի գնահատի նոր բեմադրված ռեպորտաժն այն մասին, թե ինչպես է նախագահը եւ կառավարությունը կամ առանձին վերցրած խորհրդարանական մեծամասնությունը հոգում ժողովրդի բարեկեցության մասին: Իշխանության տեխնոլոգները համոզված են, որ եթե չլինեն լուրերը, ժողովուրդը չի իմանա, որ լավ է ապրում:
Հետո՞ ինչ, որ իրականությունը չի արտացոլում տնտեսական աճը, դրամի ամրապնդումը, երկրում տիրող կարգուկանոնը, փոխարենը դա արտացոլում են լուրերը: Գործնականում հեռուստաալիքների առջեւ դրված է իշխանության «դրական իմիջ» ստեղծելու խնդիրը: Սակայն ոչ մի ուրիշ կառույց չի կարող վարկաբեկել իշխանությանը այնպես, ինչպես հեռուստատեսությունը, որը վերահսկվում է նույն իշխանության կողմից: Սպառելով վստահության բոլոր պաշարները` իշխանության հեռուստատեսությունը դիմեց վերջին հնարքին` զվարճացնել ժողովրդին այն աստիճան, որ մարդիկ դադարեն հասկանալ, թե ինչ երկրում են ապրում:
Հատուկ նշանակության ժամանց
2006 թվականի հունվարից AGB Nielsen Media Research ընկերության շնորհիվ հայկական հեռուստաալիքները հնարավորություն ստացան ամեն օր հետեւել հաղորդումների վարկանիշներին: Պարզվեց` որքան ավելի ցածր է հաղորդման բովանդակային մակարդակը, այնքան շատ հեռուստադիտող է այն հավաքում: Հետեւաբար, այլեւս կարեւոր չէ, թե ինչ ես ցուցադրում, կարեւորը` որ այն դիտի մեծամասնությունը:
Այդ օրվանից հայ հեռուստադիտողը վայելում է լատինաամերիկյան սերիալների բույրը` չկասկածելով, որ դա առաջացնում է հեռուստատեսային կախվածություն: Այսօր արդեն մեր հասարակությունը բոլոր հայկական ալիքներով միասին վերցրած ամեն օր դիտում է 30 սերիալ: Շատերի համար սերիալի հերոսների կյանքով ապրելը դարձել է ապրելու միակ հնարավորությունը:
Վարկանիշների համաձայն` սերիալներից բացի հեռուստադիտողը նախընտրում է դիտել հումոր եւ զվարճալի հաղորդումներ: Եւ ահա հեռուստաէկրաններ խուժեց կատակասեր երիտասարդների նոր տեսակ, որը պատրաստ է ծաղրել ամեն ինչ, միայն թե հետո չծեծեն: Զվարճալի հաղորդումների մեծ մասը աչքի է ընկնում գռեհիկ բովանդակությամբ, անցնում է բարոյականության եւ էթիկայի սահմանները: Մի՞թե այդքան անհրաժեշտ է, որ հեռուստադիտողը հռհռա էկրանի առաջ: Շատերի կարծիքով` ժողովրդի պահանջը դա է: Իրականում այդ պահանջարկը ստեղծում եւ սնուցում է հեռուստատեսությունը: Այն հումորը, որն այսօր շրջանառության մեջ են դրել հեռուստաալիքները, կարող է պատշաճ եւ տեղին հնչել ակումբի պատերից ներս, ընկերական շրջապատում, բայց ոչ եթերում: Անեկդոտը սուբկուլտուրա է, որն ունի տարածման սահմաններ (ի դեպ, հին հունարենով նշանակում է «չհրապարակված»):
Կարճ ասած` եթե անեկդոտը ներկայացվում է հեռուստատեսությամբ, դա արդեն հեռուստատեսություն չէ: Գրեթե բոլոր հայկական ալիքները ժամանցային են եւ դաժան մրցակցություն են ծավալել վարկանիշների համար: Առաջին տեղում Հանրային հեռուստատեսությունն է, որն ունի խիստ ընդգծված կոմերցիոն ուղղվածություն: Այստեղ շատ է գովազդը, սնանկացնող նախագծերը, սարքովի շոուները: Հետո գալիս են «Շանթն» ու «Արմենիան»: Վերջինս չի ընդունում AGB Nielsen-ի վարկանիշները եւ չափումներ է պատվիրում մեկ այլ կազմակերպության, որի տվյալներով առաջին տեղում, բնականաբար, «Արմենիան» է: Նեոկապիտալիստական այս մրցակցությունը առնվազն ցինիզմ է մի երկրում, ուր բնակչության զգալի մասն ապրում է աղքատության շեմին: Ռեյտինգներով առաջնորդվող հեռուստաալիքները անխուսափելիորեն իջնում են իշոտնուկի մակարդակին:
Ցավոք, սա ոչ միայն հայկական, այլեւ համաշխարհային կոմերցիոն հեռուստատեսության ընդհանուր միտումն է: Հանրային հեռուստատեսության ղեկավարները արդարանում են, թե` հարկատուների փողերը ծախսող հեռուստաընկերությունը պարտավոր է բավարարել մեծամասնության ճաշակը: Սակայն քաղաքակիրթ երկրներում հանրային հեռուստաընկերույթունները այլ խնդիրներ ունեն: Նրանց դերն ու նշանակությունը արտացոլված է ԵԽԽՎ «Հանրային հեռարձակման» մասին փաստաթղթերում: Հանրային հեռարձակման նպատակը ոչ թե մեծամասնության ճաշակը բավարարելն է, այլ ունիվերսալ բովանդակություն ապահովելը:
Սա նշանակում է բարձրացնել զանգվածային հաղորդումների որակը եւ մատչելի դարձնել համամարդկային արժեքները բոլորի համար: Աշխարհում քիչ երկրներ կան, որտեղ հանրային հեռուստատեսությունն ունի ամենաբարձր ռեյտինգը: Այդպիսին է, թերեւս, միայն BBC-ն, որը չափանիշ է ամբողջ աշխարհի համար: Սակայն Հայաստանում ժամանցային եթերը ավելի քան համապատասխանում է իշխանության հեռուստատեսության նպատակներին, որն է` շեղել հեռուստադիտողին իրական խնդիրներից, պարտադրել անհոգ ապրելակերպ, ստեղծել իրականության ընկալման կարծրատիպեր` կյանքը դարձնելով դատարկ ժամանց:
«Սերիալական» արտադրության զենք
Հայկական հեռուստաալիքների վերջին ճիչը տեղական արտադրության սերիալներն են: 2008 թվականին եթեր դուրս եկան շուրջ 10 այդպիսի սերիալներ, որոնք պատկերում են մեր իրականությունը: Ի՞նչ են իրենցից ներկայացնում հայկական սերիալները: Ինչպես եւ սպասվում էր` «գողական ռազբորկա», որն արդեն դարձել է հետխորհրդային կինոյի պաշտոնական ժանր: Եւ ահա, ամեն օր ցուցադրվում է մի տհաճ պատմություն նույնքան տհաճ մանրամասներով, որտեղ դժվար է կռահել, թե ով է դրական հերոսը` բոլորը հանցագործ են: Քաղաքը գողերի որջ է: Ոստիկանները` խեղճուկրակ հիմարներ:
Պաշտոնյաները` կաշառակերներ: Մտավորականները` հարիֆներ: Երեխաները` ստոր արարածներ: Հեղինակների հիվանդ երեւակայությամբ ստեղծվել է դրամա, որի ամբողջ բովանդակությունը նողկալի հանցագործություններն են, շանտաժը, դավաճանությունը, ծեծ ու ջարդը, սպանությունը, կենդանի մարդու թաղումը: Եւ այս բոլորը` անպատիժ: Չկա պետություն, չկա օրենք, չկա հասարակություն եւ բարոյականություն:
Ու՞մ մտքով է անցել սա եթեր տալ հեռուստատեսությամբ մի քանի ամիս շարունակ: Որեւէ մեկը կարո՞ղ է հաշվել սրա վնասները: Բնավ, չեմ ուզում մեղադրել դերասաններին, ռեժիսորներին. նրանք իրենց գործն են անում, հավանաբար նույնիսկ ավելի լավ, քան կարելի էր սպասել` ստեղծելով կյանքից վերցրած, ծանոթ խառնվածքով հավաստի կերպարներ: Սակայն որեւէ հասարակական արժեք նրանց այս աշխատանքը չունի:
Բացի գարշելի տեսարաններից, սերիալը լցոնել են նաեւ թաքնված գովազդով (product placement)` ավտոսրահների, էլիտար խանութների, ռեստորանների, հյուրանոցների, սպորտդպրոցների, ժամանցի սրահների եւ բազմաթիվ սպառողական ապրանքների, որոնց հոլովակները երբեք չեն իջնում հեռուստաէկրաններից:
Հենց այդ գովազդային հոլովակների տեքստերն էլ գրեթե առանց փոփոխության (copy/paste-ով) տեղափոխվել են հերոսների դիալոգների մեջ: Տպավորություն է ստեղծվում, որ այս ապրանքներն ու ծառայությունները ոչ թե մարդկանց համար են, այլ մարդասպանների: Կարելի է ենթադրել, որ սերիալների փաստացի ֆինանսավորողը հայկական բիզնես-էլիտան է, իսկ սերիալում ցուցադրվող հանցագործությունները` դրվագներ նրանց կյանքից: Որեւէ մեկին այս երկրում մտահոգու՞մ է, որ նման սերիալները հասարակության մեջ առաջացնում են ապագայի նկատմամբ վախի եւ անորոշության զգացում, երիտասարդ սերնդին թելադրում վարքագծի մոդելներ: Մեր հասարակության զգալի մասը չունի ձեւավորված արժեքային համակարգ եւ ընդօրինակում է այս վարքագիծը: Մարդիկ արագ յուրացնում են սերիալների բովանդակությունից բխող միակ ասելիքը, որ այս կյանքում գոյատեւում են միայն հանցագործները եւ սուպերհերոսները: Եթե ձեզ մի բան պակասում է այս կյանքում` խլեք ուրիշից, մեկը դուր չի գալիս` գլուխը ջարդեք, սպանեք: Մեր իրականությունն էլ տալիս է դրա բազմաթիվ օրինակները. ինչպե՞ս չհավատալ: Պատահական չէ ասված` որքան ավելի զվարճալի է դառնում հեռուստատեսությունը, այնքան ավելի վտանգավոր է դառնում փողոց դուրս գալը: Կոմերցիոն, ժամանցային հեռուստատեսությունը որեւէ պատասխանատվություն չի կրում հասարակության առջեւ: Նրա միակ խնդիրը հեռուստադիտողին ցնցելն է եւ գումար աշխատելը: Այս ամենի համար վճարում է հասարակությունը` ռիսկի ենթարկվելով իրապես հայտնվել այն սարսափելի երկրում, որի պատկերն արդեն ուրվագծել են հեռուստաալիքները:
Այժմ «Որբերի» մասին: Հանրային հեռուստատեսության ինքնահրճվանքը այս սերիալով բացատրվում է հերոսների ապրած ժամանակաշրջանով` «անցյալ դարի 90-ականների մութ ու ցուրտ տարիներ»: Իսկ այնտեղ, որտեղ կա քաղաքական դեմագոգիա` գեղարվեստական արժանիքների մասին խոսելն ավելորդ է: Այնուամենայնիվ, ո՞րնէ սերիալի հիմնական գաղափարը:
Հեղինակները, իրենց խոստովանությամբ, հավատում են, որ շատ ծնողներ, սերիալից խղճահարված, հետ կվերցնեն իրենց երեխաներին մանկատներից: Թվում է, թե ի՞նչ վատ բան կա այստեղ: Մի կողմ դնենք, որ այս մտայնությամբ, լքված երեխաների համար մարդկային պայմաններ ապահովելու անկարող պետության մեղքը բարդվում է ծնողների վրա իբրեւ հասարակության արատ: Խնդիրն այլ է:
Մանկատանը մեծացած երեխաների հիմնական պրոբլեմը հենց խղճահարությունն է, որից չեն կարողանում ազատվել ամբողջ կյանքում: Խղճահարություն առաջացնելով մանկատան երեխաների հանդեպ` սերիալը մարդկանց մոտ ձեւավորում է կարծրատիպեր, որոնք դժվարացնում են նրանց հետագա ներգրավումը հասարակության մեջ: Եթե Հ1-ը երբեւէ վավերագրական (ոչ հորինված) ֆիլմ նկարած լիներ այս թեմայով` գուցե եւ իմանար: Մանկատնից դուրս եկած ցանկացած պատանի նույնը կասի:
Եթերային ռեժիմի հսկողություն
Տարբեր առիթներով հեռուստադիտողներն արտահայտել են իրենց դժգոհությունը հայկական հեռուստաալիքների վերաբերյալ: Լրագրողները, քննադատները, ուսուցիչները եւ մտավորականությունը բազմիցս զգուշացրել են, որ հեռուստաէկրաններից հորդող գողական ժարգոնն ու մտածելակերպը բացասաբար են անդրադառնում դեռահասների վարքագծի վրա:
Նույնիսկ ՆԳ նախարարությունը ստիպված եղավ դժգոհություն հայտնել սերիալներում պատկերված ոստիկանների կերպարների առնչությամբ: Մամուլն արդեն գրել է, որ հարցումների համաձայն` դպրոցականների մեծ մասն ուզում է դառնալ «գող» եւ «մլիցա», իսկ որպես բարի գործ` «ասֆալտապատել» եւ «կառուցել էլիտար շենք»: Խորհրդարանական լսումների ժամանակ հեռուստաընկերությունների տնօրենները բացահայտ հայտարարեցին, որ սերիալները ընդամենն արտացոլում են կյանքը, ինչպես որ կա: Իսկ չնորմավորված լեզուն օգտագործվում է ոչ միայն գողական սերիալներում, այլեւ խորհրդարանում: Կարճ ասած` մի ձեզ նայեք:
Ոչ ոք չհամարձակվեց առաջարկել հարցի կարգավորման մեխանիզմներ, որովհետեւ բոլորը հասկանում են, որ չի կարելի կարգավորել այն, ինչ արդեն կարգավորվում է վերեւից: Իշխանությունն արդեն կատարել է գործարքը` հանձնելով հեռուստադիտողին մասնավոր ալիքների հոշոտմանը` տոտալ քաղաքական վերահսկողության դիմաց:
Ինչպե՞ս է հնարավոր, որ հասարակության մեծ մասի դժգոհության պարագայում անգամ հեռուստատեսությունը շարունակի այսկերպ գործել: Պատճառը այս իշխանության մենթալիտետն է: Երկիրը գաղութի ռեժիմով եւ գողական օրենքներով վերահսկող իշխանությունը չէր կարող ուրիշ հեռուստատեսություն ունենալ: Ոգչ իշխանությունը, ոգչ օլիգարխները շահագրգռված չեն քաղաքացիական հասարակության ձեւավորմամբ` դրա մեջ տեսնելով վտանգ իրենց գոյությանը:
Տեղեկացված, հեռուստակախվածությունից ազատ, ինքնուրույն մտածող քաղաքացիները կպաշտպանեն իրենց իրավունքները, թույլ չեն տա իշխանությունների կամայականություններ, արտադրողների անբարեխղճություն եւ առավել եւս չեն հանդուրժի այսպիսի հեռուստատեսություն եւ այսպիսի իշխանություն:

What We Have in Armenia is “Regime TV”
In the past five years Armenian television has finally degenerated. Losing its social significance, television as a mass information medium has transformed into a private-state holding servicing the regime and oligarchs. In this way, “regime TV” was created in Armenia, comprised of public and private TV companies. The so-called “property” of the “independent” TV companies was taken over by the oligarchs on practically voluntary-obligatory bases and now they are trying to recoup the costs by unprecedented trade-advertising actions. We’ll talk later about how all this is viewed by society. It is the regime that gives the right to broadcast, specifically the National Committee, that although it is fulfilling its prime responsibility, that is to say not granting “A1+” a TV license, it however cannot justify its actions. Its only unsuccessful attempt was made by the use of the expression “weakling”.
This claim, however, didn’t meet with the pleasure of the European Court of Human Rights which then fined the Republic of Armenia 30,000 Euros. In addition, this amount was taken from the state budget. That’s to say from the taxpayers who had suffered in the first place by being deprived of the right to watch “A1+”. It is evident, that government officials must develop their ability to speak, write letters and substantiate their arguments in order that Armenia remain clear of punitive measures.
The ability to understand what one is reading would also help. The RoA government categorically failed to grasp the meaning of that paragraph in the European Court’s decision where it talks about the return of “A1+” to the airwaves. Thus, there’s the possibility for more penalties. Instead of announcing a competitive bid the government adopted a decision not to allocate TV frequencies in general until 2010 since the entire TV broadcast system hasn’t been digitalized. It’s clear that a whole host of arguments could have been brought into the issue, even let’s say, “Trees are dying where they stand”.
