Ինքնորոշման դեմ խաղ չկա
Ինքնորոշման պրիզմայով դիտարկելով հայ ժողովրդի քաղաքական խնդիրները՝ ես հանդիպում եմ ընթերցողների բազմաթիվ հարցերի՝ առաջարկներով՝ ավելի մանրամասն բացատրելու այս երեւույթի ճակատագրական իմաստը։ Շատերը պարզապես չեն հավատում, որ ինքնորոշումը կարող է ինչ-որ բան փոխել ժողովրդի կյանքում, եթե այն թույլ է և շրջապատված է ագրեսիվ միջավայրով: Ի՞նչ կարող է տալ ինքնորոշումը նման պայմաններում։ Կա նաեւ մարդկանց մի կատեգորիա, ովքեր ուղղակի ծաղրում են այս քաղաքական երեւույթը։
Բայց նրանց համար, ովքեր հետաքրքրված են բարձրացված թեմայով, կասեմ, որ ինքնորոշումը երևույթ է, որը բնորոշ է թե՛ անհատին, թե՛ մարդկային համայնքներին ու ազգերին։ Ի՞նչ պետք է անի մարդը դրան հասնելու համար: Սկզբից հասկանալ, որ ինքնորոշումը աշխարհի և ինքն իր նկատմամբ վերաբերմունքի գիտակցված սահմանումն է: Սա կյանքի կոնկրետ հանգամանքներում սեփական դիրքի, նպատակների և ինքնաիրացման միջոցների ընտրության գործընթացն ու արդյունքն է, սա է մարդու կողմից ազատություն ձեռք բերելու և դրսևորելու հիմնական մեխանիզմը։
Անմիջապես կարող է հարց առաջանալ՝ ո՞ւմ է պետք ազատությունը, եթե դրա գինը հաճախ ժողովրդի տառապանքն է։ Ավելի տրամաբանական չէ՞ երբեմն ոտնահարել սեփական ազատությունը՝ հանուն գոյատևման։ Ապրել են չէ հայերը դարեր շարունակ առանց ազատության։
Ես ուղիղ կասեմ. ինքնորոշումը փոխում է աշխարհի վերաբերմունքը ինքնորոշված ​​սուբյեկտի նկատմամբ և դրանով իսկ ստեղծում ռեսուրսներ նրա գոյատևման և զարգացման համար: Այսինքն՝ մենք գործ ունենք համակարգաստեղծ գործոնի հետ, որը փոխում է կենսապայմանները։ Բայց քանի որ նման երեւույթը շատերի կողմից անհնարին է համարվում, մարդիկ նախընտրում են խոնարհությունը։
Մարդիկ, ովքեր համոզված են, որ իրենց իրավունքներից և, ընդհանրապես, ցանկացած ազատությունից հրաժարվելը, ճանապարհ է դեպի փրկություն և ապահով կյանք, կարող են այդպես մտածել։ Շատ մարդիկ կան, ովքեր հայ ժողովրդի բոլոր անհաջողությունները կապում են նրա ազատության ցանկության հետ։ Ըստ այդմ, բոլոր անախորժությունները «անսանձ ցանկություններից» են։ Այսպիսով, հայ քաղաքական դասի կողմից բոլոր ժամանակներում ազգային ինքնորոշման իմաստի թյուրըմբռնումը հանգեցրեց ազգային ձախողումների բացատրության տարբեր պատճառների որոնմանը։ Արդյունքում, նման մոտեցումը հանգեցնում է ժողովրդի հավերժական ինքնախարազանման և ուրիշների կողմից իր դեմ կատարված ցանկացած հանցագործության արդարացման։ Եվ ոչ ոք չի ցանկանում քննարկել ձախողումների իրական պատճառը:
Օրինակ՝ 1915 թվականի ցեղասպանության խնդիրը քննարկելիս շատ հայեր դրանում տեսնում են բացառապես երրորդ ուժերի մեքենայությունները։ Այն, որ օսմանցիներն իրենք կարող էին դիտավորյալ մտադրություններ ունենալ՝ ոչնչացնելու կայսրության բոլոր քրիստոնյա ժողովուրդներին՝ երկիրը յուրացնելու նպատակով, քչերն են համոզված։ Ու հասկանալ, որ դահիճիդ ուժը հենց այդ ինքնորոշումն էր, որի մասին դու պատկերացում չունես, ամենևին էլ վիճակված չէ։ Որովհետև կա խորը վստահություն. ուժ ունեն միայն համաշխարհային տերությունները, և մեր ձախողումների պատճառները գալիս են հովանավոր չունենալուց: Ուժեղներն անում են այն, ինչ ուզում են, իսկ թույլերին վիճակված է միայն հնազանդվել: Ժողովուրդների կենսապայմանները հաստատում են այս ուժեղները։ Իսկ ժողովուրդներին ընդհանրապես կարեւորություն չի տրվում նրանց անվտանգության ապահովման հարցում։
