«Տնտեսական աճը չի հանգեցնում տնտեսության որակական փոփոխությունների»
Հարցազրույց ՀՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախկին նախարար, Ռուս-հայկական (Սլավոնական) պետական համալսարանի պրոռեկտոր էդվարդ Սանդոյանի հետ
- Ձեր գնահատմամբ, հաջո՞ղ ընթացք ունեն, արդյոք, Հայաստանում իրականացվող տնտեսական բարեփոխումները, ճի՞շտ են ընտրված դրանց ուղղությունները:
- Մեզանում դեռեւս լիարժեք գիտակցված չեն այն մարտահրավերները, որոնք ձեւավորվում են աշխարհում եւ Հայաստանի շուրջը տեղի ունեցող տնտեսական գործընթացներով: Գիտակցված չէ Հայաստանի տեղն այդ գործընթացներում' երկրի տնտեսական մրցունակության ապահովման տեսանկյունից: Եվ, ամենակարեւորը, գիտակցված չէ, թե ի՞նչ ենք արել եւ ի՞նչ ենք անելու տնտեսության ինստիտուցիոնալ զարգացման առումով, ո՞րն է այդտեղ մեր ռազմավարությունը:
Նշված ուղղություններով գործընթացները մեզանում տարերային բնույթ են կրում, ինչի պատճառով հետագայում էլ առաջանալու են այնպիսի հարցեր, որոնց պատասխանների մեջ մենք միշտ կխճճվենք:
Կառավարման տեսությունը հուշում է, որ մենք պետք է ընտրենք նպատակ, ձգտենք հասնել դրան, որից հետո մշտական մոնիտորինգ իրականացնենք' հասկանալու համար, թե ճի՞շտ ուղղությամբ ենք գնում, գործընթացի ո՞ր տարրերն է անհրաժեշտ բարելավել կամ վերանայել: Մենք չունենք մշակված, քննարկված եւ վավերացումով ձեւակերպված նման համակարգ: Մեր ունեցած ռազմավարական փաստաթղթերն Աղքատության հաղթահարման ռազմավարական ու ՀՀ կառավարության ծախսերի միջնաժամկետ ծրագրերն են, որոնք ընդունված են ձեւի համար, քանի որ տնտեսական գործընթացները շրջանցում են այդ փաստաթղթերով նախանշված գերակայությունները կամ ուղենիշները:
Ո՞րն է նման իրավիճակի պատճառը: Բանն այն է, որ ինչպես անցումային տնտեսություն ունեցող շատ երկրներում, Հայաստանում եւս վերացել են նախկինում գոյություն ունեցող ինստիտուտները, սակայն շուկայական տնտեսությանը բնորոշ ինստիտուտներ չեն ստեղծվել: Շատ ինստիտուտներ ընդհանրապես չեն ստեղծվել, շատերը ձեւական բնույթ են կրում, ինչի հետեւանքով Հայաստանի տնտեսությունը մնում է խիստ անարդյունավետ: Ցավոք, տնտեսության ինստիտուցիոնալ զարգացմանը, տնտեսական քաղաքականությամբ զբաղվող կառույցներում կադրային ռեսուրսների կենտրոնացմանը չի նպաստում նաեւ քաղաքական դաշտը:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի ներկայիս մակրոտնտեսական իրավիճակը եւ գործարար միջավայրը, ի՞նչ մարտահրավերներ են պարունակում դրանք:
- Տնտեսական աճի, սղաճի ցուցանիշները տնտեսական կայունության պայմաններում, բնակչության մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի, օտարերկրյա ներդրումների ծավալների, գործազրկության նվազման, աղքատության, արտաքին պարտքի, բյուջետային բալանսավորվածության ցուցանիշները, կարծես, իդեալական են, մանավանդ եթե համեմատենք անցումային տնտեսությամբ այլ երկրների ցուցանիշների հետ: Այս ամենը պետք է որ հիմքեր տա ենթադրելու, որ մոտ ապագայում եւս մենք չենք ունենա ետընթացի ձեւով մեծ անակնկալներ: Սակայն այնքան էլ այդպես չէ, քանի որ նախ՝ Հայաստանը շարունակում է մնալ աղքատ երկիր, կա հսկայական բեւեռացում աղքատ եւ հարուստ խավերի եկամուտների միջեւ (æինի գործակիցը), եւ այն շարունակում է մեծանալ. այստեղ մենք ունենք ամենավատ ցուցանիշներից մեկը անցումային տնտեսությամբ երկրներից շատերի համեմատ: Ասել է թե' տնտեսական աճը չի բերում տնտեսության որակական փոփոխությունների:
