«Վեստ Արմենիա» ֆուտբոլային ակումբի տնօրենի որդին պայմանավորված խաղերի հանցավոր սինդիկատի երկրորդ դեմքն է եղել
«Maestro» մականունը ստացած բելգիահայ Գրիգոր Սարգսյանը թենիսում պայմանավորված խաղերի ամենամեծ սինդիկատի հիմնադիրն էր։ 2023-ի հունիսին Սարգսյանի, ինչպես նաև նրա հետ նույն քրգործով անցնող ևս 27 մեղադրյալի դատական գործի քննությունն ավարտվեց, և նա դատապարտվեց 5 տարվա ազատազրկման՝ հանցավոր կազմակերպություն ղեկավարելու, մեծ քանակի փողերի լվացման, խարդախության համար։
«Հետքը» պարզել է, որ Գրիգոր Սարգսյանի աջ ձեռքը՝ ՀՀ քաղաքացի Անդրանիկ Մարտիրոսյանը, որը դատապարտվել է նույն գործով, բարեկամական կապ ունի Հայաստանի ֆուտբոլային Պրեմիեր լիգայում այժմ հանդես եկող «Վեստ Արմենիա» ֆուտբոլային ակումբի հիմնադրի և տնօրենի հետ։
«Վեստ Արմենիա»-ի հիմնադիրը Անդրանիկ Մարտիրոսյանի հորեղբորորդին է՝ Վահե Մարտիրոսյանը, իսկ ակումբի տնօրենը Անդրանիկ Մարտիրոսյանի հայրն է՝ Սարգիս Մարտիրոսյանը։
Սինդիկատի ֆինանսական կառավարիչը
Հայաստանից Բելգիա արտագաղթած ընտանիքում մեծացած Գրիգոր Սարգսյանը մի քանի տարվա ընթացքում կարողացել էր կաշառել աշխարհի տարբեր երկրներից տասնյակ պրոֆեսիոնալ թենիսիստների և իր սինդիկատի անդամների միջոցով խաղադրույքներ էր կատարում բուքմեյքերական կայքերում և խոշոր գումարներ էր շահում։
Բելգիայի և եվրոպական այլ երկրների իրավապահ մարմինները մի քանի տարի հետաքննել են Սարգսյանի սինդիկատը և գործը հասել է Բելգիայի Արևելյան Ֆլանդրիայի առաջին ատյանի դատարան։
Ըստ դատական գործի՝ Անդրանիկ Մարտիրոսյանը եղել է հանցավոր խմբի «ֆինանսական կառավարիչը»՝ օգնել է Սարգսյանին կառավարել կաշառքների բաշխումը։
Սարգսյանն ու Մարտիրոսյանը շփվել են «Whatsapp», «Viber» և «Telegram» հավելվածների միջոցով։ Իրավապահները օպերատիվ գործողությունների արդյունքում հասանելիություն են ստացել սինդիկատի անդամների նամակագրություններին, այդ թվում՝ Սարգսյանի և Մարտիրոսյանի։
Այսպես, մեղադրող կողմն ապացուցել է, որ Գրիգոր Սարգսյանի ցուցումներով Անդրանիկ Մարտիրոսյանը կաշառքներն ուղարկել է կաշառված թենիսիստներին «Western Union», «Money Gram», «Skrill» և «Neteller» համակարգերի միջոցով։
Ապացուցվել է նաև, որ 2016-ի հունիսից մինչև 2018-ի մարտը Մարտիրոսյանի տնօրինության տակ գտնվող «Skrill» հաշվից կանխիկացվել է 1,3 մլն եվրո, իսկ շուրջ 7 մլն եվրո ուղարկվել է որպես կաշառք ավելի քան 1600 հաշիվների։
Իսկ 2016-ի հունիսից մինչև 2017-ի նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում նույն հաշվին ստացվել է ավելի քան 640 հազար ԱՄՆ դոլար, որից 170 հազարը կանխիկացվել է, իսկ 480 հազարն ուղարկվել է 125 տարբեր հաշիվների։
