ՊԵԿ-ը խուսափում Է ասել՝ երբևէ ստուգե՞լ Է Վիգեն Բադալյանի ընկերությունների եկամուտներն ու դրամական փոխանցումները
Կենտրոնական բանկն ու Պետական եկամուտների կոմիտեն չեն հանրայնացնում՝ արդյոք երբևէ ուսումնասիրել են Հայաստանում խաղադրույքների հսկա «Սոֆթ Կոնստրակտ»-ի բաժնետեր Վիգեն Բադալյանի բիզնեսները, եկամուտները, դրամական փոխանցումները Հայաստանում և Հայաստանից դուրս։
Երկու կառույցներն էլ ակնհայտորեն խուսափում են հստակ պատասխանել այս հարցին։ Հատկապես ՊԵԿ-ի պարագայում այս գործելաոճը նորություն չէ. մեր հարցումներին հաճախ ըստ էության պատասխաններ չեն տալիս։
Վիգեն Բադալյանի բիզնես կապերի մասին հետաքննությունը
Այս տարվա փետրվարին «Հետք»-ը պարզել էր, որ Հայաստանում խաղադրույքների բիզնեսի հսկա «Սոֆթ Կոնստրակտ» ընկերության բաժնետեր Վիգեն Բադալյանը համագործակցել է թուրք գործարար Հալիլ Ֆալյալիի հետ, որը բազմամիլիոնանոց խաղադրույքների բիզնես ուներ և Թուրքայում շահումով խաղերի պարագլուխն էր։
Ֆալյալիի նախկին ֆինանսական տնօրեն Ջեմիլ Օնալը OCCRP-ի (Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծ) լրագրողների թիմին հայտնել էր, որ Բադալյանի ընկերությունն իրականացրել է Թուրքիայում խաղադրույքներ ընդունող բազմաթիվ կայքերի ծրագրային ապահովումը, իսկ Ֆալյալին եղել է հայ գործարարի՝ Թուրքիայում գործունեության հովանավոր-աջակիցը: Ըստ Օնալի՝ BetConstruct-ը Թուրքիայում 150-200 կայքերի ծրագրային ապահովում է իրականացնում: Բադալյանի իրավաբանական թիմը հերքել է Օնալի պնդումները։
Հետաքննությունում նշվում են Թուրքիայի քաղաքացիների անուններ, որոնք այցելել են Հայաստան՝ «Սոֆթ Կոնստրակտ»։
Նրանցից մեկը՝ Զեքի Դեմիրդեշը, (Zeki Demirdeş) 2017-2023 թթ. պարբերաբար այցելել է Հայաստան: Ֆալյալիի նախկին ֆինանսական տնօրեն Ջեմիլ Օնալը OCCRP-ին պատմել է, որ Դեմիրդեշը Հայաստան էր այցելում Թուրքիայում BetConstruct-ի գործունեությունից ստացված եկամուտը Վիգեն Բադալյանին փոխանցելու համար։ Օնալի պնդմամբ՝ Դեմիրդեշը գումարը տեղափոխել է կրիպտոարժույթի տեսքով՝ օգտագործելով սառը դրամապանակ (կրիպտոարժույթի համար նախատեսված դրամապանակ, որը միացված չէ համացանցին), որպեսզի հնարավոր չլինի գործարքներին հետևել։
Կենտրոնական բանկն անորոշ պատասխան է տալիս, իսկ Գլխավոր դատախազությունը դեռ ուսումնասիրում է
Կենտրոնական բանկում 2005 թվականից գործում է ֆինանսական հետախուզության ազգային մարմին՝ Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնը (ՖԴԿ)։ ՖԴԿ-ի առաքելությունը փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման (ՓԼ/ԱՖ) դեմ պայքարն է:
Գրավոր հարցմամբ հետաքրքրվել ենք՝ արդյոք ԿԲ Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնը երբևէ ուսումնասիրել է Վիգեն Բադալյանի բիզնեսները, եկամուտները, դրամական փոխանցումները Հայաստանում և Հայաստանից դուրս։ ԿԲ-ն ծանո՞թ է «Հետք»-ի վերոհիշյալ հետաքննությանը, կա՞ն դրվագներ, որոնք կարող են ուսումնասիրության առարկա դառնալ (կամ դարձել են) ԿԲ-ի կողմից։
