Ի՞նչ պարտք, ի՞նչ բան. պատգամավորի դարդը «անասունների առողջությունն ու երկնքի չարությունն» է
Հայաստանի արտաքին պետական պարտքն այս տարվա առաջին եռամսյակի վերջին կազմել է 3 միլիարդ 382 միլիոն 600 հազար դոլար, ինչն անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ ավելացել է 13,5 տոկոսով, կամ մոտ 402 միլիոն 200 հազար դոլարով:
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, պատգամավոր Լյովա Խաչատրյանից հետաքրքրվեցինք, արդյոք արտաքին պարտքը չի՞ սպառնում մեր երկրի անվտանգությանը:
«Հիմա դրա ժամանակը չունեմ, անձրեւներն են ինձ անհանգստացնում, չգիտեմ` այս տարի գյուղացին բերք կունենա՞, թե՞ չէ: Գյուղացիներն ուշ ցանք արեցին, անձրեւները շատ են, նայում եմ՝ երկնքի մեջ չարություն կա: Երեկ մի փոքր կարկուտ գցեց, բայց լավ է՝ շատ չեկավ: Եթե այսպես շարունակվի, մինչեւ մաղձը չթափի, երկինքը չի հանգստանա»,- անհանգստացած է Արագածոտնի մարզից մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավոր ընտրված Լյովա Խաչատրյանը:
Նրան հետաքրքրում է նաեւ անասունների առողջության հարցը, ինչը լուրջ խնդիր է գյուղացիների համար: Օրինակ` Լյովա Խաչատրյանը մինչեւ հիմա չգիտի՝ դաշտ դուրս եկող անասունները հիվա՞նդ են, իրար կվարակե՞ն, թե՞ ոչ:
«Մեղուները կոտորվեցին: Ի՞նչն է պատճառը, գիտենք եւ, ի վերջո, սննդի անվտանգությունը կաշխատի՞ Հայաստանում, թե՞ ոչ: Ինձ նման բաներ է հետաքրքրում, թե չէ պարտքը... Պարտքից հրաժարվել է պետք, ի՞նչ պարտք, եթե նպատակային չի ծառայում»,- նշում է պատգամավորը:
Այն, որ արտաքին պարտքը ծախսվում է ոչ նպատակային, պատգամավորը եզրակացրել է վարչապետի այն հայտարարությունից, որ գնումներն արվել են կրկնակի թանկ: Սա, ըստ Խաչատրյանի, նշանակում է, որ «ինչ-որ բան այն չէ»:
«Պետք է նայեն, ուսումնասիրեն, ինձ հետաքրքրում է նաեւ` այդ պարտքն ով է փակելու, ժողովո՞ւրդը, թե՞ անհատները»,- եզրափակեց պատգամավոր Լյովա Խաչատրյանը:

Депутат озабочен не внешним долгом страны, а "здоровьем скота и злобой небес"
В конце первого квартала этого года внешний государственный долг Армении составил 3 млрд 382 млн 600 тысяч долларов. Это на 13,5%, или на 402 млн 200 тыс., больше, чем в том же периоде прошлого года.
Мы поинтересовались у члена постоянной комиссии по внешним отношениям Национального Собрания РА Левы Хачатряна, не угрожает ли внешний долг безопасности страны.
"Сейчас у меня нет времени думать об этом. Меня дожди беспокоят, не знаю, будет ли в этом году урожай. К посевным работам крестьяне приступили поздно, дождей было много. Смотрю – в небесах столько злобы. Вчера пошел небольшой град. Если так будет продолжаться, то небо не успокоится, пока не выплеснет всю свою злость",- озабоченно сказал депутат от области Арагацотн Лева Хачатрян. Его также волнует вопрос здоровья скота, что является серьезной проблемой для крестьян.
"Пчелы погибли. Мы знаем в чем причина. В конце концов, будет в Армении обеспечиваться безопасность продуктов питания или нет. Меня эти вопросы интересуют, а вы говорите долг... От долга нужно отказаться, если он не служит своей цели",- считает депутат.
То, что долг расходуется не по назначению, Хачатрян понял из заявления премьер-министра о том, что на закупки было потрачено в два раза больше средств. Значит, "здесь что-то не так", отметил Л.Хачатрян. И добавил: "Они должны разобраться, изучить, а меня интересует, кто будет погашать этот долг – народ или отдельные лица?".