Ի՞նչ է կատարվում Հայաստանում. շարունակվող բողոքի ակցիան քաղաքացիական անհնազանդության շարժու՞մ է
Բագրատ արքեպիսկոպոսի գլխավորությամբ Հայաստանում ծավալված բողոքի շարժումն արդեն հանգեցրել է ցուցարարների և ոստիկանների կատաղի բախման։ Չնայած այն հանգամանքին, որ ցուցարարներն իրենց շարժումն անվանում են «խաղաղ անհնազանդություն», նրանք չկարողացան խուսափել դաժան առճակատումից։ Թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները, ցույց կտա ժամանակը։ Բայց մի բան արդեն պարզ է. բողոքի ակցիան խաղաղ անհնազանդության վրա հիմնված քաղաքացիական շարժման ձև չի ստացել։ Չի ստացել, քանի որ ցուցարարները չեն հասկանում նման շարժումների տրամաբանությունը։ Իսկ համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ կառավարություններն ունակ են բռնի ուժով ճնշել ցանկացած զանգվածային շարժում, եթե վերջիններս չեն պատկերացնում խաղաղ մեթոդներով ուժի դեմ պայքարի տեխնոլոգիան։ Հաջողության կարող են հասնել միայն նրանք, ովքեր կարող են գիտակցել, որ քաղաքացիական շարժման հիմքում քաղաքացիների անզեն բանակի պայքարն է զինված ռեժիմի դեմ։
Այս հոդվածում կփորձեմ համառոտ բացատրել քաղաքացիական անհնազանդության շարժման տրամաբանությունը։ Ունենալով մի քանի նմանատիպ շարժումների մասնակցելու, ինչպես նաև տարբեր երկրներում քաղաքացիական մի շարք շարժումներ ուսումնասիրելու անձնական փորձ՝ կարող եմ ինձ թույլ տալ կիսվել իմ տեսակետներով այս թեմայի վերաբերյալ: Բարձրացված թեմայի արդիականությունն այն է, որ մարդկանց մեծամասնությունը չի հավատում հենց այն մտքին, որ առանց զենքի հնարավոր է տապալել հանցավոր ռեժիմ։ Անգամ անձամբ դիտարկելով նման գործընթացն ու դրա արդյունքը՝ մարդիկ հակված են այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում, վերագրել «երրորդ ուժերի մեքենայություններին»։
Կոնկրետ Հայաստանում 2018թ.-ին դրվեց և լուծվեց գործող քրեաօլիգարխիկ ռեժիմի կազմաքանդման խնդիր: Դիտելով, թե ինչպես են մարդիկ գնահատում այն ամենը, ինչ տեղի է ունեցել իրենց աչքի առաջ (և հաճախ իրենց անձնական մասնակցությամբ), զարմանում ես, թե ինչպես նրանք նույնիսկ տարիներ անց չեն հավատում սեփական աչքերով տեսածին։ Ասում են՝ փոփոխություններ չեն եղել, կամ, փաստորեն, Սորոսը միլիարդներ է տվել այս գործի համար, կամ ռեժիմն ինքը հանկարծ որոշել է փոխվել։ Դե, էլ չենք խոսում Ռուսաստանի մասին. ամենուրեք մարդկանց ճակատագիրը որոշում է ԿԳԲ-ն: Որտեղի՞ց է այս ամենը գալիս: Միայն մենք չենք, որ այդպես ենք մտածում, այդպես է ամբողջ աշխարհում։ Այս ամենը գալիս է այն կեղծ համոզմունքից, որ հասարակությունն ընդհանրապես և ժողովուրդներն ընդհանրապես չեն կարող ունենալ իրենց քաղաքական ծրագիրը։ Ըստ այդ տեսակետի՝ անհնար է պատկերացնել, որ ժողովուրդը ծրագիր է ունեցել, նույնիսկ իրականացրել։ Այս կեղծ համոզմունքը խորը նստած է մարդկանց մտքերում: Իսկ ինչո՞ւ։ Որովհետև այն երևույթը, որի մասին խոսելու ենք, իսկապես բավականին բարդ է, շատ բարդ։ Եվ չնայած այն հանգամանքին, որ ավելի քան մեկ դար աշխարհում, տարբեր երկրներում, խաղաղ անհնազանդության զանգվածային շարժումների օգնությամբ տապալվել են տարբեր ռեժիմներ, շատերի համար «երրորդ ուժերի մեքենայությունների» գաղափարը մնում է անսասան։ Ժողովուրդը, իրենց ընկալմամբ, ընդամենը խաղալիք է, նրա ղեկավարներն արտաքին ուժերի դրածոներ են։
