Թուրքիայի մամուլն ավելի դրական է անդրադառնում Հայաստանին, քան Հայաստանի մամուլը` Թուրքիային
Թուրքական մամուլում գերակշռում են Հայաստանին վերաբերող դրական հրապարակումները: Մինչդեռ Հայաստանում հակառակ միտումներ են գրանցվել: Այսօր' Երևանի մամուլի ակումբի կազմակերպած կլոր սեղանի ժամանակ, հայ և թուրք փորձագետները ներկայացրին շուրջ 2 տարվա կտրվածքով թուրքական և հայկական մամուլում' հայ-թուրքական հարաբերություններին վերաբերող հրապարկումների մոնիտորինգի արդյունքները:
Իզմիրի համալսարանի ներկայացուցիչը հրապարկեց իրենց կողմի արդյունքները, համաձայն որոնց' թուրքական մամուլից ընտրվել է 4 օրաթերթ և 1 առցանց պարբերական' «Զաման», «Սաբահ», «Ջումուրիեթ» ու «Հյուրիեթ» օրաթերթերը և NTV առցանց պարբերականը:
Ուսումնասիրության հիմնական ժամանակահատվածը 2008 թ.-ից սկսած է, ընդգրկում է ֆուտբոլային դիվանագիտության, Օբամայի' Թուրքիա կատարած այցի, արձանագրությունների նախաստորագրման, արձանագրությունների առկախման և Աղթամարի պատարագի ժամանակահատվածը:
Թուրքական մամուլի ուսումնասիրություններից պարզվել է, որ հրապարակումների 50 տոկոսը չի վերաբերել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այլ ավելի շատ առնչվել է ֆուտբոլին, ինչի հետ շոշափվել է նաև Հայաստանի հարցը: Գործընթացը հիմնականում ներկայացվել է նորությունների և սյունակների ժանրերով:
Բանախոս Գոկչեն Կարանֆիլը նշեց, որ որակական վերլուծությունը ցույց է տվել, որ հայ-թուրական հարաբերությունների կարգավորման ողջ գործընթացը շահարկվել է ներքին քաղաքական նկատառումներով:
Հրապարակումների 35 %-ում ավելի շատ դրական և չեզոք մոտեցումներ են նկատվել' չնայած մոնիտորինգ անցկացնողներն ակնկալել են ավելի շատ բացասական երանգներ, ինչը ուսումնասիրությունն անցկացնողներին հիմք է տվել եզրակացնել, որ թուրքական լրատվամիջոցները շահագրգռված են կարգավորման գործընթացով:
Այս ողջ ընթացքում մեծ տեղ է տրվել նաև մամուլում ԱՄՆ-ի վարչակազմի ազդեցությանը' որպես կարևոր հանգամանք հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում:
Թուրքական կողմի համար որպես երրորդ կողմ դիտարկվել է Ադրբեջանը, հայկական կողմի համար' սփյուռքը:
Երևանի մամուլի ակումբի ներկայացուցիչ Արտակ Այունցը նշեց, որ հայկական կողմից ընտրվել են «Գոլոս Արմենիի», «168 ժամ», «Ազգ», «Առավոտ» և lragir.am լրատվամիջոցները: Հիմնական հրապարակումները եղել են լրատվական բնույթի, զգացվել է վերլուծական նյութերի պակաս: Ուսումնասիրված հայկական լրատվամիջոցներում նյութերի 12 %-ը թուրքական աղբյուրներից է եղել, մինչդեռ թուրքական լրատվամիջոցներում հղումները հայկական լրատվամիջոցներին շատ քիչ էին:
Հայաստանյան մամուլում տեղ են գտել արտաքին քաղաքականության, պատմական փաստերին վերաբերող հրապարակումներ: Եվ ըստ վիճակագրության' բացասական հրապարակումները 3 անգամ ավելի շատ են, քան դրականը' 12-ը 4 տոկոսի հարաբերությամբ:
Արտակ Այունցի խոսքերով' հիմնական դրական հրապարակումները վերաբերել են տնտեսական ոլորտին, իսկ բացասականը' ճանապարհային քարտեզին: Արձանագրությունների առկախումից հետո տեղ գտած հրապարակումները նույնիսկ կառավարամետ լրատվամիջոցներում ավելի արմատական են դարձել, ինչից բանախոսը եզրակացնում է, որ անհրաժեշտ է երկխոսություն, և ավելի շատ անհրաժեշտ է շեշտը դնել սոցիալական ու մշակութային ոլորտների և մարդկային պատմությունների վրա, քանի որ հենց այդ պատմություններում դրական միտումներ նկատելի են:

Турецкая пресса пишет об Армении более позитивно, чем армянская – о Турции
В турецкой прессе преобладают положительные публикации об Армении, тогда как в Армении наблюдается противоположная тенденция. В ходе организованного сегодня в Ереванском пресс-клубе круглого стола армянские и турецкие эксперты представили результаты мониторинга публикаций об армяно-турецих отношениях в разрезе двух лет.
Сотрудник Измирского университета обнародовал полученные ими результаты. Из турецкой прессы были выбраны 4 газеты – “Заман”, “Сабах”, Джумхюрриет”, “Хюрриет” и электронное издание NTV. Основной период изучения начинается с 2008 г. и охватывает футбольную дипломатию, визит Обамы в Турцию, парафирование протоколов, временное прекращение действия протоколов и литургию в армянской церкви на острове Ахтамар.
В результате изучений турецкой прессы выяснилось, что 50 процентов публикаций касалось не процесса урегулирования армяно-турецких отношений, а футбола, в связи с чем был затронут также вопрос Армении. Процесс представлялся в основном в новостных сводках и газетных колонках.
По словам Гокчена Каранфила, качественный анализ показал, что из соображений внутренней политики происходило спекулирование процессом урегулирования армяно-турецких отношений. В 35% публикаций были констатированы положительные и нейтральные подходы, хотя ожидались более негативные настроения, что дало основание заключить, что турецкие СМИ заинтересованы в процессе урегулирования.
В течение этого периода большое место в прессе было уделено влиянию администрации США как важного фактора в процессе урегулирования отношений.
Для Турции третьей стороной был Азербайджан, для Армении – Диаспора.
Представитель Ереванского пресс-клуба Артак Аюнц отметил, что с армянской стороны были выбраны газеты “Голос Армении”, “168 часов”, “Азг”, “Аравот” и электронное издание lragir.am. Основная часть публикаций носила информационный характер, ощущалась нехватка аналитических материалов. 12 процентов изученных материалов армянских СМИ использовали турецкие источники, между тем в турецких СМИ ссылок на армянские СМИ было очень мало.
Армянская пресса затрагивала вопросы внешней политики и исторические факты. То есть публикации касались скорее Турции, а не процесса урегулирования армяно-турецких отношений. Согласно статистике, отрицательных публикаций было в 3 раза больше, чем положительных – 12% против 4%.
По словам Артака Аюнца, основная часть положительных публикаций касалась экономической сферы, а отрицательных – дорожной карты.
Публикации, которые появились даже в проправительственных СМИ после приостановления действия армяно-турецких протоколов, стали более радикальными, из чего Аюнц сделал вывод о необходимости диалога, акцентирования в основном социальных и культурных сфер, человеческих историй, поскольку именно в этих историях заметны положительные тенденции.