Արցախից բռնի տեղահանված մայրն ու որդին հայտնվել են փողոցում
Տիգրանին ու մորը՝ Արմինե Ամիրխանյանին Վաղարշապատի Այգեստան 20 հասցեում գտնվող Վաղարշապատի տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնից երեկ՝ մայիսի 5-ի առավոտյան դուրս են հանել։ Նրանք գնալու տեղ չունեն։ Եկել են Երևան, մտել Կառավարության 3-րդ մասնաշենք, որտեղ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություններն են։ Ընդունարանում նրանց ասել են, որ ոչինչ անել չեն կարող։
Տիգրանի տաբատը պատռվել էր, Արմինեի ձեռքին կտորե պայուսակ էր, որի մեջ երկու շարֆ, մի կտոր հաց ու փաստաթղթերի թղթապանակն էր։ Նրանց հանդիպեցինք Հանրապետության հրապարակի մոտակայքում գտնվող ճաշարաններից մեկում, Արմինեն մի կոտլետ էր գնել որդու համար, ինքը ոչինչ չէր ուտում։
Մինչեւ 2023-ի սեպտեմբերի 19-ի բռնի տեղահանումը Ստեփանակերտում նրանք ապրել են Հեքիմյան փողոցում։ 2024-ի փետրվարի 12-ից հաշվառվել են մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնում, և քանի որ հաշվառվել են համայնքային կենտրոնում, արցախցիներին տրամադրվող աջակցությունը փոխանցվել է աջակցության կենտրոնին՝ նրանց ծախսերը հոգալու համար։ Մինչդեռ «Հետքի» հետ ունեցած զրույցում աջակցության կենտրոնի տնօրենը՝ Հովհաննես Հովհակյանը նշեց, որ աջակցության կենտրոնը երբևէ պետությունից աջակցություն չի ստացել։ Ավելին՝ Հովհակյանը գրավոր դիմում է ներկայացրել ԿԳՄՍ նախարարություն՝ կոմունալ ծախսերի փոխհատուցման համար, քանի որ մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտորնները գտնվում են ԿԳՄՍ ենթակայության ներքո, բայց որևէ արձագանք չի ստացել։ Ամիսներ շարունակ Արցախից բռնի տեղահանված մի քանի ընտանիքներ ապրել են աջակցության կենտրոնում՝ ՏՄԱԿ-ի միջոցների հաշվին։ Տնօրենը նշեց, որ կիրակի օրը  աջակցության կենտրոնում մնացած արցախցի երեք ընտանիքներին չեն հանել, այլ նրանք իրենց կամքով են լքել հաստատությունը։
Տիգրանը հոգեկան առողջության խնդիրներ ունի։ Նրա բժշկական եզրակացության մեջ նշված է, որ Տիգրան Ամիրխանյանը ունի թեթև աստիճանի մտավոր հետամնացություն, վարքի նշանակալի խանգարումներով, բուժում և ուշադրություն պահանջող: Նա ապրիլին մեկ շաբաթ բուժում է ստացել «Ավան» հոգեկան առողջության կենտրոնում։ Հիմա դեղեր է ընդունում։Արմինեն և Տիգրանը փողոցում՝ նստարանին են գիշերել։ Չգիտեն՝ ուր գնալ ու ինչ անել։
«Հետքը» դիմել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն, որտեղից հայտնել են, որ նախարարությունը կացարանով ապահովելու ծրագիր չունի։ Քանի որ Տիգրանը հոգեկան առողջության խնդիր ունի, նրան կարող են տեղավորել խնամքի կենտրոնում, բայց Արմինեի համար ոչինչ անել չեն կարող։ Նախարարի մամուլի քարտուղար Զառա Մանուչարյանն ուղղորդեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն՝ կացարանի հարցը լուծելու համար, ապա նշեց, որ կարող են դիմում գրել Միասնական սոցիալական ծառայությունում, որպեսզի կարիքների գնահատումից հետո որոշվի՝ կարո՞ղ է Միասնական ծառայությունը կացարանով ապահովել, թե ոչ։ Այս ընթացակարգը կարող է օրեր տևել, բայց նրանք գնալու տեղ չունեն։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի մամուլի քարտուղար Սոնա Հարությունյանն էլ նշեց, թե ՏԿԵՆ-ը ընտանիքին կացարանով ապահովելու գործառույթ չունի, ու քանի որ Տիգրանը հոգեկան առողջության խնդիր ունի, նրանով պետք է զբաղվի Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը։
«Հետքը» մեկ օրով Տիգրանին ու Արմինեին տեղավորել է հյուրանոցում՝ հույսով, որ պետական կառույցներն արագ լուծում կգտնեն անօթեւան դարձած ընտանիքի համար։

Насильственно перемещенные из Арцаха мать и сын оказались на улице
Свой 17-й день рождения насильственно перемещенный из Арцаха Тигран Амирханян встретил, сидя на уличной скамейке.
Утром 5 мая Тиграна и его маму Армине Амирханян выставили на улицу из Вагаршапатского территориального центра психолого-педагогической поддержки, который находится по адресу Айгестана, 20. Идти им было некуда, пришлось ехать в Ереван. Здесь мать и сын пришли в третий корпус правительства, где находятся министерства труда и социальных вопросов, территориального управления и инфраструктур. Однако в приемной им заявили, что ничего сделать не могут.
На Тигране были порванные брюки, а Армине держала в руках холщовую сумку, в которой лежали два шарфа, кусок хлеба и документы. Мы встретили их в кафе рядом с площадью Республики. Армине купила для сына котлету, себе она ничего не взяла.
До насильственного перемещения из Арцаха 19 сентября 2023 года мать и сын жили в Степанакерте, в доме на улице Экимяна. 12 февраля 2024 года их поставили на учет в территориальном центре психолого-педагогической поддержки города Вагаршапата. А поскольку они встали на учет в общинном центре, то предназначенная для арцахцев помощь была перечислена этому центру для оплаты их расходов.
У Тиграна есть проблемы с психическим здоровьем. В его медицинском заключении указано: умственная отсталость легкой степени со значительным нарушением поведения, требующим ухода и лечения. В апреле этого года Тигран в течение недели проходил лечение в Центре психического здоровья “Аван”. Сейчас он принимает лекарства. Армине с сыном ночевала на улице. Они не знают, куда идти, что делать.
Hetq.am обратился в Министерство труда и социальных вопросов. Там сказали, что у них нет программы обеспечения жильем, однако, учитывая диагноз Тиграна, пообещали устроить его в Центр по уходу за больными. При этом для Армине ничего предложить не смогли.
По вопросу обеспечения жильем матери и сына пресс-секретарь министра Зара Манучарян посоветовала обратиться в Министерство территориального управления и инфраструктур. Вместе с тем она отметила, что можно написать заявление в Единую социальную службу, где после оценки нужд решат, могут обеспечить жильем или нет. Однако эта процедура потребует определенного  времени, между тем Амирханянам некуда идти.
В свою очередь пресс-секретарь министра территориального управления и инфраструктур Сона Арутюнян сказала, что они не решают вопросы обеспечения жильем, но поскольку у Тиграна есть проблема психического здоровья, то им должно заняться Минтруда и социальных вопросов.
Hetq.am устроил Тиграна и Армине на сутки в гостиницу в надежде, что государственные структуры за короткий срок решат проблему оставшейся на улице семьи.