«Ձեր կողմից հարցվող տեղեկատվության տրամադրումը հակասում է «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասին»,- պատասխանել են ԿԲ-ից։
Գլխավոր դրամատնից հավելել են, որ օրենքի համաձայն՝ Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնին արգելվում է իր կողմից ստացվող, վերլուծվող և տրամադրվող ցանկացած տեղեկություն հրապարակել, այդ թվում՝ տրամադրել լրատվամիջոցերին։
ԿԲ-ն գաղտնի է պահում նաև այն տվյալները, որոնք կարող են ուղղակի կամ անուղղակի հնարավորություն տալ ծանոթանալ Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնի ունեցած տեղեկություններին։
Գլխավոր դատախազությունից էլ «Հետքին» հայտնեցին, որ հրապարակված հոդվածն ուղարկվել է օպերատիվ ստուգման՝ հետագա ընթացքը որոշելու համար։
ՊԵԿ-ը հարցմանը պատասխանելու փոխարեն օրենքների շարան է ուղարկել՝ առանց որևէ հստակեցման
ՊԵԿ-ից ևս հետաքրքրվել ենք՝ ուսումնասիրե՞լ են Վիգեն Բադալյանի բիզնեսներն ու եկամուտները Հայաստանում ու Հայաստանից դուրս, ի՞նչ բացահայտումներ են եղել, երբևէ կասկածելի դրվագներ եղե՞լ են Վիգեն Բադալյանի եկամուտների և նրա կողմից կառավարվող բիզնես ընկերությունների վճարած հարկերի վերաբերյալ։
Բավական երկար (ապրիլի 14-ից մինչև մայիսի 21-ը) մտածելուց հետո ՊԵԿ-ի մասնագետները հոդվածների մի շարան են թվարկել ՀՀ հարկային օրենսգրքից։
ՊԵԿ-ի պատասխանի էությունը հասկանալու համար անհրաժեշտ էր այն մի քանի անգամ ընթերցել։ Մեր տված կոնկրետ հարցերին ինչպես ԿԲ-ն, այնպես էլ ՊԵԿ-ը հստակ պատասխան չի տվել։
Ուշագրավ է, որ երկու կառույցներն էլ իրենց պատասխաններում գեթ մեկ անգամ չեն նշել Վիգեն Բադալյանի անունը։
Ի պատասխան մեր հարցերի՝ ՊԵԿ-ը հղում է արել ՀՀ հարկային օրենսգրքի 36-րդ հոդվածին, որը սահմանում է հարկային մարմնի լիազորությունները։
Նշվում է, որ այդ լիազորությունների շրջանակներում պարբերաբար իրականացվում է հարկային հսկողություն բոլոր հարկ վճարողների նկատմամբ։
«Ընդ որում, գրությամբ ներկայացված ֆիզիկական անձը որպես հարկ վճարող հարկային մարմնում հաշվառված լինելու դեպքում ևս բացառություն չէ»,- նշել է ՊԵԿ-ը՝ «նշված անձ» ասելով նկատի ունենալով Վիգեն Բադալյանին։ Սակայն, այս նախադասությունից այդպես էլ չի հասկացվում՝ Վիգեն Բադալյանի բիզնեսներն ու եկամուտները ուսումնասիրվե՞լ են, թե՞ ոչ։
Ինչ վերաբերում է այն կազմակերպություններին, որոնց սեփականատեր է «նշյալ ֆիզիկական անձը», ըստ ՊԵԿ-ի, եթե տվյալ կազմակերպությունը կամ կազմակերպությունները որևէ ռիսկի արդյունքում հայտնվել են կամ կհայտնվեն ստուգումների ցանկում, ապա հարկային մարմինն իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում իրականացրել է կամ կիրականացնի համալիր հարկային ստուգումներ։
«Նշենք, որ այդ կազմակերպություն(ները) պարբերաբար հայտնվել են ռիսկի վրա հիմնված ստուգման ցանկերում»,- պատասխանել են ՊԵԿ-ից՝ կրկին առանց հստակեցնելու, թե որ ընկերությունների մասին է խոսքը, և ինչ արդյունքներ են գրանցվել։ Այստեղ էլ կրկին հղում է արվում Հարկային օրենսգրքի հոդվածներին։