Մեղադրող կողմն ապացուցել է, որ ընդհանուր առմամբ Մարտիրոսյանը սինդիկատի ապօրինի գործունեությունից ստացել է 8,3 մլն եվրո և 642 հազար ԱՄՆ դոլար։ Նրանից շատ գումար ստացել է միայն սինդիկատի ղեկավար Սարգսյանը։
Մարտիրոսյանը մեղավոր է ճանաչվել Բելգիայի մի շարք օրենսգրքերի հոդվածներով, որոնք հիմնականում վերաբերում են խարդախությանը, խաբեությանը, հանցավոր խմբում ապօրինի գործունեությանն ու փաստաթղթերի կեղծմանը։
Անդրանիկ Մարտիրոսյանը չի հարցաքննվել և դատական որևէ նիստի ներկա չի գտնվել, նրա բացակայության պայմաններում էլ (in absentia) դատարանը Մարտիրոսյանին դատապարտել Է 3 տարվա ազատազրկման։ Վճիռը ներառում է նաև Մարտիրոսյանից վերը նշված 8,3 մլն եվրոյի և 642 հազար դոլարի բռնագանձման որոշում:
Մարտիրոսյանը Բելգիայում չի եղել և Սարգսյանի հանցավոր խմբի գործունեությանը մասնակցել է Հայաստանից, հեռավար։
Բելգիայից «Հետքի» գործընկեր լրագրողը, որն օգնել է մեր հետաքննության իրականացմանը, հարցումներ է ուղարկել Բելգիայի իրավապահ մարմիններին՝ խնդրելով տեղեկացնել՝ արդյոք պատրաստվում են միջազգային հետախուզում հայտարարել Անդրանիկ Մարտիրոսյանի նկատմամբ։
Ոստիկանությունից մեր գործընկերոջը որևէ հստակ պատասխան չեն տվել՝ ոչ հաստատել են նման մտադրությունը, ոչ՝ հերքել։ Փորձեցինք ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ճշտել, թե Բելգիայի իրավապահ մարմիններից Մարտիրոսյանի վերաբերյալ որևէ պահանջ ստացե՞լ են։ Դատախազությունը հորդորեց դիմել ՆԳՆ-ին։ Արդարադատության նախարարությունից մեզ տեղեկացրին, որ որևէ տեղեկատվություն չեն տրամադրում ելնելով անձնականտվյալների պաշտպանության օրենքից։ Իսկ ՆԳՆ-ն մեր հարցմանը դեռ չի պատասխանել։
Մեր գործընկերը Բելգիայում զրուցել է նաև Սարգսյանին ներկայացնող փաստաբանի` Դիմիտրի Մարջերիի հետ։ Վերջինս ասել է, որ իր աշխատանքն ավարտված է համարում, իսկ սինդիկատում Մարտիրոսյանի դերակատարության վերաբերյալ որևէ մեկնաբանություն չի տվել։
Մեր գործընկերը պարզել է, որ Բելգիայի վերաքննիչ ատյանում բողոք է ստացվել։ Հավանական է, որ վճիռը փորձում է վիճարկել նույն գործով ազատազրկման դատապարտված 8 անձանցից որևէ մեկը։
Մարտիրոսյանների քրեական անցյալը
Հատկանշական է, որ զարմիկներ Անդրանիկ ու Վահե Մարտիրոսյանները համատեղ քրեական անցյալ ունեն։
2014-ի հունիսին նրանք «Կալիենտե» գիշերային ակումբում ծեծկռտուք են սկսել։ Անդրանիկ Մարտիրոսյանը դանակահարել է մեկ հոգու, իսկ Վահե Մարտիրոսյանը բեյսբոլի բիտայով մի հոգու հասցրել է ճակատոսկրի կոտրվածք։ Պատճառը, ըստ դատական գործի, ծնունդ նշող մի խումբ տղամարդկանց կողմից Վահե Մարտիրոսյանի վրա մի քանի կաթիլ շամպայն թափելն էր։
