«Հայկական խանութներում թուրքական ապրանքները կրկին կփոխարինեն տեղականին»
«Հայաստանում թուրքական ապրանքների արգելքի ընթացքն ու ավարտը բավական անհաջող էին։ Ընթացքում պետությունը տեր չկանգնեց ո՛չ իր որոշմանը, ո՛չ էլ խթան հանդիսացավ, որ տեղական արտադրողը զարգանա, չդրդեցին, որ ներմուծողները թեքվեն դեպի տեղական արտադրությունը»,- այսօր կազմակերպված ասուլիսին նման կարծիք հայտնեց «Էքսպորտ Արմենիա» հայ արտահանողների ասոցիացիայի համահիմնադիր Էմիլ Ստեփանյանը։
Էկոնոմիկայի նախարարությունը 2021 թվականի դեկտեմբերի 30-ին հայտարարեց, որ միջգերատեսչական քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվել չերկարաձգել թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքը, որը գործում էր մեկ տարի։
Այս հայտարարությունը տնտեսվարողների կողմից ոչ միանշանակ ընդունվեց։ Ոմանք կարծում են, որ արգելքը նպաստել է տեղական արտադրության զարգացմանը, ոմանք էլ՝ որ վերահսկողությունն այնքան թույլ է եղել, որ թուրքական ապրանքը մաքսանենգ ճանապարհով մտել է Հայաստան և ազատ վաճառվել, հետևաբար՝ զգալի արդյունքներ չէր կարող տալ։
Հիմա, երբ թուրքական ապրանքների մուտքն այլևս արգելված չէ, ըստ Էմիլ Ստեփանյանի՝ կառավարությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի տեղական արտադրությունը պաշտպանելու համար։
«Հայկական խանութներում թուրքական ապրանքները կրկին զբաղեցնելու են տեղական փոքր, ոչ շատ հզոր, փոքր և միջին ձեռնարկությունների արտադրանքի տեղը։ Յուրաքանչյուր արտադրանք, որը արտադրվում է հարուստ, հզոր, 100 միլիոնանոց շուկա ունեցող երկրում՝ Թուրքիայում, և ունի ավելի ցածր ինքնարժեք, բնականաբար ավելի մեծ շանսեր ունի վաճառվելու, քան հայկականը։ Էլ չեմ ասում թուրքական պետական աջակցության, արտադրամասերի նորագույն տեխնոլոգիաներով հագեցվածության մասին։ Թուրքական արտադրությունը ինովացիաների կիրառմամբ եվրոպական մի շարք երկրներից ավելի առաջ է»,- շեշտում է փորձագետը։
2021 թվականի ողջ ընթացքում, երբ պաշտոնապես արգելվել էր թուրքական ապրանքների ներմուծումը, ըստ էմիլ Ստեփանյանի՝ Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարությունը բավարարվեց տեղական արտադրողներին ու ներմուծողներին միայն պաշտոնական ուղեցույցներ ներկայացնելով։
«Բայց պետք է առաջին իսկ օրերից տեղական արտադրողների հետ մեծ, սերտ աշխատանք տարվեր, որ արտադրողները հայտնվեին վաճառակետերում։ Ի սկզբանե հայտարարվել էր, որ վեց ամսով է արգելվելու ներմուծումը, և բնականաբար, յուրաքանչյուր ներմուծող մինչև արգելքը իր պաշարները լրացրեց։ Մեկ տարի, մեծ հաշվով, կուտակած թուրքականն ենք վաճառել։ Այդ թվում՝ մաքսանենգ ճանապարհով ներմուծածը։ Այսինքն՝ տեղական արտադրողի համար տեղ չի բացվել, որ իր արտադրածը կարողանա ցույց տալ տեղական վաճառակետերում»,- ասում է նա։
2020 թվականին հոկտեմբերի 20-ին, երբ Արցախում ընթանում էին մարտական գործողություններ, Հայաստանի կառավարությունը որոշում ընդունեց, որով դեկտեմբերի 31-ից արգելվեց թուրքական ծագում ունեցող պատրաստի ապրանքների ներմուծումը։
Հետագայում թուրքական ծագման ապրանքների ներկրման արգելքը երկարաձգվեց ևս վեց ամսով։ Արգելքը պաշտոնապես գործեց մեկ տարի։
