«Ինձ մի մոռացիր, Ռուսաստան». խախտելով փախուստի 100-ամյա լռությունը
«Ինձ մի մոռացիր, Ռուսաստան. մեկ դար աքսոր». սա պոլսահայ լրագրող Վերջիհան Զիֆլիօղլուի նոր գրքի վերնագիրն է: Նա ընթերցողին է փոխանցում ցավի, տառապանքի ճանապարհի այն պատմությունը, որ տարիներով լուռ կրել են մարդիկ, ովքեր 1917-ի Հոկտեմբերյան հեղափոխությունից հետո Ռուսաստանից փախել են Թուրքիա ու այնտեղ հաստատվել: Նրանցից ոմանք հետագայում վախից փոխել են իրական անուն-ազգանունները՝ թաքցնելով իրենց պատմությունն ու «սպիտակ էմիգրանտ» լինելը: «Սպիտակ էմիգրացիա» անունը պատմությունը տվել է 1917-1923 թթ. Ռուսաստանում բռնկված քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով երկրից սկսված արտագաղթի մեծ ալիքին:
Վերջիհանն ասում է, որ հետհեղափոխական Ռուսաստանից Թուրքիա է փախել մոտ 200 հազար մարդ: Նրանք ազնվականներ էին, պալատականներ, Նիկոլայ 2-րդ ցարի զինվորների առաջին և երկրորդ սերունդները: Թուրքիան տարանցիկ երկիր էր նրանց համար, ովքեր գումար ունեին և արդյունքում կարողացել են այլ երկիր հեռանալ, իսկ գումար չունեցողները մնացել են Թուրքիայում՝ հուսալով, որ շուտով իրավիճակը կփոխվի, և դարձյալ կվերադառնան Ռուսաստան:
Պոլսահայ լրագրողն ասում է, որ Թուրքիա ժամանածների շարքում հայտնի անուններ կային, ինչպես օրինակ, Տատյանա Տոլստոյը, որն օգնել է ազնվական խավի ներկայացուցիչներին Նանսենի անձնագիր ստանալ:
Վերջիհանը պատմում է, որ «Հյուրիեթ» օրաթերթում աշխատելիս է պատահաբար հանդիպել դեռ կենդանի ծպտյալներին, մինչդեռ Թուրքիայում չեն իմացել, որ նրանք դեռ ապրում են այդտեղ: «Այդ ժամանակ նրանք 10-ն էին, բայց չէին ցանկանում պատմել իրենց պատմությունները, որովհետև ծանր կացության մեջ էին և՛ նյութապես, և՛ ապրելակերպով, խնդիրներ ունեին: Տարիների ընթացքում կամաց-կամաց նրանց վստահությունը շահելով՝ սկսեցի ժողովել պատմությունները»,- ասում է գրքի հեղինակը: Այդ մարդկանց թվում, ըստ Վերջիհանի, կան նաև հայկական արմատներ ունեցող անձինք, ինչպես օրինակ, Քազիմիր Փամիրը, որի մայրը ցարական Ռուսաստանի տարիներին Երևանում և Կարսում հանքեր ուներ: Հեղինակն ասում է, որ Քազիմիրը մորից շատ լավ հայերեն խոսել է սովորել:
«Ինձ համար կարևորը պատմությունն է՝ ոչ թե մեծահարուստ մարդկանց պատմությունը պատմել, այլ ցույց տալ, որ այսպիսի կյանքեր էլ եղան պատմության մեջ: Այսինքն՝ որևէ իմաստ չունի մեծ գումարներ ունենալը, պալատների մեջ ապրելը, մարդկային պատմություններն էին կարևոր ինձ համար»,- ասում է Վերջիհան Զիֆլիօղլուն՝ հավելելով, որ կարողացել է զրուցել գաղթը վերապրածներից 5 հոգու հետ: Ըստ հեղինակի՝ նրանք իրեն պատմել են, որ Ռուսաստանում մնալու դեպքում կենդանի չէին մնա, ինչն էլ ստիպել է հեռանալ երկրից: Հեռացածների մեծ մասը, սակայն, հարազատներ է կորցրել հայրենիքում:
Վերջիհանը պատմում է, մասնավորապես, ազգությամբ ռուս-թաթար Ռոքսանա Օմարովայի մասին, ում պապիկին բոլշևիկները սպանել են: Ռոքսանան երկիրը լքել է 7 տարեկանում, սկզբում հանգրվանել Չինաստանում, ապա՝ Ճապոնիայում, կրկին վերադարձել Չինաստան, իսկ վերջնականգառը դարձել է Թուրքիան: Այստեղ թուրքական անձնագիր է ստացել՝ դառնալով Ռուքիե Օմարի: Տարիներ անց Ռոքսանան որդու հետ եղել է Ռուսաստանում, սակայն ասել է, թե այդ երկիրն իրենց Ռուսաստանը չէ:
Գրքի առաջին մասում հեղինակը ներկայացրել է գաղթի պատմությունը գրելու շարժառիթը, երկրորդ մասում՝ ներկայացրել «սպիտակ էմիգրանտներին», նրանց ով լինելը, Պոլիս հասնելն ու կյանքը Թուրքիայում, մարդկային պատմությունները: Ըստ Վերջիհանի՝ գրքում անդրադարձ կա նաև ցարական բանակի այն զինվորականների մասին, ովքեր Կարսում հաստատվել էին դեռ Նիկոլայ 2-րդի օրոք, սակայն այդպես էլ քաղաքից չեն հեռացել: Հեղինակն ասում է, որ այս զինվորականների սերունդներից վերջին ընտանիքը Կարսից հեռացել է 1997-ին:
Պոլսահայ լրագրողը գրքի վրա աշխատել է 7 տարի: Գաղթը վերապրածների հետ հարցազրույցները նա սկսել է 4 տարի առաջ: Եղել է նաև Ռուսաստանում, այցելել այն հասցեները, որոնք փոխանցել են ականատեսները, արխիվային նյութեր փնտրել Էրմիտաժում:
«Թուրքիայի հրատարակչատներում մի քիչ դժվարություններ կային, ոմանք մարքսիստ են, լենինիստ, հեղաշրջումն են պաշտպանում, իրենց չի հետաքրքրում արիստոկրատների պատմությունը»,- նկատում է Վերջիհանը: Գիրքն այս շաբաթ հրատարակվելու է շուրջ 1000 օրինակով, առայժմ լինելու է թուրքերեն, սակայն հեղինակը մտադրություն ունի թարգմանել ռուսերեն և անգլերեն: Վերջինիս փոխանցմամբ՝ ականատեսները ևս սպասում են գրքին, պարբերաբար հետաքրքրվում դրա հրատարակմամբ: Միջազգային մամուլը նույնպես արդեն սկսել է հետաքրքվել գրքով:
Գրքի վերնագիրն, ըստ Վերջիհանի, պատահական չի ընտրվել: Պատմում է, որ զրուցակիցները երբեմն հուզվում էին, նրանցից մեկը խոսակցության ժամանակ ասել է. «Ինձ մի մոռացիր, Ռուսաստան»: Հեղինակը նկատում է, որ նրանց մեջ մարդիկ կային, ովքեր չեն թաքցրել կարոտը, կային և այնպիսիք, ովքեր չեն խոսել այդ մասին, բայց աչքերում նկատելի է եղել կարոտը:
Վերջիհան Զիֆլիյանը (Զիֆլիօղլու) ծնվել է Ստամբուլում: Այսօր էլ ապրում է այդ քաղաքում: Ավելի քան 20 տարի զբաղվում է լրագրությամբ: 4 գրքի հեղինակ է: Լույս են տեսել «Without dreams» («Անանուն երազ», 1997), «The Riddle» («Հանելուկ», 2007), «Story of Armenians in Purgatory: We do not curry favor with either Jesus or The Prophet Mohammed» («Հայերի պատմությունը քավարանում», 2015, ըստ հեղինակի, մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել թուրք ընթերցողների շրջանում՝ առաջին անգամ պատմելով իսլամացած հայերի մասին, ովքեր, չիմանալով իրենց հայկական ինքնության մասին, միացել էին Քրդական աշխատավորական կուսակցությանը), «The eye» («Աչք», 2016):

Beni Unutma Rusyam, Asırlık Sürgün (Don’t Forget Me, Russia; A Century of Exile), is the new book by Istanbul-Armenian journalist Vercihan Ziflioğlu.