Բայց նրանց համար, ովքեր ցանկություն ունեն հասկանալու «օրենքի հետևում թաքնված» ուժի դեմ անզեն պայքարի տրամաբանությունը, կարող են հետաքրքիր լինել իմ հետագա փաստարկները։
Նախ սահմանենք քաղաքացիական անհնազանդություն հասկացությունը։
Ընդհանրապես ընդունված է, որ քաղաքացիական անհնազանդությունը քաղաքացիական ակտիվության ձև է, որն արտահայտվում է օրենքի միտումնավոր, բայց ոչ բռնի խախտմամբ՝ հասարակության ուշադրությունը շարժման առաջադրած խնդրի վրա գրավելու նպատակով։
Նման շարժման կողմնակիցները ելնում են նրանից, որ անհատն իրավունք ունի հրաժարվել իշխանության ենթակայությունից, եթե իրավիճակ է ստեղծվում, երբ անհատը ճիշտ է, իսկ իշխանությունը՝ սխալ։ Քաղաքացիական անհնազանդության պրակտիկան ճանաչում է ինչպես օրենքի ակտիվ խախտում, այնպես էլ դրա պահանջների պասիվ անտեսում։ Քաղաքացիական անհնազանդության նպատակները կարող են տարբեր լինել՝ կոնկրետ բարեփոխումներ իրականացնելուց մինչև գործող իշխանության և նույնիսկ քաղաքական համակարգի տապալում։
Հիմնական գործոնը խանգարումն է: Ժողովուրդը ներքաշվում է քաղաքացիական անհնազանդության մեջ և դադարում համագործակցել իշխանական բուրգի հետ, ինչը խաթարում է վերջինիս անխափան գործունեությունը։ Քաղաքական գործիչների համար դա հանգեցնում է անզորության և մեկուսացման վիճակի։
Այս միտքն առաջին անգամ ձևակերպել է ամերիկացի բարոյախոս Հենրի Թորոն իր «Քաղաքացիական անհնազանդության պարտքի մասին» էսսեում (1849): Գործնականում քաղաքացիական անհնազանդության մեթոդների հաջողությունը ցույց տվեց Մահաթմա Գանդին Հնդկաստանի ազգային-ազատագրական շարժման պայքարում։ Նա այս պրակտիկան ձևակերպեց որպես «ճշմարտության մեջ համառություն»։ Նա դրա էությունը տվել է հետևյալ բանաձեւով՝ անօրինականության (անարդարության) հետ համագործակցելուց ոչ բռնի մերժումը անօրինականության հաղթահարման ճանապարհն է։
Շատերն են կարդացել ամերիկացի հետազոտող Ջին Շարփի աշխատանքները։ Շարփը և նրա հետևորդները գնացին Գանդիի կողմից մշակված ոչ բռնի պայքարի ուսմունքի համընդհանրացման և գործիքավորման ճանապարհով։ Նրանց աշխատանքի արդյունքը ոչ բռնի պայքարի գաղափարները հասցնելը տեխնոլոգիայի, այսինքն՝ կիրառման պատրաստ կոնկրետ գործնական մեթոդների: Հարվարդի համալսարանի քաղաքագետ Էրիկա Չենովեթի հետագա հետազոտությունը (Ինչու է աշխատում քաղաքացիական դիմադրությունը. ոչ բռնի հակամարտությունների ռազմավարական տրամաբանությունը) հաստատում է, որ խաղաղ քաղաքացիական անհնազանդությունը պարզապես բարոյական ընտրություն չէ: Դա նաև քաղաքականությունը փոխելու ամենաարդյունավետ միջոցն է:
Հետազոտողը ցույց տվեց, որ լուրջ քաղաքական փոփոխությունների համար բավական է, որ բնակչության մոտ 3,5%-ը ակտիվորեն մասնակցի բողոքի ակցիաներին։ Չենովեթը, այնուամենայնիվ, մատնանշեց շարժման հաջողության հիմնական մեխանիզմը՝ պնդելով, որ «ստանալով լայն ժողովրդական աջակցություն՝ խաղաղ բողոքի արշավներով ավելի հավանական է գրավել ոստիկանության և զինվորականների աջակցությունը՝ հենց այն խմբերի, որոնց կառավարությունները սովորաբար ապավինում են գոյություն ունեցողը պահպանելու համար։ Միլիոնավոր մարդկանց մասնակցությամբ խաղաղ զանգվածային ցույցերի ժամանակ անվտանգության ուժերը կարող են նաև մտավախություն ունենալ, որ իրենց ընտանիքն ու ընկերները ցուցարարների թվում են: Բայց ամենից հաճախ առաջանում է «խորտակվող նավից» փախչելու էֆեկտը»։
