Oրինականության դաշտից խուսափելու, կոսմետիկ լուծումների և PR-ի մասին
Մաշտոցի պուրակի «ապաբուծիկավորման» համար պայքարող քաղաքացիներն արդյունավետ չեն համարում իրենց երեկվա հանդիպումը Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ:
Մոտ երեք ժամ տևած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միայն առանձին, հատույթային լուծումներ, սակայն ամբողջական խնդրի իրավական, բնապահպանական և քաղաքաշինական կողմին, ցավոք, բավարար անդրադարձ չի կատարվել: Հանդիպման մասնակից բնապահպան-ակտիվիստ Եղիա Ներսիսյանը նշում է, որ քաղաքապետը առաջարկել է իր հետ չխոսել օրենքից, այլ օրենքից խոսելու համար դիմել դատարան: Փոխարենը փորձ է արվել քաղաքացիներին համոզել, թե Մաշտոցի պուրակի կառուցապատման ծրագիրը երկամյա ծրագիր է, իսկ դրանից հետո ունենալու ենք կանաչ Երևան:
Երկխոսությամբ հարցի էությունից շեղելու միտումը հստակ է, սակայն, ի հեճուկս այդ ամենի` բնապահպանները համառորեն վերադառնում են հարցի էությանը:
«Թող տանեն ուրիշ տեղ դնեն: Ինչու՞ այգում»,- հարցնում է Եղիան` ցույց տալով երկաթբետոնե կրպակները և առաջարկում տեղափոխել դրանք այգուն հարակից գետնանցում, Նոր Նորքք կամ էլ Կենտրոն՝ Հյուսիսային պողոտա:
Հանդիպման այլ մասնակիցներ էլ վկայում են, որ պաշտոնյաների կողմից ոչ ճիշտ է ընկալվել քաղաքացիական պահանջատիրության դերն ու նշանակությունը: Եվ սա, հավանաբար, հենց այն պատճառով, որ քաղաքային իշխանությունները չեն ուզում իրավական դաշտում խոսել քաղաքացու հետ, այլ նրան հրամցնում են գծագրեր, գունազարդված նկարներ, որոնցով փառաբանվում է այս կամ այն նախագծի հմայքը:
Սրանով կարծես հոգեվերլուծության են ենթարկում հանրության ներկայացուցիչներին` նրանց ցույց տալով գույնզգույն գրաֆիկական պատկերներ և հարցնելով. «Իսկ դուք ի՞նչ եք տեսնում այստեղ»: Բայց չէ՞ որ հարց է ծագելու, թե, ի վերջո, ո՞վ է հիվանդը:
Իսկ եթե ավելի խորքային վերլուծություն կատարենք, ապա ստացվում է, որ քաղաքային իշխանությունները զբաղված են կոսմետիկ լուծումներով և PR-ով: Շպարի հաստ շերտ՝ կոպիտ դեմքի վրա, և քսված ամեն շերտից հետո գովասանքի երանգ պարունակող մի արձանագրություն` («для галочки») պաշտոնական հաղորդագրության տեսքով: Քաղաքացիները հաճախ ստիպված են լինում այդ հաղորդագրությունների կեղծ փայլի ներքո թաքցված իրականությունը վեր հանել առանձին հոդվածերի, մամլո ասուլիսների և հրապարակումների միջոցով:
Մինչդեռ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն այսօր ավելին են պահանջում, քան այդ կոսմետիկ լուծումներն ու PR-ը: Եվ իրավասու են պահանջելու, քանի որ նրանք են այսօր քաղաքացիական գիտակցության իրական կրողները` նրանք, ովքեր այսօրվա սաստիկ ցրտի պայմաններում էլ պաշտպանում են հանրային այգին և օրինականությունը, և ում չի շփոթեցնում ոչ մի սադրանք, ոչ մի խաբեություն:

Об уклонении от законности, косметических решениях и PR
Граждане, ведущие борьбу против “размножения бутиков” в сквере на проспекте Маштоца, не считают результативной состоявшуюся вчера встречу с мэром Еревана Тароном Маргаряном.
В ходе почти трехчасовой встречи правовой, экологический и градостроительный аспекты вопроса, к сожалению, обсуждались мало. Как сообщил участвовавший во встрече активист-эколог Егия Нерсисян, мэр заявил, что если речь должна идти о законе, то лучше обратиться в суд. Вместо этого была предпринята попытка убедить граждан в том, что программа застройки сквера на проспекте Маштоца является продолжительной и что после этого жители столицы получат “зеленый Ереван”.
Тенденция к уклонению в ходе диалога от сути вопроса проявлялась весьма отчетливо, но, несмотря на это, экологи упорно возвращались к основной проблеме.
“Пусть установят в другом месте. Почему именно в сквере?” – спросил Егия, указав на железобетонные конструкции павильонов. Он предложил перенести их в соседний подземный переход, административный район Нор Норк или на Северный проспект в центре столицы.
Участники встречи отметили, что чиновники неправильно воспринимают роль и значение требований гражданской инициативы. Именно поэтому власти города не хотят говорить с гражданами в правовом поле, а преподносят им чертежи, яркие плакаты, посредством которых превозносят тот или иной проект.
Но если глубже вникнуть в ситуацию, то можно заметить, что столичные власти заняты косметическими решениями и PR.
Между тем сегодня представители гражданского общества требуют большего. И они вправе это делать, так как сейчас реальными носителями гражданского сознания являются те, кто сегодня, невзирая на холодную погоду, защищают общественный парк и законность, кого не введут в заблуждение ни провокации, ни обман.