Երևանը կարող է զրկվել սառնորակ ջրից
Երկրաբանահանքաբանական գիտությունների թեկնածու Ռուբեն Յադոյանը հավատում է մեծերից լսած խոսքերին, որ ապագա պատերազմները կլինեն ջրի համար մղվող պատերազմներ: «Պետություններն իրար հետ պատերազմելու են միայն ջրի համար, ոչ ոսկու, ոչ ադամանդի, այլ ջրի, որովհետև մարդու կենսունակությունը պահպանելու ամենակարևոր միջոցը ջուրն է»,- ասում է Ռ. Յադոյանը:
Այս անհրաժեշտությունը հիդրոերկրաբանը նշեց Կոտայքի մարզի Կապուտան գյուղի մոտ գտնվող հանքավայրի շահագործման համատեքստում, քանի որ հենց Կապուտանի վրայով է անցնում 40 աղբյուրների ջրերը. այն Երևանը սնուցող ամենահին մատակարարման կենտրոնն է, ամենասառնորակ ու համեղ ջուրը գալիս է հենց այդտեղից: Եվ հանքի շահագործումից 2000-2500 լ/վ պաշար ունեցող ջուրը կարող է վերանալ, ինչը նշանակում է, որ Երևանը կարող է զրկվել այդ սառնորակ ջրից: Կապուտանի հանքավայրը նույնպես, ըստ Ռուբեն Յադոյանի տեղեկությունների, շահագործելու են չինացիները:
«Ոչ մի կազմակերպություն այդպիսի ծախսերի առաջ չի կանգնի, որպեսզի փրկի այդ ջրերը: Չեմ էլ պատկերացնում, թե ինչպես պետք է շահագործեն այդ հանքավայրը, որ չխանգարեն մեր ջրերի հոսքին»,- մտահոգվում է հիդրոերկրաբանը:
Կապուտանի երկաթի հանքավայրը ուսումնասիրվել է 1970-ականներին: Պարզվել է, որ այստեղ երկաթի հումքը շատ որակյալ է: Ռ. Յադոյանը նշում է, որ այս հարցին պետական վերաբերմունք է անհրաժեշտ ցուցաբերել, ինչը չկա, իսկ մասնավոր ընկերությունը անում է այն, ինչ ուզում է: «Քաղցրահամ ջուրը ապագայում լինելու է ամենաթանկարժեք, ամենադեֆիցիտը»,- ամփոփում է մասնագետը:

Ереван может лишиться холодной воды
Кандидат геолого-минерологических наук Рубен Ядоян подтверждает мнение о том, что в будущем войны будут вестись за воду. "Государства будут воевать друг с другом не за золото или бриллианты, а за воду, потому что вода – самое важное средство сохранения жизнеспособности человека",- заявил Р. Ядоян.
На эту необходимость гидрогеолог указал в контексте эксплуатации месторождения, находящегося возле села Капутан в Котайкской области. Именно через Капутан протекают воды 40 источников. Это самый старый центр снабжения водой Еревана, именно отсюда в столицу поступает самая холодная и вкусная вода. А в результате эксплуатации месторождения вода, имеющая запас 2000-2500 л/сек., может исчезнуть, а это означает, что Ереван может лишиться холодной воды. По сведениям Рубена Ядояна, Капутанское месторождение тоже будут эксплуатировать китайцы.
"Ни одна организация не пойдет на такие расходы, которые необходимы для спасения этих источников. Я даже не представляю, как нужно эксплуатировать месторождения, чтобы не помешать току воды",- с тревогой говорит гидрогеолог.
Железорудное месторождение Капутана было изучено в 1970-х годах. Выяснилось, что имеющаяся здесь железная руда очень высокого качества. По словам Р.Ядояна, этот вопрос требует государственного подхода, что, однако, отсутствует, а частная компания делает то, что хочет. "В будущем питьевая вода станет самым дорогим, самым дефицитным ресурсом",- отметил в заключение эксперт.