Էմիլ Ստեփանյանը հարց է տալիս՝ եթե պետությունը տեսնում է, որ թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքից մի քանի ամիս անց էլ խանութներում վաճառվում է թուրքական ապրանք՝ արտադրված 2021 թվականին, ինչու՞ չի արգելում նաև վաճառքը։
Ըստ նրա՝ պետական կառույցների ու պաշտոնյաների իրարամերժ հայտարարությունները թուրքական ապրանքների արգելքի որոշումի հայտարարությունից առաջ բացասական ազդեցություն է ունեցել տնտեսվարողների բիզես պլանավորման վրա։
«Մինչև դեկտեմբերի վերջ Էկոնոմիկայի նախարարությունը մեկ այլ բան էր հայտարարում, Ազգային ժողովը՝ մեկ այլ։ Մինչև այդ խոսում էին արգելքը երեքից հինգ տարով երկարաձգելու մասին, բայց անակնկալ կերպով հանել են։ Բիզնեսին սխալ մեսիջներ են տվել»,- ասում է փորձագետը։
Մեկ այլ օրինակ է Էկոնոմիկայի նախարարության հայտարարությունը, որում նշված է, որ «էմբարգոյի գլխավոր բացասական հետևանքն է գնաճի վրա էական ազդեցությունը»։ Մինչդեռ, դրանից օրեր առաջ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը հայտարարել է, որ էմբարգոն էական ազդեցություն չի ունեցել գնաճի վրա։
Տեղական արտադրողների համար այսօր մեծ խնդիր է փոքր խանութներում, սուպերմարկետներում իրենց ապրանքը տեսանելի տեղերում ներկայացնելը։ Խոշորագույն արտասահմանյան արտադրողները, որոնց ապրանքները ներմուծվում են Հայաստան, կարողանում են մեծ գումարներ տրամադրել և իրենց ապրանքները ներկայացնել սուպերմարկետների վաճառքի համար ամենահարմար դարակներում։ Այստեղ տեղական արտադրանքը հետին պլան է մղվում և հայտնվում վաճառակետերին այն դարակներում, որոնք նույնքան լավ տեսանելի չեն։
«Երևան քաղաքում մանրածախ առևտրի մոտ 70%-ը կենտրոնացված է սուպերմարկետներում։ Մենք ունենք, օրինակ, 1000 արտադրող և 10 սուպերմարկետների ցանց։ Եվ ամբողջ առևտուրը կուտակված է այս 10 սուպերմարկետներում։ Սուպերմարկետը տարածք է վաճառում և այդ տարածքից ստանում է և՛ ցուցադրման փող, և՛ բուն վաճառքից փող։
Բնականաբար միլիարդավոր կարողություններ ունեցող արտադրողների ապրանքների դեմը խաղ չկա։ ՓՄՁ-ն ուզում է հայտնվել սուպերմարկետների ցանցում, ասում են՝ տեղ չկա»,- ասում է Էմիլ Ստեփանյանը՝ շեշտելով, որ թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքի վերացումից հետո այս հարցը առավել քան կարևոր է դարձել։
Մինչև արգելքը Հայաստանը տարեկան կտրվածքով մինչև 270 մլն դոլարի ապրանք է ներմուծել Թուրքիայից: Փոխարենը Թուրքիայում հայկական ապրանքների նկատմամբ պահանջարկ չկա: Հայ-թուրքական առևտրում Հայաստանը հիմնականում ներմուծողի դերում է: Իսկ արտահանումը չնչին է:
Մինչև արգելքը Թուրքիայից Հայաստան ներմուծվող ապրանքների առաջատար հնգյակում են եղել տրիկոտաժե հագուստը, ցիտրուսային պտուղները, տրիկոտաժե պաստառները, բամբակե գործվածքն ու նավթամթերքը:
«Էքսպորտ Արմենիա» հայ արտահանողների ասոցիացիայի համահիմնադիր Աննա Բեկլյարովան ևս շեշտում է, որ այսօր, երբ թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքը չի գործում, հայ տեղական արտադրողն ու արտահանողը պետական աջակցության, ճիշտ ռազմավարության կարիք ունեն։
«Մինչև այսօր Հայաստանում արտահանման խթանման ինստիտուտ չկա։ Արտադրողները իրենք իրենց ջանքերով են ինչ-որ բան անում։ Իհարկե, նրանք պետական աջակցության են սպասում, բայց այստեղ պետք է հասկանալ, որ հարցին պետք է ցուցաբերել համակարգային մոտեցում։ Համատեքստից չկտրել խնդիրը, այն խնդիրների ամբողջություն է։ Պետք է աշխատել տնտեսվարողների հետ, կրթել, օգնել»,- ասում է Աննա Բեկլյարովա։