2015-ի հունվարին և՛Վահե Մարտիրոսյանը և՛ Անդրանիկ Մարտիրոսյանը դատապարտվել են վեցական տարի ազատազրկման՝ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու և խուլիգանության համար։
Համադրելով Անդրանիկ Մարտիրոսյանի՝ բանտում գտնվելու տարիները և Բելգիայում գործող սինդիկատի ակտիվության տարիները, կարելի է եզրակացնել, որ Մարտիրոսյանը Սարգսյանին օգնել է հեռավար՝ բանտից։
Սրա մասին վկայում է նաև ամերիկյան «Washington Post» թերթի լրագրողը, որը լուսաբանել է Սարգսյանի սինդիկատի դատական գործը և մի քանի անգամ հանդիպել է նրան, հարցազրույց է արել նրա հետ։ Թեման լուսաբանելու ընթացքում թերթի լրագրողը Երեւանում փորձել է զրուցել նաև Անդրանիկ Մարտիրոսյանի հետ, բայց վերջինս հրաժարվել է պատասխանել նրա հարցերին։
Առանց մեկնաբանության
Անդրանիկ Մարտիրոսյանը ակտիվ ներգրավված է «Վեստ Արմենիա»-ի կառավարման մեջ։
Օրինակ, 2022-ի հունիսի 28-ին «Վեստ Արմենիա»-ի անունից Մարտիրոսյանը ներկա է եղել Հայաստանի Ֆուտբոլի Ֆեդերացիայի 22-րդ հերթական ժողովին որպես ՀՖՖ անդամ և մասնակցել է որոշումների կայացմանը՝ քվեարկության միջոցով։
Մարտիրոսյանը հաճախ ներկա է գտնվում խաղերին։ Այս տարվա հունիսին նա եղել է Տանզանիայում և «Վեստ Արմենիա»-ի անունից կնքել է համագործակցության պայմանագիր Տանզանիայի «Սիմբա» ֆուտբոլային ակումբի հետ։
Կապ հաստատեցինք «Վեստ Արմենիա»-ի նախկին տնօրեն Վլադիմիր Ամիրխանյանի հետ, խնդրեցինք տրամադրել Անդրանիկ Մարտիրոսյանի հեռախոսահամարը՝ նրանից մեկնաբանություն ստանալու նպատակով։
Ամիրխանյանն ասաց, որ Անդրանիկ Մարտիրոսյանը որևէ կապ չունի ակումբի հետ։ Մեր ճշտող հարցին՝ ինչպե՞ս է ակումբի անունից Մարտիրոսյանը Տանզանիայում պայմանագիր կնքել, Ամիրխանյանը խուսափեց հստակ պատասխանել և ասաց, որ տեղյակ չէ, երկրում չի եղել։
Պնդեցինք, որ ցանկալի է հոդվածը հրապարակելուց առաջ Անդրանիկ Մարտիրոսյանի կամ նրա հոր՝ Սարգիս Մարտիրոսյանի մեկնաբանությունը ստանալ։ Հավանաբար, նրանցից մեկի հետ խորհրդակցելուց հետո Ամիրխանյանը զանգահարեց և ասաց, որ նպատակահարմար չեն գտնում որևէ հարցի պատասխանել, ապա հավելեց, որ ակումբը վաճառվել է, ուրիշ սեփականատեր կա, սակայն չնշեց նոր սեփականատիրոջ անունը։ Նշենք, որ Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում ակումբի սեփականատիրոջ փոփոխության մասին որևէ նշում դեռ չկա։
Հատկանշական է, որ մեր հոդվածի հրապարակումից ընդամենը մեկ օր առաջ՝ դեկտեմբերի 6-ին, Սարգիս Մարտիրոսյանը հարցազրույց է տվել news.am-ի սպորտային բաժնին՝ մեկնաբանելով ակումբի դիրքորոշումը ՀՖՖ նախագահի կայանալիք ընտրությունների մասին։
Երբ Ամիրխանյանին տեղեկացրեցինք այս հարցազրույցի մասին, նա ասաց, որ որևէ բան չի կարող ասել, ո՛չ Անդրանիկը, ո՛չ Սարգիսը չեն ցանկանում որևէ հարցի պատասխանել։
«Վեստ Արմենիա»-ի խաղերի վիճակագրությունը
