Հայաստանից հեռացած գործարարը չի հավատում իշխանությունների խոստումներին, թե արդար ընտրություններ են լինելու
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է «Փարիզյան սուրճի» նախկին սեփականատեր, ֆրանսահայ գործարար Վալերի-Աշխեն Գործունյանը
Դուք մի քանի տարի տնտեսական գործունեություն եք ծավալել Հայաստանում եւ ծանոթ եք, թե կառավարության վարած քաղաքականությանը, թե երկրի վիճակին առհասարակ: Ձեր կարծիքով, այս տեմպերով հնարավո՞ր է երկրում կրճատել աղքատությունը, զարգացնել տնտեսությունն ու կանխել արտագաղթը:
Ոչ, որովհետեւ տնտեսական դաշտը մաքուր չէ: Ով ներդրում է անում, նախ' շատ մեծ հարկեր է վճարում փոքր երկրում եւ մրցակցությունից դուրս է մնում: Մաքսազերծումը թանկ է, հումքը թանկ է, իսկ պետությունը ոչինչ չի անում, որ վիճակը լավանա: Կառավարությունը պետք է կրեդիտներ բացի, քանի որ ամեն ինչ թանկ է, դրամը կայուն չէ, դրա համար արտագաղթը դեռ շարունակվելու է:
Եթե երիտասարդները տեսնում են, որ սովորելով ոչ մի բանի չեն հասնում, պետությունը ոչ մի միջոց երիտասարդին չի տալիս, չի օգնում, որ ներդնի տնտեսության մեջ, ստիպված արտագաղթում է: Եթե Թուրքիայի հետ սահմանի բացման հարցը չլուծվի, բանակի խնդիրները չլուծվեն, կաշառքը չվերանա, ուրեմն վստահություն չեն ունենա եւ ժողովուրդը 100 տոկոսով կփախնի: Դա շատ վտանգավոր է, եւ ես շատ մտահոգված եմ: Բոլոր խնդիրները չեմ ասում, որովհետեւ սոցիալական ապահովության խնդիրն իմ կարծիքով արդեն սարսափելի խորն է:
Ի՞նչ է պետք այս վիճակից հնարավորինս շուտ դուրս գալու համար:
Առաջին հերթին արդար ընտրություն, լեգիտիմ պետություն, իսկ հետո, եթե այդ հիմքն ունենանք, երեւի «IMF International Monetary Fund» մեզ նորից աջակցի: Պետք է փոխել ամբողջ, տնտեսական, հարկային դաշտը, արդարադատության համակարգը պետք է լինի արդար, մրցակցություն պիտի լինի, որ նորից Հայաստանում ներդրումներ լինեն եւ ժողովուրդն էլ ցանկանա մնալ մեր հայրենիքում: Ինձ թվում է, առաջին հերթին այդ լեգիտիմությունը կարող է հասարակությանը հույս տալ:
2 օրից Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններ են, դրսից հետեւու՞մ եք քաղաքական իրավիճակին եւ ի՞նչ կարծիք ունեք:
Ինչ վերաբերում է քաղաքական իրավիճակին հետեւելուն, ապա ասեմ, որ միայն հայությունն է հետեւում, այն էլ այն հայությունը, որն իրական հայ է մնացել: Այսօր Ֆրանսիայում ավելի են հետաքրքրված այստեղի նախագահական ընտրություններով, իսկ իմ շրջապատից ովքեր հետեւում են Հայաստանի ընտրություններին, դժբախտաբար նույն սարսափով կարծում են եւ դժբախտաբար գիտեն իրականությունը, եւ շատ հույս չունեն, որ երկիրը կփոխվի: Այս ընտրություններին մենք հետեւում ենք բոլոր լրատվամիջոցներով եւ համաձայնեք, որ եվրոպացու համար մեկ-մեկ, որ կարդում ենք, անհավատալի է: Այդ կեղծիքները, այդ փողերը, այդ մուրաբաները եւ բջջային հեռախոսները, որ կաշառք են տալիս, կասեք, ո՞ր եվրոպացին դրանից չի սարսափի: Շատ հետաքրքիր է համեմատելը Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի նախընտրական գործընթացները:
Ձեր կարծիքով, Հայաստանում հնարավո՞ր է ընտրությունների միջոցով փոխել իշխանությունը եւ քաղաքական իրավիճակը, թե՞ այլ գործոններ են պետք դրան հասնելու համար:
Ինձ թվում է' Հայաստանում այս անգամ եւ վերջին անգամ հնարավոր է փոխել իրավիճակը: Եթե 3 ուժերը' Հայ ազգային կոնգրեսը, «Բարգավաճ Հայաստան» եւ Դաշնակցություն կուսակցությունները կարողանան ճիշտ հաշվեն եւ արդյունքում ճիշտ ընտրություն լինի, ուրեմն ամեն ինչ լավ կլինի, իսկ եթե այս անգամ էլ կեղծվի, կարծում եմ' պարզ է, որ վատ է լինելու: Բայց արդյո՞ք այս ամենի մեջ հասարակությունը մեղավոր չէ….