A curfew on the news
In Armenia, practically all the TV stations are overseen by the regime. As a result one no longer finds helpful information in any of the TV news programs. The same “developments” are covered with all the “news” and these reflect everything possible except reality. One shouldn’t be surprised at this because news in Armenia is created and disseminated for another aim.
The role of TV news is to ensure regulation by the regime, the display of power, to daily remind people that “we can’t be toyed with”. Thus the airwaves became the source of legitimacy for the regime. The Armenian public watches the news to evaluate how the government or the parliamentary majority is taking care of the welfare of the people.
The regime’s technologists are convinced that if there wasn’t any news the people wouldn’t know just how well they are living. So what if reality doesn’t reflect the economic growth rate, the strengthening of the dram, the level of law and order in the country. It’s the news that reflects this instead. In reality, the issue placed before the TV stations is to create a “positive image” of the regime. However, no other structure can defame the regime in such a way as television, which is overseen by the same regime. Exhausting all its reserves of trust, “regime TV” turned to its last ploy – entertain the people to such a level that the common person has ceased to understand what country they actually live in.
Entertainment with a specific meaning
As of January, 2006, due to the efforts of the AGB Nielsen Media Research firm, Armenian TV stations were given the ability to follow program ratings on a daily basis. It turned out that the lower the content level of the program, the greater the viewer audience it attracted. Consequently, it’s no longer important what you broadcast, what’s important is that a majority watch it. From that day on the Armenian TV viewer has enjoyed the delicate fragrance of Latin American soap operas, without suspecting that this engenders television dependence.
Today, our society can tune into 30 soap opera serials across the Armenian TV spectrum. For many, living the lives of the soap opera heroes has become the only way to live. According to the ratings, TV viewers prefer to watch comedy and slapstick programs in addition to the serials. And thus a new type of youthful comic invaded the TV screen. A comic that is ready to ridicule everything just as long as he isn’t given a beating afterwards.
Most of these amusing programs are noteworthy for their crude content; they cross all boundaries of morality and ethics. Is it really necessary that the TV viewer roar with laughter in front of the TV screen? It is the opinion of many that this is what the people demand. In reality, this demand is created and fostered by television itself. This sense of humor, that the TV stations have put into circulation, can perhaps find a suitable outlet within the four walls of a comedy club or within a circle of one’s friends, but not on the airwaves. Anecdotes or jokes make up a subculture that has boundaries of expansion.
(By the way, anecdote in classical Greek means “that which isn’t publicized”). In short, if anecdotes are presented on TV, it can no longer be considered TV. Almost all Armenian TV stations are entertainment based and are engaged in fierce competition for ratings. In first place is Armenian Public TV which has a strictly underlined commercial direction. Here you’ll find a multitude of commercials, programs that bankrupt the mind and spurious shows. Following are the “Shant” and “Armenia” TV stations. The latter doesn’t accept AGB Nielsen ratings and gets such numbers from another company which naturally shows that “Armenia” is in first place. This neo-capitalist competition is, at the very least, cynical in a country where the bulk of the populace is living on the brink of poverty.
TV stations drive by ratings unavoidably fall to the level of a sawhorse. Tragically, this is the general trend not only for Armenian TV but for global commercial TV in general. The directors of Armenian Public TV justify their actions by stating that taxpayer monies must be spent to satisfy the tastes of the majority. However, in civilized nations, public TV stations face other issues. Their role and significance is set down in PACE documents regarding “public broadcasting”.
The objective of public broadcasting isn’t to satisfy the tastes of the majority but rather to insure universal content. This means to raise the quality of mass programming and to make universally held values accessible to all. There are only a few nations in the world where public TV enjoys the highest ratings. Perhaps it is only the BBC, which sets the standards for the entire world, which enjoys such a spot. In Armenia, however, the entertainment airwaves more than correspond to the objectives of “Regime TV”, which is to divert the viewer from real problems, to mandate an untroubled way of life and to create stereotypes to comprehend reality and thus transform life into an empty, meaningless pastime.
Serials as a weapon of production
The last cry of the Armenian TV stations is the locally produced serials. Ten such serials, which depicted our reality, hit the TV screens in 2008. What do these serials represent? As was expected it was the “settling of criminal scores”, which had become the official genre of post-Soviet cinema. And thus, every day what you have being displayed are obnoxious stories complete with equally repulsive details where it’s hard to decipher who the upstanding hero is since all the characters are criminals.