Ահա թե ինչպես ենք մենք ապրել դարեր շարունակ։ Եվ հիմա ամեն րոպե մենք մատնացույց ենք անում միջազգային հանրության «խիստ հորեղբայրներին»։ Բայց որտե՞ղ հաստատվեց «վախը աշխարհակարգից»՝ ի դեմս «միջազգային իշխանության», իսկ իրականում՝ ի դեմս ազդեցիկ ուժերի, հայ վերնախավի քաղաքական աշխարհայացքում։ Եվ ևս մեկ բան. որտեղի՞ց է այն վստահությունը, որ քաղաքական սուբյեկտը չի կարող ազդել ազդեցիկ ուժերի դիրքորոշման վրա։ Ինչո՞ւ է «համաշխարհային կարգի» համար իրավունքներից կամավոր հրաժարումը դիտվում որպես ռացիոնալիզմի բարձրագույն արտահայտություն:
Ըստ երևույթին, մի շատ նշանակալից բան պետք է բացակայի ժողովրդի աշխարհայացքում, որպեսզի հանուն փրկության «աշխարհակարգի» թելադրանքով գնա իրավունքներից հրաժարվելու ճանապարհով։ Եվ ոչ միայն բացակայել, այլեւ ներկա լինել դոգմատիկ կեղծ համոզմունքների տեսքով։ Եկեք խոսենք դրա մասին:
1. Թույլ ժողովուրդները վստահ են, որ չեն կարող ազդել ուժեղների ցանկությունների ու դիրքերի վրա։
Ժողովուրդն իր նպատակաուղղված գործունեությամբ կարո՞ղ է ազդել արտաքին ուժերի, առաջին հերթին համաշխարհային տերությունների դիրքերի վրա։ Շատ հայեր կասեն. «Իհարկե չի կարող. մենք կարող ենք միայն մասնակցել նրանց ծրագրերին և այդպիսով ստանալ արտաքին հովանավորություն: Իսկ եթե մեզ ստիպում են ինչ-որ բան անել, պետք է համակերպվենք դրա հետ։ Մենք թույլ ենք, մենք մենակ ենք, աշխարհը մեր դեմ է, մենք չունենք դաշնակիցներ և հովանավորներ:
Հայերի կողմից աշխարհի ընկալումը չափազանց պարզ է. միջազգային քաղաքականության մեջ ոչ մի դրական դեր չի տրվում ինքնորոշման միջոցով ինքնիշխան ազգային ռազմավարության ձևավորման երևույթին։ Ընդ որում, այս երեւույթը դիտվում է միայն որպես պետության անվտանգության և բուն գոյության սպառնալիք։ Այդպիսին է հայոց պետականության քաղաքական փիլիսոփայությունը։ Եվ այս փիլիսոփայությունը մշտապես հանգեցնում է հայ ժողովրդի ինքնիշխան իրավունքների անուղղելի կորուստների և անսպառ սպառնալիքներ է ստեղծում անվտանգության համար։ Սակայն հայաստանյան քաղաքականության մեջ կիրառվող մոտեցումները վերանայելու միտում չկա։
2. Մեզ նմանները պետք է հասկանան, որ քաղաքական աշխարհում սուբյեկտի ձեւավորման եւ շրջակա միջավայրի հետ նրա հարաբերությունների ձեւավորման այլ մեխանիզմ չկա՝ բացի ինքնորոշումից։
Ինքնորոշումը ժողովրդին քաղաքական ազգի վերածելու մեթոդ է՝ քաղաքական միավոր, որն ընտրում է քաղաքական և տնտեսական շերտը և հռչակում իր ռազմավարական նպատակը, իրավունքները, արժեքներն ու սկզբունքները։
Ինքնորոշումը ստեղծում է մեխանիզմ՝ համաձայնեցված չափանիշների հիման վրա ժողովրդի գործելու համար։ Ինքնորոշումը ստեղծում է միմյանց նկատմամբ քաղաքացիների պատասխանատվության մեխանիզմ։ Ինքնորոշումը հեռացնում է էթնիկ կարծրատիպերը հասարակական կյանքից:
3. Ինքնորոշումն ազգի ուժի և անվտանգության աղբյուրն է:
Ինքնորոշման երևույթի դժվար հասկանալի կողմերից մեկը ինքնորոշված սուբյեկտի կայունությունն ու անվտանգությունն ապահովելու կարողությունն է: Ինքնորոշման միջոցով ձերք բերված ինքնիշխանությունը թույլ է տալիս ազգին ինքնուրույն որոշումներ կայացնել: Դա հնարավոր է դառնում այն պատճառով, որ ինքնորոշման արդյունքում ձևավորված ինքնիշխանությունը ստեղծում է ազգի Ուժի աղբյուր և բավարար ռեսուրս, որն ունակ է ապահովելու նրա կենսունակությունը, ճկունությունը և անվտանգությունը: Նման ռեսուրսը ձևավորվում է սուբյեկտի հարաբերություններից՝ իրերի և երևույթների օբյեկտիվ աշխարհի հետ, քանի որ ինքնորոշված սուբյեկտը շատ արագ դեր է ձեռք բերում միջազգային հարաբերություններում. դեր, որը բոլորին ստիպում է հաշվի նստել նրա հետ: Նորածին սուբյեկտը սկզբում իր նկատմամբ «բացասական» և «դրական» վերաբերմունքը բաժանում է մասերի, դրանով իսկ ապահովելով իր շուրջ ուժերի հավասարակշռությունը և դրանով իսկ ապահովելով իր անկախությունն ու անվտանգությունը։
4. Ինքնորոշումից վախը հանգեցնում է ինքնորոշման մերժմանը:
Գործնական կյանքում այնքան էլ հեշտ չէ հասկանալ ինքնորոշված սուբյեկտի Ինքնորոշման և Ուժի (կենսունակությոան) կապի տրամաբանությունը: Ի վերջո, սովորաբար ճգնաժամի մեջ գտնվող սուբյեկտն է բախվում ինքնորոշման հրամայականին: Հենց այս տրամաբանությունը չհասկանալն է, որ շատ հաճախ սուբյեկտի մոտ առաջանում է վախ Ինքնորոշման հանդեպ. նման արարքում շատերը տեսնում են մարտահրավեր իրերի և երևույթների օբյեկտիվ աշխարհի և սպառնալիքների աղբյուր իրենց գոյության դեմ: Հետևաբար, մենք ավելի հաճախ հանդիպում ենք շատ ժողովուրդների հակմանը դեպի Ինքնորոշումը և Ինքնիշխանությունը մերժելը, և սուբյեկտի անգիտակցական հակվածությանը՝ փրկարար ուժ փնտրելու իրենից դուրս։ Վերջին միտումը, որպես կանոն, ծնում է մի շարք ավերածություններ, որոնք մենք նկատում ենք բազմաթիվ ժողովուրդների ու պետությունների պատմության մեջ։ Բայց սրանից, սովորաբար, ճիշտ եզրակացություններ չեն արվում. ձախողումը սովորաբար կապված է «ուժեղ հովանավորների» բացակայության հետ։
Եվ այսպես. կա համոզմունք, որ երկրների ինքնիշխան որոշումներն ու գործողությունները հզորների դիրքերի վրա ազդող գործոն չեն։ Հայաստանի քաղաքական վերնախավի գիտակցության մեջ չի արմատավորվել այն միտքը, որ ինքնորոշման միջոցով ինքնիշխան ազգային ռազմավարության զինումը կարող է լրջորեն ազդել ցանկացած տերության դիրքորոշումների և գործողությունների վրա՝ ձևավորելով ուժերի հավասարակշռություն ինքնիշխան սուբյեկտի շուրջ։

Против самоопределения нет игры
Рассматривая политические проблемы армянского народа через призму самоопределения, я встречаюсь с большим количеством вопросов читателей, предлагающих подробнее пояснить судьбоносный смысл этого феномена. Многие просто не верят, что самоопределение может что-то изменить в жизни народа, если он слаб и окружен агрессивной средой. Что может дать самоопределение в таких условиях? Есть и категория людей, попросту высмеювающая этот политический феномен.
Но для тех, кому интересна поднятая тема, скажу, что самоопределение есть феномен, присущий как личности, так и человеческим сообществам, народам. Что для этого необходимо сделать человеку или народу? Для начала, понять, что самоопределение, это сознательное определение своего отношения к миру и себе. Это процесс и результат выбора своей позиции, целей и средств самоосуществления в конкретных обстоятельствах жизни, это основной механизм обретения и проявления человеком свободы.
Сразу же может возникнуть вопрос: кому нужна свобода, если ее ценой зачастую бывают страдания народа? Не логичнее ли, порою ущемить собственную свободу во имя выживания? Жили же армяне целые века без свободы. Не целесообранее ли смирьться с судьбой?