Ցանկացած խաղաղ անհնազանդության շարժման թիրախը կառավարության որոշումն է, որն անընդունելի է քաղաքացիների կամ հենց իշխանության համար: Որոշումը կամ հենց իշխանությունը փոխելու նպատակ դնելով՝ շարժումը, առաջին հերթին, պետք է մշակի այն գործողությունների էությունն ու ընթացակարգը, որոնք կարող են ապահովել շարժման նպատակի իրականացումը։
Հիմա անդրադառնանք շարժման տեխնոլոգիային ու գործողությունների ալգորիթմին։ Այստեղ ամեն ինչ շատ պարզ է թվում, բայց հենց այս «պարզությունն» է, որ շատ ցուցարարներ չեն կարողանում հասկանալ: Եվ ամեն ինչ սկսվում է, իրոք, պարզ հայտարարություններից.
- Իշխանությունների անբասիր մեղադրանք. մեղադրանքը կարելի է անբասիր համարել, եթե ոչ ոք չի կասկածում դրա ճշմարտացիությանը, նույնիսկ իշխանության ղեկավարները, ովքեր մեղադրվում են: Սխալ ձևակերպված մեղադրանքն ինքնին շարժման անխուսափելի ձախողման աղբյուր է։
- Մեղադրյալի նկատմամբ հստակ ձևակերպված պահանջ (վերջնագիր). նրա խնդիրն է ազգային մակարդակով վեճ ստեղծել «ճիշտի մասին»։ Վեճի վերջնական նպատակը իշխող վերնախավի կապիտուլյացիան է։
- Իշխանությունների համար անլուծելի իրավիճակների ձևավորում՝ նրանց տանելով անզոր վիճակի։ Նման իրավիճակներ կարող են ստեղծվել կառավարության որոշումները բոյկոտելով, օրենքները անտեսելով, պատգամավորներին խաղաղ մեկուսացնելով և գործունեությունը խաթարելու նպատակով օբյեկտների արգելափակմամբ։ Ընդ որում, այս ամենն արվում է առանց իշխանությունների նկատմամբ բռնության կամ նույնիսկ դիմադրության։ Երբեմն ցուցարարները նույնիսկ զանգվածաբար հանձնվում են իրավապահ մարմիններին՝ քաոս ստեղծելով արդարադատության համակարգում։
Նկարագրված ալգորիթմը նախատեսված է հետևյալ խնդիրը լուծելու համար. ընտրության առաջ դնել բոլորին և ամեն ինչ ու հասնել համընդհանուր ընտրության՝ հօգուտ շարժման պահանջների։ Ենթադրվում է, որ ընտրությունը պետք է կատարեն նախ հասարակության լայն շերտերը, ապա կազմակերպված կառույցները՝ կոլեկտիվները, հասարակական կազմակերպությունները, կուսակցությունները և, վերջապես, ուժային կառույցները։ Առանցքային խնդիրն է ոստիկանությանն ու բանակին ներգրավել դեպի շարժում։ Վերջին դեպքում կարելի է համարել, որ շարժման նպատակն իրականացվել է։
Նման վեճի լուծման տարբեր ձևեր կան. օրինակ՝ 2000-ականների սկզբին Սերբիայի երիտասարդական շարժման մեջ կուսակցությունները ինչ-որ փուլում անցան շարժման կողմը։ Իսկ նախագահական ընտրությունների արդյունքներով ոստիկանությունը խորհրդարանը հանձնեց ցուցարարներին, իսկ պաշտոնանկ արված նախագահ Միլոշևիչը ստիպված եղավ ստորագրել ընտրությունների արդյունքները։ Թաիլանդում 2014-ի շարժման ժամանակ բանակը հեռացրեց գործող վարչապետ-բռնապետին և բանակցությունների մեջ մտավ շարժման առաջնորդների հետ՝ նպատակ ունենալով զինվորականներից ձևավորել նոր կառավարություն՝ շարժման ծրագիրն իրականացնելու պայմանով։
Նման բան եղավ 2011 թվականին Եգիպտոսում, երբ ոստիկանությունը լքեց ասպարեզը (փախավ), իսկ բանակը հեռացրեց նախագահին և լուծարեց իշխող կուսակցությունը՝ նշանակելով նոր ընտրություններ։ Թունիսում ցուցարարների դեմ տեղակայված բանակը պարզապես անցավ ժողովրդի կողմը։ Եղել են դեպքեր, երբ գործող իշխանություններն ընդունել են ցուցարարների պահանջները և հանրաքվեների կամ ընտրությունների արդյունքում հեռացել՝ նախապես բարձրագույն պաշտոնում նշանակելով շարժումներից ընտրյալին։ Վերջին տարբերակը մենք տեսանք Հայաստանում։