The city is a den of thieves, the police laughable fools and officials are bribe-takers. Intellectuals are dolts and children are baseless creatures. A drama has been created by the sick imagination of the authors in which the entire content is populated by repulsive criminals, extortion, betrayal, beatings, murder, and burying people alive. And all of this goes unpunished.
The state doesn’t exist; there is no rule of law. There is no civil society and morality is absent. Whose idea was it to broadcast this stuff over the airwaves for months on end? Can anyone measure the damage being inflicted by this? I certainly don’t wish to blame the actors and directors.
They are just doing their job and probably better than ever hoped for by creating credible characters based on real life and imbued with familiar character make-ups. But this work of theirs has no social value. In addition to repulsive scenes, the serials have been injected with hidden advertising (product placement); auto showrooms, exclusive stores, restaurants, hotels, sport schools, entertainment halls and numerous consumer goods whose advertising spots never leave the TV screen Even the texts of the advertising spots have been moved into the dialogue with practically no change with the use of copy/paste.
The impression is created that these goods and services are not intended for average people but for murderers. It is possible to conclude that the actual financiers of serials are the Armenian business elite and the crimes depicted in the serials are episodes lifted from their lives. Does it concern anyone in this country that such serials lead to fear and uncertainty in the society regarding the future and that it inculcates the young generation with models of behavior?
The bulk of our society doesn’t possess a formulated value system and copies this line of conduct. People quickly assimilate the only meaning stemming from these serials - that the only ones to survive in this life are the criminals and super-heroes. If you lack something in this life, snatch it away from someone else. If you don’t like someone, break his head open, kill him. Our reality abounds with many such examples; why shouldn’t we believe the message? The adage, the more entertaining TV becomes, the more dangerous it becomes to walk the streets, isn’t by accident.
Commercial entertainment TV assumes no responsibility in the public eye. Its only problem is how to shock the viewer and make money. It’s the public who pays for all this; by risking to actually appear in that dreadful country whose image is sketched on the TV screen Now let’s talk about the serial, “The Orphans”. The self-rejoicing by Public TV over this serial can be explained by the time period in which the heroes live, the “cold and dark” years of the 1990’s.
And where there exists political demagoguery it becomes futile to speak about aesthetical virtues. Nevertheless, what is the essential notion of the serial? The creators have confessed that they believe that many parents will be struck with pangs of conscience by watching the serial, and that they’ll take back their children from the orphanages. What’s so wrong with this, it would seem. Let’s put aside for the moment that is with this mentality that the fault of the government for being unable to ensure humane conditions for these forsaken children is heaped upon the parents as a social flaw. But the problem lies elsewhere.
The essential problem of kids reared in orphanages is exactly compassion which they can’t liberate themselves of all throughout their life. By inciting compassion towards kids growing up in orphanages, the serial formulates stereotypes in the minds of people which makes their future integration into society all that more difficult. If “H1” were to ever produce a documentary, not fictionalized, film on this subject, it might just understand this. Any child who has left the orphanage would say the same thing.
Airwaves watched over by the regime
On various occasions the viewing audience has expressed its dissatisfaction regarding Armenian TV stations. Reporters, critics, teachers and the intelligentsia have repeatedly warned that the slang language and mentality of the criminal world overfilling the TV screens is having a negative effect on the behavior of adolescents. Even the Ministry of the Interior was obliged to express its dismay regarding the depictions of the police in the serials. The press has already that when asked a majority of school children say that they want to become “thieves” and “police”. In terms of doing good deeds the kids answered they want to “construct elite buildings”.
During parliamentary hearings the directors of TV stations openly stated that serials only reflect life as it exists. And non-standardized language is not employed in crime serials but also in the National Assembly. In short, don’t cast stones. No one dared to suggest steps to take care of the issue because they all understand that you can’t regulate that which is already regulated from above.
The regime has already executed the deal, handing the TV viewer a lacerated bunch of private stations in place of total political supervision. How is it possible that TV continues to operate in this manner when there is such discontentment on behalf of the majority of the public? The reason is the mentality of this regime. A country that is overseen by a regime employing a colony mindset and criminal laws couldn’t possibly have any other type of TV.
Neither the regime nor the oligarchs are interested in the formation of a civil society, because such a development poses a threat to their existence. Citizens who are informed and free of a dependence on TV and who thus can think for themselves will defend their rights and will not tolerate the arbitrary actions of the regime, the dishonesty of producers and more importantly will not put up with such TV and this regime.