Նյութի վրա աշխատելիս շփվել ենք ֆուտբոլային համայնքի տարբեր ներկայացուցիչների հետ։ Այնպիսի տպավորություն է, որ «Վեստ Արմենիա»-ն Պրեմիեր լիգայում հանդես գալու ընթացքում արդեն հասցրել է առանձնանալ մի քանի խնդրահարույց խաղերով։
Չնայած որևէ հստակ ապացույց չկա, և սովորաբար նման դեպքերում սա ապացուցելը բարդ է, խոսակցություններ կան, որ ակումբը տարօրինակ կերպով պարտվում է որոշ խաղերում և գոլեր բաց թողնում, համայնքից ոմանք ակնարկում են պայմանավորված խաղերի մասին։
Վերլուծել ենք Պրեմիեր լիգայի ներառյալ 18-րդ տուրի խաղերը՝ թիմերի բաց թողած գոլերը և րոպեները։ Տվյալները հետաքրքիր պատկեր են ցույց տալիս։
Այսպես, ընդհանուր առմամբ 10 թիմից ամենաշատը գնդակ է բաց թողել «Վեստ Արմենիան»՝ 46 գոլ։
Առաջին և երկրորդ խաղակեսին ավելացրած րոպեներում (45+, 90+) բաց թողած գոլերի վիճակագրությամբ առաջին տեղում կրկին «Վեստ Արմենիան» է՝ 10 գոլ։
Վերլուծել ենք նաև բաց թողած գոլերի րոպեները։ Վիզուալիզացիայում տեսնում եք 5 ակումբների բաց թողած գոլերը՝ ըստ րոպեների։
Հատկանշական է, որ «Վեստ Արմենիան» հատկապես շատ գոլեր է բաց թողել խաղի ավարտին մոտ՝ 80-րդ րոպեից հետո։
Այսպես, հաշվել ենք, թե 80-րդ րոպեից 90+ րոպեում բաց թողած գոլերն ընդհանուր բաց թողած գոլերի քանի տոկոսն են կազմում։ Այս առումով նորից առաջին տեղում «Վեստ Արմենիա»-ն է՝ 32,6%-ով։ Մյուս թիմերի մոտ նույն ցուցանիշը տատանվում է 23%-ի շրջանում։ «Արարատ»-ի մոտ նույն ցուցանիշը 23,3% է, «Վան»-ինը՝ 23,2%, «Շիրակ»-ինը՝ 20,6% և «ԲԿՄԱ»-ի մոտ՝ 20,5%:
«Վան»-«Վեստ Արմենիա» խաղը վերջերս հայտնվել էր հնարավոր պայմանավորված խաղերը լուսաբանող ռուսալեզու մի բլոգի ուշադրության կենտրոնում։ Առաջին խաղակեսից հետո «Վեստ Արմենիա»-ն արտագնա հանդիպումում հաղթել է 0-1 հաշվով, 11 մետրանոցում խփած գոլի շնորհիվ։ Բլոգերի պնդմամբ, առաջին խաղակեսից հետո խաղադրույքների սքաները նկատել է մի քանի խոշոր խաղադրույք «Վանի»՝ 2 և ավելի գոլի տարբերությամբ հաղթանակի վրա։ Խաղն ավարտվել է «Վան»-ի հաղթանակով՝ 4-1 հաշվով, որից երկու գոլը «Վան»-ը խփել է ավելացրած րոպեին։
Կարիք կա՞ ստուգելու՝ արդյոք «Վեստ Արմենիա»-ի «խնդրահարույց» հանդիպումները պայմանավորված են եղել, պետք է որոշեն նման լիազորություններով օժտված մարմինները, այստեղ մեծ դերակատարություն կարող է ունենալ ՀՖՖ-ն։

Belgian-Armenian Gets Five Years for Global Tennis Match-Fixing; Syndicate’s No. 2 Has Ties to Armenia’s Football League
Grigor Sargsyan, who grew up in an impoverished family that emigrated from Armenia to Belgium in 1999, bribed dozens of professional tennis players across five continents and placed bets on bookmaking websites.