Քաղաքացիական շարժումների խնդրի կարևոր ասպեկտը արտաքին ուժերի վերաբերմունքն է այդ շարժումներին։ Այստեղ կարող ենք միայն նշել, որ այս վերաբերմունքը նույնպես որոշվում է և փոխվում՝ կախված ցուցարարների գործողությունների արդյունավետությունից։ Բավական է միայն մեկ օրինակ նշել. 1980-ականների շարժման ժամանակ Չիլիում բռնապետ Պինոչետը կորցրեց Միացյալ Նահանգների աջակցությունը և հանրաքվեի արդյունքներով պաշտոնանկ արվեց սեփական երկրի անվտանգության ուժերի կողմից։
Սա է ընդհանուր տրամաբանությունը։ Մնում է խոսել երկրում իրավիճակի հետագա իրավական կարգավորման մասին, որտեղ տապալվել է ռեժիմը։
Ավտորիտար երկրում իշխող վերնախավի կապիտուլյացիան ստեղծում է ձևավորվող պետության իրավական կարգավորման հրամայական։ Որպես կանոն, այս պայմանը բնութագրվում է բիզնեսի և քաղաքականության միաձուլմամբ, արդարադատության համակարգի և ընտրությունների կաթվածահարմամբ: Առանց քաղաքական և տնտեսական ոլորտների իրավական կարգավորման և տարանջատման անհնար է լուծել սեփականության պաշտպանության և բիզնեսն ու քաղաքականությունը տարանջատելու խնդիրը։ Քանի դեռ սեփականությունը պաշտպանված չէ օրենքով և ճանաչված հասարակության կողմից, պետական կառավարման համակարգը չի կարող ազատվել նրա թելադրանքից։ Իսկ անկախ դատական համակարգի մասին ասելիք չկա։
Յուրաքանչյուր երկիր ունի կոնկրետ նպատակ նման կարգավորման համար։ Այստեղ կարևոր է նկատի ունենալ այն փաստը, որ կարգավորումից հրաժարվելու կամ դրա անբավարարության դեպքում հասարակության մեջ կարող է առաջանալ կամայականության իրավիճակ՝ սպառնալով օրենքի և կարգի լուրջ խախտմամբ: Բայց նույնիսկ այն դեպքերում, երբ իրավական կարգավորման պրակտիկան դուրս է գալիս անմիջական կարիքների շրջանակից, սովորաբար կամայականության իրավիճակ է առաջանում հենց պետության կողմից:
Կարծես թե հենց այս իրավիճակն է ստեղծվել Հայաստանում՝ 2018-ին քրեաօլիգարխիկ համակարգի ապամոնտաժումից հետո իրավական կարգավորում չի իրականացվել։ Ըստ այդմ, իշխանությունների և հասարակության գործողություններում առկա են լիակատար անորոշություն և իրավական կամայականություն։

Что происходит в Армении – является ли происходящий протест Движением на основе гражданского неповиновения?
Развернувшееся в Армении протестное движение во главе с архиепископом Багратом уже привело к жесткому столкновению протестующих с полицией. Несмотря на то, что протестующие называют свое движение «мирным неповиновением», избежать силового противостояния не удалось. Как будут дальше развиваться события – покажет время. Но, уже ясно одно: протест не обрел форму Гражданского движения на основе мирного неповиновения. Не обрел, поскольку у протестующих нет понимания логики подобных движений. А мировой опыт показывает, что правительства способны подавить силовым методом любые массовые движения, если у последних отсутствует понимание технологии борьбы с силой мирными методами. Только те, кто могут осознать, что Гражданское движение, по своей сути, есть борьба безоружной армии граждан против вооруженного режима, могут достичь успеха.