Բացի տնտեսական մրցակցության խնդիրներից, Հայաստանն ունի նաեւ քաղաքական մրցակցության խնդիրներ, որոնց դիտարկման ժամանակ չի կարելի ֆետիշացնել ադրբեջանական նավթի գործոնը, քանի որ Ադրբեջանը շատ ավելի կոռումպացված տնտեսություն ունի եւ շատ ավելի վատ աշխատող' կոռումպացված ինստիտուցիոնալ համակարգեր: Միաժամանակ նշեմ, որ Ադրբեջանի եւ Վրաստանի համեմատ վերջին տարիներին Հայաստանում տեղի են ունեցել շատ ավելի դրական տնտեսական ինստիտուցիոնալ զարգացումներ:
Ադրբեջանը տնտեսական զարգացման համար օգտագործում է իր նավթային ռեսուրսները, իսկ Վրաստանը' իր խողովակաշարային եւ տրանսպորտային տարանցման ենթակառուցվածքների ռեսուրսները: Ըստ էության, շրջափակման մեջ գտնվող Հայաստանի համար ռեսուրս է տնտեսապես ակտիվ Սփյուռքի առկայությունը: Եվ եթե մենք կարողանանք ստեղծել տնտեսության զարգացման այնպիսի մոդել, որով կհաջողենք լիարժեք օգտագործել Սփյուռքի գործոնը, ապա Հայաստանը կլինի շատ ավելի հզոր եւ տարածաշրջանի երկրների համեմատ մրցունակ: Բացի այդ, Հայաստանը պետք է ետ չմնա գլոբալացման նոր պայմաններում աշխատանքի բաժանման գործընթացներից, որտեղ առաջնային դեր են խաղում նոր պահանջարկ ծնող, բարձր տեխնոլոգիաների մշակման եւ ներդրման վրա հիմնված նոր արտադրությունները: Այս առումով մեզ չի կարող բավարարել տնտեսական զարգացման որակը, քանի որ, եթե վերլուծենք վերջին տարիների ներմուծման եւ արտահանման կառուցվածքը եւ դինամիկան, կտեսնենք, որ Հայաստանում նոր տնտեսություն գոյություն չունի: Այսօր անհրաժեշտ է դնել նոր տնտեսության հիմքերը, որոնք հետագայում արդյունքներ կտան: Մասնավորապես, իննովացիոն գործունեության զարգացմանը պետք է վերաբերվել շատ լուրջ' առայժմ գոնե ներգրավվելով միջազգային ծրագրերում, որպեսզի պահպանենք ոլորտի գիտական-կադրային ռեսուրսները: Նոր տնտեսության ստեղծման պահանջներին չի կարող բավարարել նաեւ ներկայիս կրթական համակարգը, որտեղ իրականացված բարեփոխումները չեն հանգեցրել համակարգի արդիականացման: Այդ պատճառով կարող է ստեղծվել մի իրավիճակ, երբ Հայաստանը կարող է չունենալ ոչ միայն տեղում նոր տեխնոլոգիաներ մշակող, այլեւ արտերկրից Հայաստան ներկրված նոր տեխնոլոգիաները սպասարկող կադրեր:
Խոսելով գործարար միջավայրի մասին' պետք է ասեմ, որ Հայաստանը չկարողացավ արագ իրականացնել տնտեսության շուկայական ինստիտուտների եւ «գրված օրենքների» անվերապահ կատարման (contract inforcement) համակարգի ձեւավորումը, ինչպես դա արվեց մերձբալթյան երկրներում: Հայաստանում առաջացան տնտեսական ոչ ֆորմալ ինստիտուտներ, քանի որ այստեղ ոչ ֆորմալ դաշտում գործելու դեպքում գործարարի տրանզակցիոն ծախքերը փոքր են:
Ներկայումս տեղի է ունենում ոչ ֆորմալ ինստիտուտների ֆորմալացում, այսինքն' օրենսդրության մեջ ներմուծվում են այնպիսի տարրեր, որոնք ամրապնդում են ոչ ֆորմալ հարաբերությունները: Մասնավորապես, գյուղատնտեսության ոլորտում դրանց ամրապնդման պատճառով ներկայումս տեղի է ունենում ոչ թե հողօգտագործման ռեսուրսների կոոպերացիա, այլ հողի սեփականության կոնցենտրացիա, ինչը տանում է նեոֆեոդալիզմի: Դա ավելի վտանգավոր է, քան արդյունաբերության մոնոպոլացումը, քանի որ գյուղացիները զրկվում են հողից, իսկ դա է՛լ ավելի է խորացնում գործազրկությունը, եկամուտների բեւեռացումը եւ սոցիալական լարվածությունը:
Պետության կողմից մրցակցային դաշտ ապահովելու դեպքում, դոլարի նկատմամբ դրամի շարունակական արժեւորման պայմաններում ներմուծվող ապրանքների գները պետք է էժանանային, սակայն դա տեղի չի ունենում: Այս պարագայում խիստ հոռետեսության տրվելու կարիք չկա, քանի որ տնտեսության մոնոպոլացման եւ օլիգարխացման գործընթացներ տեղի են ունեցել բոլոր այն երկրներում, որտեղ չեն հասցրել իրականացնել արագ եւ արդյունավետ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ:
- 2004թ.-ի համեմատ դոլարը դրամի նկատմամբ արժեզրկվել է ավելի քան 20%-ով: Ձեր գնահատմամբ, ի՞նչ դրական եւ բացասական ազդեցություն է թողնում սա Հայաստանի տնտեսության վրա:
- ՀՀ բանկային համակարգում ավանդադրված ընդհանուր ժամկետային խնայողությունների (դեպոզիտների) 65%- ը եւ բնակչության ավանդադրված խնայողությունների 85%- ը դոլարային է, եւ բնական է, որ այդ ավանդատուները տուժել են: Միայն վերջին երկու տարիներին է, որ բնակչության դոլարային դեպոզիտների ցուցանիշը 87%-ից հասել է 85% : Տուժեցին նաեւ արտահանող բիզնեսները, ինչպես նաեւ՝ արտերկրից մասնավոր տրանսֆերտներ ստացողները, որոնց բաժինը բնակչության ընդհանուր թվաքանակի մեջ կազմում է 40-60% , իսկ ստացած ընդհանուր գումարները 2005թ.-ին' 1 միլիարդ դոլարից ավելի: Մյուս կողմից, դրամի արժեւորումը Հայաստանից հեռու է պահում այն օտարերկրյա ներդրողներին, որոնք կցանկանային երկրում հիմնել արտահանմանը միտված արտադրություններ:
Այնուամենայնիվ, ես չէի ցանկանա շատ խորանալ դրամի արժեւորման սոցիալական կամ տնտեսական հետեւանքների մեջ առանց դրա պատճառների մասին խոսելու: Գտնում եմ, որ արժեւորումը, որտեղ իր դերն է ունեցել արտերկրից Հայաստան փոխանցված մասնավոր տրանսֆերտների մեծ ծավալը, փոխանակման կետերի գործունեության, սպեկուլյատիվ գործարքների կամ գոնե սպասումների արդյունք է: Հայաստանում կա մեծ ծավալի ստվերային տնտեսություն, չի բացառվում, որ երկիր են մտնում նաեւ արտերկրի ոչ օրինական ճանապարհով ստացված արտարժութային միջոցներ, որոնց փոխարժեքը ձեւավորվում է ոչ թե արտարժույթի շուկայում, այլ փողոցում: Այդ իսկ պատճառով, արտարժույթի փոխանակման գործառնությունները պետք է տեղափոխվեն բանկային համակարգ, պետք է բանկերին թույլ տրվի բացել գործառնական գրասենյակներ եւ կետեր, որոնք կզբաղվեն արտարժույթի փոխանակմամբ: Այդպես է աշխարհի երկրների մեծ մասում, եւ դա է արտարժույթի շուկան թափանցիկ դարձնելու միակ ճանապարհը:
- Ֆինանսական շուկայի բոլոր հատվածների կարգավորման գործառույթը փոխանցվեց ՀՀ Կենտրոնական բանկին, ԿԲ-ն անցավ գնաճի նպատակադրման քաղաքականությանը. ի՞նչ դրական բան կա այս փոփոխությունների արդյունքում:
- Կենտրոնական բանկը վաղուց՝ դեռ հինգ-վեց տարի առաջ, պետք է անցներ գնաճի նպատակադրման քաղաքականությանը: ԿԲ-ի կողմից դեռ 1994-ից վարվող դրամական բազայի նպատակադրման քաղաքականությունը սաղմնավորվող ֆինանսական շուկայի պայմաններում կայունություն պահպանելու միակ տարբերակն էր' ներքաշման, ինտերվենցիաների, լոմբարդային եւ ռեպո գործարքների միջոցով: Երբ արդեն 1999-ից հիմնականում ձեւավորվել էր բանկային համակարգը, կարգավորվել էր սղաճն այնպես, որ սկսեցին արձանագրվել դեֆլյացիայի երեւույթներ, հենց այդ ժամանակ ԿԲ-ն պետք է փորձեր կուտակել բարձր իրացվելի, ոչ ռիսկային արժեթղթեր' իրականացնելով Ֆինանսների նախարարության հետ համաձայնեցված քաղաքականություն: Այն ժամանակ շրջանառվող միակ արժեթղթերը պետական պարտատոմսերն էին, որոնց բավարար քանակության դեպքում ԿԲ-ն երկրորդային շուկայից կարող էր ձեռք բերել անհրաժեշտ ծավալի պարտատոմսեր, որոնք կարող էր կիրառել բաց շուկայական գործառնություններ իրականացնելու եւ դրանցով փոխարժեքի վրա ազդելու համար: Գնաճի նպատակադրման քաղաքականությանն անցում կատարելու պահին նա արդեն պետք է իր պորտֆելում ունենար բավարար ծավալի պարտատոմսեր եւ կառավարության հետ միասին ձեւավորեր կապիտալի շուկա' խթանելով բորսայի, կապիտալի շուկայի մասնակիցների եւ ըստ ժամկետայնության տարբեր գործիքների ձեւավորումը: Միաժամանակ պետք է ստեղծվեին «երկար փողերի արտադրության» ֆունկցիոնալ' ոչ պետական կենսաթոշակային ապահովության, հիփոթեքային վարկավորման, ապահովագրական ինստիտուտներ, որոնց միջոցով քաղաքացիները գումարներ կուղղեին իրենց երկարաժամկետ ապագայի կարիքները բավարարելու նպատակին: Իսկ այժմ, հենց շուկա են մտնում սպասվածից ավելի մեծ գումարով միջոցներ, դրանք միանգամից հայտնվում են սպառողական շուկայում' առաջացնելով գնաճային սպասումներ եւ ռիսկեր: Այնինչ, դրանց մի մասը կարող էր մտնել հետաձգված պահանջարկի դաշտ:
Այնպես որ, այն ժամանակ, երբ արդեն պարզ էր, որ Հայաստանի տնտեսությունը սկսելու է արագ աճել, նույնքան պարզ էր, որ դրամական շուկայում տատանումների ռիսկերը մեծանալու են եւ բացասաբար անդրադառնալու տնտեսության, հատկապես արտահանման վրա: Մինչդեռ այսօր ԿԲ-ն չունի համապատասխան գործիքներ, որպեսզի համահարթեցնի, մասնավորապես, փոխարժեքի տատանումների ազդեցությունները:
Ինչ վերաբերում է ֆինանսական շուկայի ինստիտուցիոնալ մասնակիցների գործունեության կոնսոլիդացված կարգավորման եւ վերահսկողության ինստիտուտի փոխանցմանը ԿԲ-ին, ապա դա անհրաժեշտ քայլ էր, քանի որ ֆինանսական գործունեության տարբեր տեսակներով զբաղվողները ներթափանցում են միմյանց շուկաներ, ինչը դժվարացնում է ռիսկերի տարանջատումը: Շատ երկրներում են գործում կարգավորման եւ վերահսկողության նման ինստիտուտներ, եւ այդպիսի երկրների թիվը տարեցտարի մեծանում է, սակայն բոլոր երկրներում այդ կարգավորող կառույցները գործում են կառավարություններից եւ կենտրոնական բանկերից անկախ:
Երբ ֆինանսական շուկայում առաջանան խնդիրներ, ՀՀ ԿԲ-ն ստիպված կլինի զբաղվել դրանցով' թողնելով իր հիմնական՝ դրամավարկային քաղաքականության խնդիրները: Սակայն ԿԲ-ին նաեւ ֆինանսական շուկայի կարգավորողի եւ վերահսկողի գործառույթ վերապահելն այընտրանք չուներ, քանի որ Հայաստանում իրապես շուկայական գաղափարախոսությամբ առաջնորդվող միակ ինստիտուտը ԿԲ-ն է: Եթե այնտեղ գիտակցում են, որ ֆինանսական շուկայի կարգավորման ենթակառույցը զարգացման անհրաժեշտ մակարդակի հասնելուց հետո պետք է առանձնանա, ուրեմն կարելի է հանգիստ լինել:

Economic Growth Has Not Brought About Improvements
An interview with former Minister of Finance and Economics of Armenia, Edward Sandoyan, currently Vice-Rector of the Russian-Armenian (Slavonic) State University LLC
In your opinion, are the economic reforms in Armenia today successful and heading in the right direction?
We haven't yet fully recognized all the challenges that are arising as a result of economic activity taking place around Armenia and in the world today. We haven't realized Armenia's role in this activity from the point of view of securing economic competitiveness for the country. And, most importantly, we have yet to realize what we have done and what we need to do for the institutional development of the economy and our strategy in this regard.
Our activity in the areas mentioned tends to be somewhat spontaneous and, because of this, certain questions are going to arise sometime in the future which are going to be difficult to answer.
The theory of governance states that we should choose objectives, strive to achieve them, and then implement constant monitoring to understand whether or not we have chosen the right direction and which elements need to be improved or revised. We do not have such a cultured, debated, and vetted system. The strategic documents that we do have concern the fight against poverty and the mid-term expenses of the Armenian government, and have been accepted only for show, because economic activity in reality circumvents the priorities and guidelines set by those documents.
What has brought this situation about? The problem is that in Armenia, as in many other countries with transitional economies, institutions that existed in the past have disappeared, but institutions characteristic of market economies have not been created. Many institutions have not been created at all, while others exist only formally, and so Armenia's economy remains very inefficient. Unfortunately, the political field encourages neither the institutional development of the economy, nor the concentration of human resources in structures that deal with economic policy.
How would you assess the macroeconomic situation in Armenia today and the business environment - what challenges do they face?