Նաև հարցրել էինք՝ ՊԵԿ-ը ծանո՞թ է «Հետք»-ի վերոհիշյալ հետաքննությանը, կա՞ն դրվագներ, որոնք կարող են ուսումնասիրության առարկա լինել կամ արդեն դարձել են ՊԵԿ-ի կողմից։
Հղում անելով Հարկային օրենսգրքի 350-րդ հոդվածի 1-ին մասին՝ ՊԵԿ-ը նշել է, որ հարկային մարմինը վերահսկողություն իրականացնելիս, ի թիվս այլ աղբյուրների, օգտագործում է նաև հրապարակային աղբյուրներում առկա տեղեկությունները։ Պատասխանում երկար տեքստով ներկայացվում է վերոնշյալ հոդվածի էությունը, բայց ոչ՝ մեր հարցի կոնկրետ պատասխանը։
Մեր կրկին պարզ հարցերին, որոնք կարող էին ենթադրել անգամ կարճ արձագանք՝այո կամ ոչ, ՊԵԿ-ը խուսափոխական պատասխաններ է տվել։ Առհասարակ, վերջին շրջանում ՊԵԿ-ը հաճախ է այս ոճով պատասխանում մեր հարցումներին։
Մեկ անգամ ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանին ուղղված մեր հարցման ամբողջ տեքստն արտահոսել էր և հայտնվել երրորդ անձանց ձեռքում: Այդ հարցմամբ փորձել էինք պարզել՝ ճի՞շտ են մեզ հասած տեղեկություններն այն մասին, որ ՊԵԿ-ը այս տարվա սկզբին ակցիզային դրոշմանիշեր և դրոշմապիտակներ է պատվիրել «Էյէմփիջի գրուպ» ՍՊԸ-ին և դրանք փաստացի ստանալուց հետո միայն մրցույթ հայտարարել, ինչը կարող է նշանակել, որ պետական գնումների նշված մրցույթը կեղծ է եղել։
Թե ինչու և ինչ նպատակով է Էդուարդ Հակոբյանին ուղղված մեր հարցումը հասնում այլ անձանց, կարելի է միայն ենթադրել։

КГД не сообщает, проверялись ли когда-либо доходы и денежные переводы компаний Вигена Бадаляна
Центральный банк и Комитет госдоходов не предоставляют информацию о том, изучались ли когда-либо бизнес-деятельность, доходы и денежные переводы в Армении и за ее пределами акционера крупнейшей в стране компании по организации игр с выигрышем “Софт Констракт”.
Обе структуры явно избегают давать конкретные ответы на этот вопрос. Для нас подобное поведение в частности КГД не является новостью, так как мы часто не получаем конкретные ответы на отправляемые нами запросы.
Расследование бизнес-связей Вигена Бадаляна
В феврале этого года Hetq.am рассказал о том, что акционер компании “Софт Констракт”, гиганта в сфере онлайн-игр и ставок, Виген Бадалян сотрудничал с турецким предпринимателем Халилом Фалялы, у которого был многомиллионный букмекерский бизнес и который занимал в Турции лидирующие позиции в сфере игр с выигрышем.
Бывший финансовый директор Фалялы Джемиль Онал сообщил журналистам OCCRP (Центр по исследованию коррупции и организованной преступности), что компания Бадаляна осуществила в Турции программное обеспечение многочисленных сайтов букмекерских контор, а Фалялы был спонсором и консультантом армянского предпринимателя в его деятельности в Турции. По словам Онала, BetConstruct осуществляет программное обеспечение 150-200 турецких сайтов. Юридическая команда Бааляна опровергла утверждения Онала.
В расследовании приводились имена граждан Турции, которые посещали действующую в Армении компанию “Софт Констракт”.