В данной статье я попытаюсь коротко пояснить логику Движения на основе гражданского неповиновения. Имея личный опыт участия в нескольких подобных движениях, а также, исследования ряда гражданских движений в различных странах, могу позволить себе поделиться своими представлениями по этой теме. Актуальность поднятой темы в том, что большинство людей не верят в саму идею о том, что можно без оружия сместить какой-то преступный режим. Даже лично наблюдая за подобным процессом и его результатом, люди склонны приписывать все происходящее «проискам третьих сил».
Конкретно в Армении в 2018 году произошли перемены, была поставлена и решена задача демонтажа существующего криминально-олигархического режима. Наблюдая как люди оценивают всё произошедшее перед их глазами (а часто – при их личном участии), удивляешься как они даже спустя годы не верят в то, что видели своими глазами. Говорят, дескать никаких перемен не произошло или, на самом деле, Сорос дал миллиарды на это дело, или сам режим внезапно решил сменить себя. Ну а, о России и не говорим – вездесущий КГБ везде и всюду решает судьбы людей.
Откуда всё это берется? Так думают не только у нас - такое есть и во всем мире. Всё это исходит из того ложного убеждения, что общество вообще и народы в целом не могут иметь собственной политической программы. Согласно этому взгляду, невозможно представить, чтобы народ имел программу, да ещё осуществил её. В сознании людей глубоко сидит это ложное убеждение. А почему? Потому что явление, о котором мы сейчас поговорим действительно довольно сложное - очень сложное. И, несмотря на то, что уже больше столетия в мире, в разных странах при помощи таких массовых движений мирного неповиновения были свергнуты различные режимы, для многих идея «происков третьих сил» остается незыблемой. Народ, в их понимании, только игрушка, его лидеры – приспешники внешних сил.
Но, для тех, кто имеет желание понять логику безоружной борьбы против «прячущейся за законом» силы, мои последующие рассуждения могут быть интересны.
Для начала определим понятие гражданского неповиновения.
Принято считать, что гражданское неповиновение - это форма гражданского активизма, выражающаяся в умышленном, но не насильственном преступлении закона с целью привлечения общественного внимания к поставленной Движением проблеме.
Сторонники такого Движения исходят из того, что личность имеет право отказаться от подчинения правительству, если возникает ситуация, при которой личность права, а правительство нет. Практика гражданского неповиновения признает, как активное нарушение закона, так и, пассивное игнорирование его требований. Цели акций гражданского неповиновения могут быть разными: от проведения конкретных реформ до свержения действующего правительства и, даже, политического строя.
Ключевой фактор – подрывной эффект. Народ втягивается в гражданское неповиновение и прекращает сотрудничать с властной пирамидой, что подрывает бесперебойное функционирование последнего. Политиков это приводит к состоянию бессилия и изоляции.
Впервые такая идея была сформулирована американским моралистом Генри Торо (эссе «О долге гражданского неповиновения» (1849).
На практике успешность методов гражданского неповиновения была продемонстрирована Махатмой Ганди в борьбе национально-освободительного движения Индии. Он сформулировал эту практику как «упорство в истине». Суть его он дал в следующей формуле: ненасильственный отказ от сотрудничества с беззаконием (несправедливостью) - путь к преодолению беззакония.
Многие читали труды американского исследователя Джина Шарпа. Шарп и его последователи пошли по пути универсализации и инструментализации учения о ненасильственной борьбе, разработанной Ганди. Результатом их работы стало доведение идей ненасильственной борьбы до уровня технологии, то есть, конкретных практических методов, готовых к применению. Последующие исследования Эрики Ченовет, политолога Гарвардского университета (в книге «Почему гражданское сопротивление работает. Стратегическая логика ненасильственного конфликта»), подтверждают, что мирное гражданское неповиновение - это не только моральный выбор. Это еще и наиболее эффективный способ изменить политику.
Исследовательница продемонстрировала: для серьезных политических перемен достаточно того, чтобы в протестах активно участвовало около 3,5% населения. Ченовет же, вывила ключевой механизм удачи движения, утвердив, что «обретя широкую поддержку населения, мирные кампании протеста с большей долей вероятности привлекают на свою сторону представителей полиции и вооруженных сил - тех самых групп, на которые обычно полагается правительство для сохранения существующего порядка. Во время мирных массовых демонстраций, в которых участвуют миллионы, представители сил безопасности могут также опасаться того, что в рядах протестующих - их родственники и друзья. Но, чаще всего срабатывает эффект сбегания с «тонущего корабля».