Nicknamed “The Maestro”, he was sentenced to five years in June 2023 for leading a tennis match-fixing syndicate that netted him millions. Twenty-seven members of the syndicate also went on trial.
The Washington Post first covered the story in an article written by Kevin Sieff, describing how Sargsyan built his syndicate in the span of two decades. Hetq followed up with an article on Sept. 8, 2023.
Hetq has identified Armenian citizen Andranik Martirosyan as Sargsyan’s right-hand man who placed bets for him. Martirosyan is on good terms with the founder and director of the West Armenia football club that competes in Armenia’s Premier League.
The founder of West Armenia is Vahe Martirosyan, the cousin of Andranik Martirosyan, and the director of the club is the father of Andranik Martirosyan, Sargis Martirosyan.
Law enforcement agencies in Belgium and other European countries have been investigating Sargsyan's syndicate for several years and the case reached the Court of First Instance of East Flanders, Belgium.
According to the court case, Andranik Martirosyan was the "financial manager" of the criminal group and helped Sargsyan manage the distribution of bribes.
Sargsyan and Martirosyan communicated through Whatsapp, Viber and Telegram apps. Law enforcement officers got access to the correspondence of the members of the syndicate, including Sargsyan and Martirosyan.
Prosecution lawyers proved that, on the instructions of Grigor Sargsyan, Andranik Martirosyan sent bribes to the bribed tennis players through Western Union, Money Gram, Skrill and Neteller.
It was also proven that from June 2016 to March 2018, 1.3 million euros were withdrawn from the Skrill account under Martirosyan's management, and around 7 million euros were sent as bribes to more than 1,600 accounts.
From June 2016 to November 2017, more than US$640,000 was received in the same account, of which 170,000 was cashed, and 480,000 were sent to 125 different accounts.
The prosecution proved that in total Martirosyan received 8.3 million euros and $642,000 from the illegal activities of the syndicate. Only the head of the syndicate, Sargsyan, received more money than him.
Martirosyan was found guilty under a number of articles of the Belgian law, which mainly refer to fraud, deception, illegal activity in a criminal group and falsification of documents.
Andranik Martirosyan was not interrogated and was not present at any court session and, in absentia, the court sentenced him to three years in prison. The verdict also includes a decision to confiscate the aforementioned 8.3 million euros and $642K from Martirosyan.
Martirosyan participated in the operations of Sargsyan's criminal group remotely from Armenia.
A Hetq colleague journalist in Belgium, who helped in the implementation of our investigation, sent requests to Belgian law enforcement agencies, asking them if they are going to launch an international search for Andranik Martirosyan.
The police did not give any clear answer to our colleague; neither confirming nor denying such an intention. Hetq tried to find out from the Armenia’s Prosecutor General Office (PGO) whether they received any demands from Belgian law enforcement agencies regarding Martirosyan. The PGO instructed us to apply to the Ministry of Internal Affairs. The Ministry of Justice informed us that they do not provide any information based on the law on the protection of personal data.The Ministry of Internal Affairs has not yet responded to our inquiry.
Our colleague in Belgium also talked with Dimitri Margeri, the lawyer representing Sargsyan,. The lawyer said that he considers his work finished and did not comment on Martirosyan's role in the syndicate.