Նա օրինակ է բերում Բելառուսին, որը չի արգելում որևէ երկրի արտադրանքի ներմուծում, բայց առևտևրի ոլորտին պահանջում է, որ վաճառվող արտադրանքի 80%-ը պետք է լինի տեղական արտադրանքը։
Աննա Բեկլյարովայի տեղեկություններով՝ թուրքական ապրանքների արգելքը հանելու որոշումից առաջ, երբ չի բացառվել, որ առաջիկա տարիներին արգելքը կարող է գործել, եղել են տեղեկան արտադրողներ, որոնք վարկեր են վերցրել իրենց արտադրությունն ընդլայնելու համար՝ հույս ունենալով, որ թուրքականի արգելքի պայմաններում տեղեկան արտադրանքի համար նոր տեղ կբացվի։ Սակայն նրանք փաստի առաջ են կանգնել, երբ Էկոնոմիկայի նախարարությունը հայտարարել է արգելքը չերկարաձգելու կառավարության որոշման մասին։
«Մենք փորձում ենք շենք կառուցել՝ առանց գծագրի: Այստեղ պատուհան դրեցինք, դուռ դրեցինք, այն մյուս կողմում ինչ-որ բան փլվեց։ Առանց հիմքի տուն չի կառուցվում»,- ասում է Բեկլյարովան։

“В армянских магазинах местная продукция вновь будет заменена турецкой”
“В Армении процесс действия и снятия запрета на импорт турецких товаров был организован довольно неудачно. В период действия запрета государство не обеспечило выполнение своего решения, не поддержало местного производителя с целью стимулировать импортеров повернуться лицом к местной продукции”,- заявил на организованной сегодня пресс-конференции соучредитель Ассоциации армянских экспортеров “Экспорт Армения” Эмиль Степанян.
30 декабря 2021 года министерство экономики сообщило, что в результате межведомственных обсуждений принято решение не продлевать действовавший в течение года запрет на импорт турецких товаров.
Это решение было неоднозначно воспринято хозяйствующими субъектами. Некоторые из них считают, что запрет способствовал развитию местной продукции, другие утверждают, что контроль за действием запрета был настолько слабым, что турецкие товары контрабандным путем доставлялись в Армению и свободно продавались в магазинах. В этих условиях ощутимых результатов быть не могло.
Сейчас, когда запрет на ввоз турецких товаров отменен, правительство, по словам Э.Степаняна, должно предпринять шаги по защите местной продукции.
“В армянских магазинах место товаров малых и средних армянских предприятий вновь займут турецкие товары. Любая продукция, которая производится в богатой стране со 100-миллионным рынком – Турции, имеет более низкую себстоимость, а значит, будет пользоваться большим спросом, нежели армянская продукция. Я уже не говорю о государственной поддержке и использовании новейших производственных технологий в Турции. По внедрению инноваций в производстве эта страна обошла многие европейские страны”,- подчеркнул эксперт.
По его словам, в 2021 году, когда импорт турецких товаров официально находился под запретом, министерство экономики Армении ограничилось лишь раздачей циркуляров местным производителям и импортерам.
