ԱՄՆ քաղաքացին Հայաստանի միջոցով ավիասարքավորումներ է առաքել Ռուսաստան. նրան սպառնում է մինչեւ 25 տարվա ազատազրկում
ԱՄՆ քաղաքացի, Կանզաս նահանգի Լոուրենս քաղաքի բնակիչ Կիրիլ Բույանովսկին օրերս ընդունել է իր մեղքն այն բանում, որ իրեն պատկանող «KanRus Trading Company Inc.»-ի միջոցով ավիացիոն սարքավորումներ է ուղարկել Ռուսաստան, որը 2022 թ. փետրվարին Ուկրաինա ներխուժելուց հետո հայտնվել է արեւմտյան պատժամիջոցների տակ: Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը (դեպարտամենտը): ԱՄՆ-ի ու Ռուսաստանի միջեւ իբրեւ կապող օղակ ի թիվս այլ երկրների օգտագործվել է նաեւ Հայաստանը:
«Բույանովսկին ընդունել է, որ երկար ժամանակ մասնակցություն է ունեցել դեպի Ռուսաստան ամերիկյան բարդ ավիացիոն սարքավորումների մաքսանենգ տեղափոխությանը»,- հայտարարել է ԱՄՆ գլխավոր դատախազի օգնական Մեթյու Օլսենը (ԱՄՆ-ում արդարադատության նախարարությունը ղեկավարում է գլխավոր դատախազը):
Ըստ ամերիկյան կողմի հաղորդագրության՝ առեւտրային կազմակերպության նախագահ Կ. Բույանովսկին խոստովանել է, որ 2020 թվականից մինչեւ իր ձերբակալությունը՝ 2023 թ. մարտ ամիսը, այլ մեղադրյալների, այդ թվում՝ «KanRus Trading Company»-ի փոխնախագահ Դուգլաս Էդվարդ Ռոբերտսոնի հետ համաձայնության գալով, մաքսանենգ եղանակով ամերիկյան արտադրության ավիացիոն սարքավորանք է առաքել Ռուսաստան, ինչպես նաեւ այլ երկներում գտնվող ռուսաստանցի շահառուների՝ ի թիվս այլ գործողությունների, գիտակցաբար կեղծելով արտահանման ձեւաթղթերն ու արտահանման անհրաժեշտ փաստաթղթերը ԱՄՆ կառավարությանը չներկայացնելով: Այս կեղծիքների միջոցով, ըստ ԱՄՆ արդարադատության նախարարության, Բույանովսկին եւ նրա հանցակիցները ստել են արտահանվող ապրանքի արժեքի, դրա վերջնական շահառուների եւ վերջնական հասցեների մասին:
Նշվում է, որ Բույանովսկին եւ Ռոբերտսոնն առնվազն մեկ անգամ՝ 2021-ին, խախտելով արտահանման վերահսկողության կանոնակարգերը, ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայությունից (ԱԴԾ) վերանորոգման համար մաքսանենգ ճանապարհով ԱՄՆ են տեղափոխել ավիացիոն «TCAS» համակարգ: Վերանորոգող ամերիկյան ընկերությանը հանձնելուց առաջ համակարգի վրայից հեռացվել է ԱԴԾ-ի պիտակը, իսկ վերանորոգումից հետո Ռուսաստան ուղարկելուց առաջ պիտակը կրկին փակցվել է:
Բույանովսկին նաեւ խոստովանել է, որ այն բանից հետո, երբ 2022 թ. փետրվարին Ռուսաստանը ներխուժել է Ուկրաինա եւ հայտնվել ամերիկյան կառավարության պատժամիջոցների տակ, ինքը, Ռոբերտսոնն ու մյուս հանցակիցները շարունակել են ամերիկյան արտադրության ավիացիոն սարքավորումներ գնել եւ արտահանել Ռուսաստանում գտնվող իրենց հաճախորդներին:
Դրա համար նրանք ձեռնարկել են բազմաթիվ գործողություններ՝ իրավապահների առաջ իրենց անօրինական գործունեությունը քողարկելու համար: Մասնավորապես՝ Բույանովսկին գործընկերների հետ ապրանքներն արտահանել է Հայաստանում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում եւ Կիպրոսում հիմնված միջնորդ ընկերությունների միջոցով, շարունակել են արտահանման կեղծ ձեւաթղթեր ներկայացնել ԱՄՆ կառավարությանը, Ռուսաստանի հաճախորդներից «KanRus Trading Company»-ին դրամական փոխանցումներ կատարելու համար օգտագործել են ոչ ռուսաստանյան բանկերի հաշվեհամարներ: Այդ բանկերը, ըստ ԱՄՆ արդարադատության նախարարության, գտնվում են Հայաստանում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Կիպրոսում եւ ԱՄԷ-ում:
ԱՄՆ իրավապահները Բույանովսկուց բռնագրավել են նաեւ ավելի քան 450.000 դոլարի ավիացիոն սարքավորումներ եւ աքսեսուարներ:
Կիրիլ Բույանովսկուն սպառնում է մինչեւ 25 տարվա ազատազրկում, որից 5-ը՝ դավադրության, իսկ 20-ը՝ փողերի լվացման հիմքով: Դատարանը վճիռը կհրապարակի 2024 թ. մարտի 21-ին:
- Ինչու՞ «Սիբիրի» ինքնաթիռը Երեւանից չկարողացավ վերադառնալ Ռուսաստան․ մանրամասնում է քաղավիացիայի կոմիտեն
- Պատժամիջոցների վտանգը հասավ հայկական ավիացիա
- Հայկական ավիաընկերությունները նոր չվերթեր են բացում դեպի Մոսկվա
- Անկյունում հայտնված ռուսական ավիացիան ելքեր է մտմտում, իսկ ի՞նչ են անում մերոնք
- Ռուսական շահագործող, իռլանդական սեփականատեր, բերմուդյան գրանցում․ «Սիբիրի» օդանավը «արգելափակվել է» Երեւանում
- Հայաստանը՝ Արեւմուտք-Ռուսաստան ավիացիոն բախման արանքում․ օգտվելու մեր հնարավորությունները մեծ չեն, բայց կան

Гражданин США отправлял авиационное оборудование в Россию через Армению
Гражданин США, житель города Лоуренс в штате Канзас Кирилл Буяновский на днях признал себя виновным в том, что посредством принадлежащей ему компании “KanRus Trading Company Inc.” отправлял авиационное оборудование в Россию, которая после вторжения в Украину в феврале 2022 г. оказалась под западными санкциями. Об этом сообщило Министерство юстиции США. В качестве связующего звена между США и РФ, в числе прочих стран, использовалась и Армения.
“Буяновский признался, что длительное время участвовал в контрабандной перевозке в Россию американского авиационного оборудования”,- заявил помощник генпрокурора США Мэтью Олсен (в США Минюст возглавляет генпрокурор).
По сообщению американской стороны, возглавляющий коммерческую организацию К.Буяновский признался, что с 2020 года и вплоть до своего ареста в марте 2023 года вместе с другими обвиняемыми, в том числе с заместителем председателя «KanRus Trading Company» Дугласом Эдвардом Робертсоном, отправлял контрабандным путем в Россию авиационное оборудование американского производства. Буяновский и его сообщники представляли поддельные данные о стоимости экспортируемого товара, его получателях и конечных адресах получателей.
Буяновский и Робертсон как минимум один раз, в 2021 году, нарушив правила контроля за экспортом, отправили контрабандным путем из Федеральной службы безопасности (ФСБ) РФ в США авиационную систему «TCAS». Перед тем, как передать систему занимающейся ремонтом американской компании, они удалили с нее наклейку ФСБ, а после ремонта вновь ее наклеили, чтобы отправить оборудование обратно в Россию.
Буяновский также сообщил, что когда в феврале 2022 г. Россия вторглась в Украину, из-за чего оказалась под западными санкциями, он вместе с Робертсоном и другими сообщниками продолжал покупать и отправлять своим клиентам в РФ авиационное оборудование американского производства.
С этой целью они предпринимали определенные действия с тем, чтобы скрыть от правоохранителей свою незаконную деятельность. В частности, Буяновский и его партнеры экспортировали товары посредством основанных в Армении, Арабских Эмиратах и на Кипре компаний-посредников, продолжали представлять в правительство США фальшивые документы, использовали для перевода денег от российских клиентов на счет компании «KanRus Trading Company» расчетные счета нероссийских банков. Согласно Министерству юстиции США, эти банки находятся в Армении, Казахстане, Киргизии, ОАЭ и на Кипре.
Американские правоохранители также изъяли у Буяновского авиационное оборудование и аксессуары на сумму свыше 450.000 долларов.