Our partner found out that a complaint has been received at the Belgian Court of Appeasl. It’s likely that the eight persons sentenced to prison in the same case are trying to challenge the verdict.
Martirosyan's Criminal Record
It is noteworthy that cousins Andranik and Vahe Martirosyan have a joint criminal record.
In June 2014, they started a fight in Yerevan’s Caliente night club. Andranik Martirosyan stabbed one person, and Vahe Martirosyan broke the temple of another person with a baseball bat. The reason, according to the court case, was that a group of men celebrating a birthday poured a few drops of champagne on Vahe Martirosyan.
In January 2015, both Vahe Martirosyan and Andranik Martirosyan were sentenced to six years in prison for intentionally causing serious harm to health and for hooliganism.
Comparing the years of Andranik Martirosyan's stay in prison and the years of activity of the syndicate operating in Belgium, it can be concluded that Martirosyan helped Sargsyan remotely from prison.
Washington Post reporter Sieff, who covered the court case of Sargsyan's syndicate and interviewed him, also testifies to this. While covering the story, Sieff also tried to talk to Andranik Martirosyan in Yerevan, but the latter refused to answer his questions.
“No Comment” to Hetq Questions
Andranik Martirosyan is actively involved in the management of West Armenia.
On June 28, 2022, on behalf of West Armenia, Martirosyan attended the 22nd regular meeting of the Football Federation of Armenia (FFA) as a member of the FFA and participated in decision-making by voting.
Martirosyan often attends games. In June of this year, he was in Tanzania and signed a cooperation agreement with the Tanzanian Simba football club on behalf of West Armenia.
We contacted Vladimir Amirkhanyan, the former director of West Armenia, and asked him to provide Andranik Martirosyan's phone number to get a comment from him.
Amirkhanyan said that Andranik Martirosyan has nothing to do with the club. When asked how Martirosyan sign a contract in Tanzania on behalf of the club, Amirkhanyan avoided giving a clear answer and said that he did not know, he had not been to the country.
We insisted that it’s in the interest of Andranik Martirosyan or his father, Sargis Martirosyan, to comment before publishing the article. Amirkhanyan called and said that they did not find it appropriate to answer any questions, then added that the club was sold, there is another owner. He didn’t mention the name of the new owner. It should be noted that in Armenia’s State Register of Legal Entities there is no mention of the change of the owner of the club yet.
Of note is that just one day before the publication of our article Sargis Martirosyan gave an interview to the sports section of news.am, commenting on the club's position on the upcoming elections of the FFA president.
When we informed Amirkhanyan about this interview, he said that he could not say anything, neither Andranik nor Sargis wanted to answer any questions.
West Armenia Match Statistics
While working on the story, Hetq communicated with various representatives of the football community. They say West Armenia has already managed to distinguish itself with several problematic games during its performance in Armenia’s Premier League.
Although there is no hard evidence, and it is usually difficult to prove, there are rumors that the club is strangely losing some games and conceding goals, with some in the community hinting at match-fixing.
We have analyzed the games of Armenia’s Premier League, including the 18th round, conceded goals and minutes of the teams. The data shows an interesting picture.
West Armenia conceded the most goals out of ten team 46 goals.
West Armenia also leads the league for conceded goals in overtime (45+, 90+) in the first and second half with ten goals.
It’s notable that West Armenia missed a lot of goals near the end of the game, after the 80th minute.
Thus, we have counted the percentage of the goals conceded in the 80th to 90+ minutes. Here too, West Armenia ranks first with 32.6%. For other teams, the same indicator varies around 23%.
The Van-West Armenia game was the focus of a Russian-language blog covering possible match-fixing. After the first half, West Armenia was winning the away match with a score of 1-0, thanks to a penalty shot. According to the blogger, after the first half, the betting scanner noticed several big bets on Van winning by two or more goals. The game ended with Van’s win by a score of 4-1. Van scored two goals in the added minute.
Is there a need to check whether the "problematic" matches of West Armenia were “decided” in advance. Here, the FFA can play a big role.