The indices for economic growth, inflation in stable economic conditions, GDP per capita, foreign investment volume, lowered unemployment, poverty, foreign debt and budget balance indicators, it would seem, are perfect, especially compared to other countries with transitional economies. All this should give us no reason to expect a recession in the near future. However, all this is not really so, because Armenia continues to remain a poor country; there is great polarization between the incomes of the rich and the poor (the Gini index) and it continues to grow. We have here one of the worst indicators among other countries with transitional economies. This suggests that economic growth is not bringing about any qualitative improvements in the economy.
Besides issues of economic competitiveness, Armenia today has problems with political competitiveness. The power of Azerbaijan's oil should not be fetishized in this regard, because Azerbaijan has a much more corrupt economy, and institutional systems that are more corrupt and much less efficient. Let me note, at the same time that, compared to Azerbaijan and Georgia, there has been much more positive economic institutional development in Armenia over the last few years.
Azerbaijan is using its oil resources for economic development, while Georgia is relying on its pipeline resources and transit infrastructure. Essentially, the economically active Diaspora is a resource for Armenia, which is currently blockaded. If we can create an economic development model that fully utilizes the Diaspora potential, then Armenia would be much more powerful and more competitive compared to other countries in the region. Besides this, Armenia should also not fall behind with regard to changing labor demands arising within the process of globalization, where primary importance is given to new products based on the development and application of high technology. In this sense, the quality of economic development cannot be deemed satisfactory, because if we were to analyze the import-export structure and dynamics over the past few years, we would see that there is no new economy in Armenia. Today, we need to set the foundation for a new economy that will yield rewards in the future. In particular, we should take the development of innovation activities very seriously, at least by getting involved in international programs for now, so that we preserve the scientific and human resources in this area. The current educational system is also incapable of satisfying the demands of a new economy - reform efforts have not led to any modernization in this system. For this reason, we could find ourselves in a situation where not only is there nobody in Armenia who can develop new technology locally, but there is also nobody capable of implementing new technology imported from abroad.
Regarding the business environment, I must say that Armenia proved incapable of quickly realizing a system for contract enforcement in economic market institutions and "written laws", which was done in the Baltic States. Armenia saw the creation of informal economic institutions, because the transactional expenses of businessmen are lower here in the informal field.
The formalization of informal institutions is currently underway, meaning that new introductions to the legal code are reinforcing informal relations. In particular, such reinforcement in agriculture has led not to cooperation in land resource utilization, but instead to concentration in land ownership, leading to neo-feudalism. This is more dangerous than industrial monopolization, because farmers are deprived of land, which worsens unemployment, income polarization, and social tension.
If the government were providing a competitive field, then imported goods should have grown cheaper as the dram gained in strength against the dollar. But that has not happened. There is no need for major pessimism in this regard, because economic monopolization and 'oligarchization' have occurred in all the countries where rapid and effective institutional reforms have not been implemented.
The dollar has depreciated in value by more than 20% against the dram in 2004. What positive or negative effect has that had on the Armenian economy?
65% of total deposits in the Armenian banking system and 85% of population savings deposits are in the form of dollar accounts, which have naturally suffered as a result. It is only over the last two years that the population dollar deposit has lowered from 87% to 85%. Exporting businesses suffered too, as did individuals who receive private transfers from abroad - such people make up 40-60% of the population, and the total transfers received from abroad exceeded one billion US dollars in 2005. On the other hand, the appreciation of the dram has kept away businessmen who intend to found businesses here based on export.
Nevertheless, I would not want to discuss details of the social or economic effects of the dram appreciation without speaking of the causes leading to this situation. I think that the appreciation has been a result of the large amounts of transfers from abroad, the activity of money exchange sites as well as speculative activities or expectations. The shadow economy in Armenia is large and one cannot rule out that foreign currency obtained illegally is entering the country. The value of this currency is decided on the streets, not on the currency market. This is why currency exchange enterprises should be contained within the banking system - banks should be allowed to open currency business and exchange offices. This is how it is in many foreign countries and this is the only way to make the currency market a transparent one.