Դուք ապրում եք Եվրոպայում, արդյոք այնտե՞ղ էլ են քաղաքացիների ձայնը գնում 5-10 հազար դրամով:
Դուք երեւակայում եք: Եթե եվրոպայում նույնիսկ փորձեն առաջարկել, մանավանդ' Ֆրանսիայում, նույն վայրկյանին հեղափոխություն կլինի: Այստեղ կաշառակերություն կա, բայց Ֆրանսիայում նույնիսկ ամենաբարձր ղեկավարության մակարդակով դատում են նման երեւույթը: Տեսեք, նույնիսկ Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակն է դատվում, հետեւաբար Ձեր հարցն այստեղ ծիծաղ կառաջացնի:
Ի՞նչ է պետք անել Հայաստանում այդ արատավոր երեւույթը վերացնելու համար:
Ժողովուրդը պետք է ավելի քաղաքակիրթ լինի, պետք է զարգանա, որ հասկանա' 5000 դրամով ապագան չեն ծախում, դրանից հետո միայն կվերանա այս արատը:
Գիտեք, երեւի երիտասարդները մի օր կհասկանան, բայց լինելով շատ հայասեր, իմ երկիրը սիրող մարդ, շատ եմ ցավում այդ վիճակի համար: Ուզում եմ հավատալ, որ այս անգամ էլ ժողովուրդը չպիտի վաճառի իր ապագան 5000 դրամով: Կոչ եմ անում, խնդրում եւ աղաչում եմ ժողովրդին, գիտեմ դժվար պայմաններ ունեք, բայց ընտրություններին մի վախեցեք եւ ճիշտ ընտրեք: Հնարավորություն տվեք, որ Ազգային ժողովը լինի ժողովրդավարական:
Հայաստանում Ձեր գործունեության ընթացքում շփվելով հայաստանյան պաշտոնյաների հետ եւ ճանաչելով նրանց' հավատու՞մ եք այն խոստումներին, որ արդար ու ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխանող ընտրություններ են անցկացնելու:
Եթե ներկայիս իշխանությունների մասին է խոսքը, ապա ոչ, ոչ ոչ: Ոչ մի րոպե չեմ հավատում: Իրենք միայն ստում են կամ խանգարում են, հետեւաբար չեմ հավատում: Բայց գիտեմ, որ Հայաստանում շատ խելացի, զարգացած, քաղաքակիրթ մարդիկ կան, իրենք են իմ հույսը: Գիտեք ես շատ եմ ուզում, որ այս ամենը շուտ փոխվի:

Former Owner of Café de Paris: "I don't believe the government's promises about free and fair elections"
Valerie-Ashkhen Gordzounian, the diaspora Armenian who was recently forced to close her Café de Paris in Yerevan due to pressures brought to bear by the tax authorities, sat down with Hetq to answer a few questions. She has since left Armenia on a temporary basis.
You ran a business in Armenia for a number of years and are acutely aware of government policies and the general situation prevailing in the country. Do you believe that poverty can be reduced, the economy developed and emigration halted if such a state of affairs continues?
No, because the economic sector isn’t cleanly regulated. First off, anyone who invests in Armenia is hit with very hefty taxes for such a small country and competition doesn’t exist. It’s expensive to get goods cleared through customs and raw materials are costly. The government is doing nothing to improve these conditions. The government must launch a credit policy because everything is so expensive and the currency isn’t stable. This is why emigration continues.
When young people see that they get nowhere after graduating, that the government is doing little to assist them so that they can get a foothold in the economic sector, naturally, they will leave. The border opening with Turkey hasn’t been resolved, issues related to army service remain, bribery persists – these all lead to mistrust in the government. The people will decide to pack up and leave. This is a real danger and concerns me greatly. I do not list all the problems because the problem of social stability has, in my opinion, already reached terrible proportions.
So what is necessary to change things as quickly as possible?
First off, we need fair elections and a legitimate government. Later on, with such a base, perhaps the International Monetary Fund will assist us again. Everything must be changed. The tax and legal systems must be just and there must be free competition so that we can attract outside investment and in order for the people to want to stay in the motherland. It would seem to me that a legitimate government can instill a degree of hope in the people.
In two days, parliamentary elections will be held in Armenia. Have you been following political developments from afar? What are your thoughts?
As regards to following the political situation, let me state that only those who have truly remained Armenian are following what is taking place. Here in France, everyone is following the upcoming second round of the presidential elections to take place on May 6, the same day as elections in Armenia. Those in my circle who are following the election campaign in Armenia, sadly, do not really believe that things will change for the better. We follow the news from all the outlets and are shocked to hear about the bribes, the money, the jams and cell phones being handed out to people. Our European friends are doubly shocked. It’s very interesting to compare the election campaigns in France and Armenia.
Do you believe it is possible to change the political situation and the regime in Armenia via elections only? Are other mechanisms needed for such systematic change?
I believe that these elections are the last opportunity for changing the reality in Armenia. If the three political forces – Armenian National Congress, Prosperous Armenia and the ARF – can get their act together and guarantee free and fair elections, then the outcome will be a positive one. If not, it is clear that things will get worse. But we need to ask ourselves, isn’t the public also to blame in all this?
You are now living in Europe. Don’t they try to buy votes for 5,000 or 10,000 AMD her as well?
Are you serious? If anything like that was attempted in Europe, especially France, there would be an immediate revolution. Bribery exists here but those involved are brought up on charges, even at the highest levels of government. Even former French President Jacques Chirac is being tried in court for past irregularities. Thus, your question makes me laugh.
What must be done to get rid of this tainted practice of vote buying in Armenia?
The people must develop to the point where they understand that they just can’t sell their future for 5,000 AMD. Only then will vote buying be dealt with for good.
You know, perhaps young people will one day understand this. As a person who loves my country, this issue pains me greatly. I would like to hope that the people this time will not sell their futures for 5,000 AMD. I urge and beseech our people to make the right election choice despite the difficult conditions. Let us make Armenia’s National Assembly truly democratic.
During your years of running a business in Armenia you had to deal with a variety of government officials and functionaries. Based on what you know, do you believe their promises that the May 6 elections will correspond to international standards of a free and democratic ballot?
If we are talking about the authorities in charge today, then I’d say no, no and no. They are only lying or preventing normal democratic elections from taking place. However, there are intelligent, educated and cultured people in Armenia and they are my source of hope.