It’s the story of those who fled the 1917 October Revolution in Russia to Turkey, chronicling the pain they suffered on the road of exile. Some of those who resettled in Turkey were so scared of the possible political and social repercussions that they eventually changed their names to conceal their “white émigré” status.
Ziflian says that some 200,000 people left Russia for Turkey in the wake of the Russian Revolution and ensuing Russian Civil War. Many were connected to the Tsarist government, of the aristocratic and upper classes, and were opposed to the Bolsheviks. Turkey served as a way station for the emigres. Those with the financial resources made their way to Europe and beyond. Those lacking the money stayed in Turkey, ever hopeful that the situation would change in Russia and that they’d soon return home.
Ziflian says that many prominent individuals left Russia at the time. She mentions the name of Tatiana Sukhotina-Tolstaya, the oldest daughter of Russian writer Leo Tolstoy, who helped some of the émigré aristocrats to obtain Nansen Passports.
Ziflian says that while working at the Turkish daily Hürriyet she met some of these aging emigres, solely by chance, who remained under the radar, their true identities unbeknownst publicly.
“There were ten of them. They didn’t want to talk about themselves. They were financially impoverished and living in poor conditions. Gradually, over the years, I won their trust and started to collect their stories,” says Ziflian, adding that she believes some of the emigres had Armenian roots.
She gives the example of Kazimir Pamir, whose mother owned mines in Yerevan and Kars during Tsarist Russia. Pamir, according to Ziflian, was taught Armenian by his mother.
“What’s important for me is the human story, not the stories of the very rich, but to show that people lived such lives in history. In other words, having large sums of money or living in palaces was of no import. The stories of people were important for me.”
The five emigres she talked to in Turkey told her that they would never have survived had they stayed in Russia. The relatives of most who fled Russia also never survived.
Ziflian tells me about Roxana Omarova, a Russian-Tatar, who fled Russia when a child of seven. The Bolsheviks murdered her grandfather. The girl first settled in China and then moved to Japan before returning to China. She eventually settled in Turkey, changing her name and receiving Turkish citizenship. Years later, she and her son travelled to Russia. The woman told Ziflian that she no longer recognized the country.
An interesting passage in the book deals with the Russian soldiers who were posted to Kars by Tsar Nicolas II. Many never left after Russia pulled out of WW1 and remained there during the founding of the Turkish republic and for decades afterwards. The last family tracing its roots to those Tsarist soldiers left Kars in 1997.
Ziflian worked on the book for seven years. Her research took her to Russia and the archives at Hermitage.
The title of the book, says Ziflian, isn’t by chance. One of the emigres, during an interview, became emotionally wrought and blurted out, “Don’t Forget Me, My Russia”.
Vercihan Ziflian was born in Istanbul and lives there today. A working journalist for the past twenty years, she’s authored four books - Without Dreams, 1997; The Riddle, 2007; Story of Armenians in Purgatory: We Do Not Curry Favor With Either Jesus or The Prophet Mohammed, 2015, (which according to Ziflian stirred a great deal of interest in Turkey since it raised, for the first time, the issue of Islamized Armenians who were members of the Kurdish Workers Party (PKK) and knew nothing about their roots); The Eye, 2016.