Мишенью любого Движения мирного неповиновения является неприемлемое для граждан решение правительства или само правительство. Поставив цель смены решения или самого правительства, Движение, в первую очередь, должно выработать суть и порядок действий, способных обеспечить выполнение цели Движения.
Теперь поговорим о технологии и алгоритме действий Движения. Здесь все кажется совсем простым, но именно эту «простоту» не могут понять многие протестующие.
А начинается все, действительно с простых постановок:
а. Безукоризненное обвинение властей. Безукоризненным может считаться такое обвинение, в истинности которого не сомневается никто - вплоть до самих лидеров власти, которых обвиняют. Некорректно сформулированное обвинение само по себе является источником неминуемой неудачи Движения.
б. Четко сформулированное требование к обвиняемым (ультиматум). Он имеет задачу создания спора «о правоте» на общенациональном уровне. Конечной Целью спора является капитуляция правящего звена.
в. Формирование неразрешимых для властей ситуаций, вводящих их в состояние бессилия. Такие ситуации могут быть созданы путем бойкота решений властей, игнорирования законов, мирное изолирование депутатов и блокировки объектов с целью подрыва деятельности. При этом, все это делается без применения какого-либо насилия и даже, сопротивления властям. Порою, протестующие даже сами массово сдаются правоохранительным органам, создавая хаос в правосудии.
Описанный алгоритм призван решить следующую задачу:
поставить всех и вся перед выбором и достичь всеобщего выбора в пользу требования Движения. Предполагается, что свой выбор должны сделать сначала широкие слои общества, потом, организованные структуры - коллективы, общественные организации, партии и, наконец, силовые структуры. Ключевой задачей является задача привлечения к Движению полиции и армии. В последнем случае, можно считать, что цель Движения достигнута.
Формы разрешения такого спора бывают разные. На пример, в молодежном Движении в Сербии в начале двухтысячных годов, на каком-то этапе, партии перешли на сторону Движения. А по итогам президентских выборов полиция сдала парламент протестующим, а свергнутый президент Милошевич вынужден был подписать итоги выборов. В Движение 2014 год в Таиланде, армия сместила действующего премьера-диктатора и пошла на переговоры с лидерами Движения с целью формирования нового правительства из военных при условии реализации программы Движения.
Аналогичное произошло в 2011 году в Египте, когда полиция ушла с арены (разбежалась), а армия сместила президента и распустила правящую партию, назначив новые выборы. В Тунисе, выведенная против протестующих армия попросту перешла на сторону народа. Были случаи, когда действующие власти приняли требования протестующих и ушли по итогам референдумов или выборов, предварительно назначив на высших пост избранника Движений. Последний вариант мы увидели и в Армении.
Важным аспектом в проблеме гражданских движений является отношение внешних сил к этим движениям. Здесь можно отметить лишь то, что это отношение тоже определяется и меняется в зависимости от эффективности действий протестующих. Достаточно указать лишь один пример: диктатор Чили Пиночет в период движения 1980-х годов в Чили лишился поддержки США и его сместили от должности силовые структуры собственной страны по итогам проведенного референдума.
Такова общая логика. Осталось поговорить о последующем правовом урегулировании положения в стране, где смещен режим.
Капитуляция правящего звена в авторитарной стране создает императив правового регулирования возникшего состояния. Обычно, это состояние характеризуется сращением бизнеса и политики, парализованностью системы правосудия и выборов. Без правового регулирования и разделения политической и экономической сфер, решить проблему защиты собственности и разделения бизнеса и политики невозможно. Пока собственность не защищена законом и не признана со стороны общества, система государственного управления не может высвободиться от ее диктата. А о независимой судебной системе и говорить нечего.
В каждой стране имеется конкретная цель такого урегулирования. Здесь важно иметь в виду то обстоятельство, что, в случае отказа от урегулирования или ее недостаточности, может возникнуть ситуация произвола в обществе, грозящая серьёзным нарушением правопорядка. Но и в случаях выхода практики правового урегулирования за рамки насущных потребностей, обычно возникает ситуация произвола уже со стороны самого государства.
Как кажется, в Армении сложилась именно такая ситуация, не было проведено правого регулирования после демонтажа криминально-олигархической системы в 2018 году. Соответственно, в действиях властей и общества наблюдается полная неопределенность и правовой произвол.