Один из них, Зеки Демирдеш (Zeki Demirdeş), в 2017-2023 гг. регулярно бывал в Армении. Бывший финансовый директор Фалялы Джемиль Онал рассказал OCCRP, что Демирдеш приезжал в Армению для передачи Бадаляну прибыли от деятельности BetConstruct в Турции. По словам Онала, сумма передавалась в виде криптовалюты с использованием холодного кошелька (кошелек для криптовалюты, не подключенный к Сети), что исключало возможность следить за сделками.
ЦБ дал неопределенный ответ, а Генпрокуратура до сих пор изучает
С 2005 года в Центробанке РА действует национальный орган финансовой разведки – Центр финансового мониторинга. Задача ЦФМ – борьба с отмыванием денег и финансированием терроризма.
Мы направили в ЦФМ запрос, которым просили сообщить, проводилось ли когда-либо изучение бизнес-деятельности Вигена Бадаляна, его доходов, денежных переводов в Армении и за ее пределами, знаком ли ЦБ с вышеупомянутым журналистским расследованием Hetq.am, имеются ли эпизоды, которые могут стать предметом изучения со стороны ЦБ.
В полученном нами ответе говорилось: “Предоставление затребованной Вами информации противоречит ч.1 ст.12 закона “О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма”. ЦБ также отметил, что, согласно закону, Центру финансового мониторинга запрещается публиковать, в том числе предоставлять СМИ, любую информацию, которую ЦФМ получает, анализирует и предоставляет.
ЦБ также держит в секрете данные, которые могут прямо или косвенно давать возможность ознакомиться с данными Центра финансового мониторинга.
В свою очередь Генпрокуратура сообщила нам, что опубликованная статья отправлена на оперативную проверку для определения дальнейших действий.
КГД вместо ответа на запрос прислал список законов без каких-либо комментариев
Мы просили Комитет госдоходов сообщить, проводилось ли изучение бизнес-деятельности Вигена Бадаляна и получаемых им доходов в Армении и за ее пределами, были ли выявлены сомнительные эпизоды, касающиеся доходов компаний Бадаляна и уплачиваемых ими налогов.
После долгих раздумий (с 14 апреля по 21 мая) сотрудники КГД прислали нам тексты ряда статей Налогового кодекса РА.
Чтобы понять суть ответа КГД, нам пришлось несколько раз перечитать его. Таким образом, ни ЦБ, ни КГД не дали четких ответов на заданные нами конкретные вопросы.
Примечательно, что обе структуры в своих ответах ни разу не упомянули имя Вигена Бадаляна.
В своем ответе на наши вопросы КГД, ссылаясь на ст.36 Налогового кодекса РА о полномочиях налогового органа, отметил, что в рамках этих полномочий регулярно осуществляется налоговый контроль в отношении всех налогоплательщиков. Между тем осталось непонятным, были ли изучены бизнес-деятельность и доходы Вигена Бадаляна. Что касается его компаний, то, согласно КГД, “если данная организация или организации в результате какого-либо риска оказались или окажутся в списке подлежащих проверке, то налоговый орган проведет комплексные налоговые проверки в рамках приписываемых ему полномочий”.
Нас также интересовало, ознакомился ли Комитет госдоходов с вышеупомянутым расследованием Hetq.am, есть ли эпизоды, которые могут стать или уже стали предметом изучения в КГД.
Комитет госдоходов, ссылаясь на ч.1 ст.350 Налогового кодекса, отметил, что при осуществлении контроля налоговый орган в числе прочих использует также сведения из публичных источников.
В ответе был приведен пространный текст о сути вышеуказанной статьи НК, однако конкретный ответ на наш вопрос отсутствовал.
Даже на простые вопросы, требовавшие односложных ответов “да” или “нет”, КГД ответил уклончиво. Надо сказать, что в последнее время эта структура часто отвечает на наши запросы в подобном духе. Так, недавно весь текст нашего запроса, адресованного председателю КГД Эдуард Акопяну, оказался в распоряжении третьих лиц. Этим запросом мы хотели выяснить, соответствуют ли действительности сведения о том, что в начале года КГД заказал акцизные марки у ООО” ЭйЭмПиДжи Групп” и только после их фактического получения объявил тендер, что может свидетельствовать о фальсификации тендера на госзакупки.
Можно только догадываться, почему и с какой целью адресованный Э.Акопяну наш запрос стал достоянием других лиц.