Եթե Սերժ Սարգսյանը լիներ քինախնդիր...
«Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» որոշումը ԱԺ-ի կողմից ընդունվելուց հետո, այն կլինի Հայաստանի անկախությունից հետո ընդունված թվով 9-րդ համաներումը: Հայաստանում վերջին անգամ համաներում կիրառվել էր 2009թ-ին:
Անկախ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը համաներումը կարեւորեց նախ` «դատական սխալի» գործոնով, որովհետեւ, ըստ Դալլաքյանի` Հայաստանում ակնհայտորեն կան դատարաններ, որոնք ընդունում են անօրինական որոշումներ: Այս համաներումը որոշակիորեն կհարթի այդ «սխալները»:
Ըստ պատգամավորի` 2009 եւ 2011 թվականների համաներումները տարբերվում են միմյանցից նրանով, որ ունեն քաղաքական ենթատեքստ եւ տարածվել ու տարածվելու են 2008 թվականի մարտի 1-ի ողբերգության հետեւանքով մեկուսարաններում գտնվող անձանց վրա: «Պատկերավոր ասած` 2009 եւ 2011թվականների համաներումներով Սերժ Սարգսյանը կատարում է քաղաքական սրբագրումներ եւ կատարում է քայլ` 2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձություններից հետո Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական լարվածությունը մեղմելու ուղղությամբ»,- ասում է պատգամավորը:
Վիկտոր Դալլաքայանը կարծում է, որ քաղաքական գործընթացները Հայաստանում տեղափոխվում են քաղաքական հարթություն, ինչը նախկինում արվել է քրեական հարթության վրա: «Եթե Հայաստանի երրորդ նախագահը իր նախորդի նման լիներ, օրինակ, քինախնդիր, այս համաներումը չէինք ունենա»,- համոզված է Դալլաքյանը:
Համաներման ակտի ընդունման գործում, պատգամավորը խորհուրդ տվեց չմանրանալ, թե ում ճնշմամբ կամ առաջարկով է այն ընդունվել: Ըստ նրա` իշխանությունը դրսեւորել է ճկունություն, միջազգային հանրությունը ցուցաբերել է հետեւողականություն, իսկ ինստիտուցիոնալ ընդդիմությունը` պայքարել է իր իրավունքները պաշտպանելու համար, ինչը քաղաքական տեսանկյունից Դալլաքյանի համար դրական երեւույթ է:

“Если бы Серж Саргсян был мстительным...“
Решение “Об объявлении амнистии по случаю 20-ой годовщины провозглашения Республики Армения”, которое в ближайшее время предстоит принять Национальному Собранию, станет девятым по счету за период независимости РА. В последний раз амнистия объявлялась в Армении в 2009 году.
Независимый депутат НС Виктор Даллакян обусловил важность амнистии прежде всего фактором “судебной ошибки”, поскольку в Армении, по словам Даллакяна, однозначно есть суды, которые принимают незаконные решения. Предстоящая амнистия в определенной степени исправит допущенные “ошибки”.
Амнистия 2011 г. отличается от амнистии 2009 г. тем, что имеет политический подтекст и будет распространена на лиц, осужденных вследствие трагических событий 1 марта 2008 г., говорит депутат.
Вместе с тем посредством амнистий 2009 и 2011 гг. Серж Саргсян “осуществляет политическую корректировку и шаг по смягчению внутриполитической напряженности, возникшей в Армении после трагических событий 1 марта 2008 г.”,- считает Виктор Даллакян. По его мнению, политические процессы в Армении перемещаются в политичесакую плоскость. “Если бы третий президент Армении был похож на своего предшественника, скажем, был мнительным, то этой амнистии бы не было”,- убежденно заявил депутат, добавив, что неважно, под чьим давлением и по чьей инициативе будет принята амнистия. Власть проявила гибкость, международное сообщество – последовательность, а институциональная оппозиция вела борьбу в защиту своих прав, что с политической точки зрения положительное явление, отметил Виктор Даллакян.