“Между тем с первых же дней нужно было тесно работать с местными производителями, чтобы их продукция появлялась на прилавках магазина. С самого начала было заявлено, что запрет на импорт будет действовать шесть месяцев. Узнав об этом, все импортеры до вступления в силу этого решения пополнили свои запасы. И в течение года накопленные впрок турецкие товары, а также те, которые доставлялись в страну контрабандным путем, поступали в продажу. То есть армянскому производителю не было обеспечено место на прилавках магазинов”,- сказал Эмиль Степанян.
20 октября 2020 г., когда в Арцахе шли боевые действия, правительство Армении приняло решение ввести с 31 декабря запрет на импорт готовой турецкой продукции.
В дальнейшем это решение было продлено еще на шесть месяцев, то есть официально оно действовало в течение года.
Если государство видит, что даже спустя несколько месяцев после введения запрета в магазинах появляются турецкие товары, произведенные в 2021 году, почему не запрещает их продажу? – с недоумением заметил эксперт.
По его словам, взаимоисключающие заявления представителей госструктур и должностных лиц, с которыми они выступили до принятия решения о введении запрета на импорт турецких товаров, негативно сказались на бизнес-планах хозяйствующих субъектов.
“До конца декабря министерство экономики говорило одно, парламент – другое. До этого речь шла о действии запрета от трех до пяти лет, но неожиданным образом это решение было отменено. То есть они посылали бизнесу ошибочные мессиджи”,- отметил Эмиль Степанян.
На сегодняшний день большой проблемой для местных производителей является демонстрация их товаров на видных местах в небольших магазинах и супермаркетах. Крупные иностранные производители, чьи товары импортируются в Армению, в состоянии выделять деньги на то, чтобы их продукция выставлялась в супермаркетах на самых выгодных для продажи полках. “В Ереване около 70% розничной торговли сосредоточено в супермаркетах. У нас, к примеру, 1000 производителей и 10 сетей супермаркетов, где и сосредоточена вся торговля. Супермаркеты сдают в аренду торговые площади, получая деньги как за демонстрацию товаров, так и за их продажу.
Производители с миллиардным состоянием, естественно, вне конкуренции. Малые и средние предприятия хотят попасть в сеть супермаркетов, но им говорят, что мест нет”,- рассказал наш собеседник, отметив, что после снятия запрета на импорт турецких товаров эта проблема приобретет особую важность.
До введения запрета ежегодный объем импортируемых в Армению турецких товаров составлял до 270 млн долларов. В противоположность этому в Турции нет спроса на армянские товары. В армяно-турецкой торговле Армения выступает в основном в роли импортера, объемы экспорта из нашей страны в Турцию ничтожны.
До введения запрета в первую пятерку импортируемых из соседней страны товаров входили трикотаж, цитрусовые, хлопчатобумажные ткани и нефтепродукты.
Соучредитель Ассоциации армянских экспортеров “Экспорт Армения” Анна Беклярова тоже подчеркнула, что сегодня, когда запрет на ввоз турецких товаров перестал действовать, армянские производители и экспортеры нуждаются в господдержке и правильной стратегии.
“В Армении до сих пор нет института стимулирования экспорта. Производители сами предпринимают какие-то шаги. Они, разумеется, ждут помощи от государства, но необходимо понимать, что проблема нуждается в системном подходе. Необходимо работать с хозяйствующими субъектами, помогать им, повышать уровень их информированности”,- говорит А.Беклярова.
Она привела в пример Беларусь, где не запрещают импорт продукции какой-либо страны, однако в сфере торговли требуют, чтобы 80% продаваемой продукции составляли товары местного производства.
По словам нашей собеседницы, перед принятием решения о снятии запрета на импорт турецких товаров, когда не исключалось, что запрет может действовать в течение ближайших лет, некоторые местные предприниматели взяли кредиты для расширения своего производства в надежде, что в условиях действия запрета для местных предприятий откроются новые возможности. Когда же министерство экономики заявило об отмене запрета, они встали перед фактом.
“Мы пытаемся строить здание без чертежа, но ведь без фундамента здание не построишь”,- подчеркнула Анна Беклярова.