Скажу прямо: самоопределение меняет отношение мира к самоопределившемуся субъекту и, тем самым, создает ресурсы для его выживания и развития. То есть, мы имеем дело с системообразующим фактором, менющим условия жизни. Но, поскольку, такой феномен многими относится к сфере невозможного, люди отдают предпочтение смирению.
Так могут думать люди, которые уверены, что отказ от своих прав и, вообще, какой-либо свободы, есть путь к спасению и безопасной жизни. Есть много людей, которые списывают все неудачи армянского народа его стремлению к свободе. Мол, все беды от «необузданных желаний», а, на деле, кругом никому дела нет до нас. Так, непонимание армянским политическим классом смысла национального самоопределения во все времена приводило к поиску различных причин объяснения национальных неудач. В итоге, такой подход приводит к вечному самобичеванию народа и оправданию любых преступлений против себя со стороны других. А истинную причину неудач никто и не желает обсуждать.
К примеру, обсуждая проблему Геноцида 1915 года, очень многие армяне усматривают в ней исключительно происки третьих сил. Что сами османы могли иметь целенаправленные намерения уничтожить все христианские народы империи с целью узурпации страны, мало кого убеждает. А понять, что силой твоего палача было то самое самоопределение, о котором ты не имеешь никакого представления, вообще не суждено. Ибо, существует глубокая уверенность: сила есть только у мировых держав, а причины наших неудач исходят из отсутствия у нас покровителя. Сильные, что хотят, то и делают – а слабым суждено только повиноваться. Условия жизни народов устанавливают эти сильные. А народам вообще не придается никакого значения в деле обеспечения собственной безопасности.
Вот так и живем столетиями. И сейчас, каждую минуту указываем на «строгих дядей» из международного сообщества. Но откуда в политическом мировосприятии армянской элиты утвердился «страх миропорядка» в лице «международных инстанций», а на деле – в лице влиятельных держав? И еще: откуда идет уверенность в невозможности политического субъекта повлиять на позицию влиятельных держав? Почему добровольный отказ от прав в угоду «миропорядка» усматривается как высшее выражение рационализма?
Видимо, что-то очень значимое должно отсутствовать в системе мировосприятия народа, чтобы под диктатом «миропорядка» идти по пути отказа от прав во имя спасения. И, не только отсутствовать, но и, присутствовать в форме догматичных ложных убеждений. Поговорим об этом.
1. Слабые народы уверены, что не могут повлиять на желания и позиции сильных.
Может ли народ своей целенаправленной активностью повлиять на позиции внешних сил, в первую очередь, мировых держав? Многие армяне скажут: «конечно не может – мы можем только участвовать в их программах и, тем самым, получить внешнее покровительство. А если нас вынуждают что-то сделать – надо смириться с этим. Мы слабы - мы одиноки – мир против нас - мы не имеем союзников и покровителей».
Восприятие мира армянами предельно ясно: в международной политике не придается никакой позитивной роли феномену формирования суверенной национальной стратегии посредством самоопределения. Более того, в этом феномене усматривается лишь угроза безопасности и самому существованию государства. Такова политическая философия армянской государственности. И эта философия перманентно приводит к невосполнимым потерям суверенных прав армянского народа и создает неиссякаемые угрозы безопасности. Тем не менее, стремления к пересмотру практикуемых в армянской политике подходов, не замечается.
2. Таким, как мы, стоит понять, что в политическом мире нет иного механизма становления субъекта и формирования его отношений со средой кроме самоопределения.
Самоопределение есть метод превращения народа в политическую нацию – политическую единицу, выбирающую политический и экономический стратус, и заявляющую свою стратегическую цель, права, ценности и принципы. Самоопределение создает механизм функционирования народа на основе обговоренных стандартов. Самоопределение создает механизм ответственности граждан друг перед другом. Самоопределение вытесняет этнические стереотипы из государственной жизни.
3. Самоопределение - источник силы и безопасности нации.
Один из трудно понимаемых аспектов феномена самоопределения является его свойство обеспечить стабильность и защищенность самоопределившегося субъекта. Сформированный самоопределением суверенитет позволяет нации самой принимать свои решения. Это становится возможным по той причине, что суверенитет, сформированный самоопределением, порождает источник и достаточный ресурс Силы нации, способный обеспечить ее жизнеспособность, жизнестойкость и безопасность. Такой ресурс формируется из отношений субъекта с объективным миром вещей и явлений, поскольку самоопределившийся субъект очень быстро получает роль в международных отношениях – роль, которая вынуждает всех считаться с ним. Зарождающийся субъект изначально делит на части «отрицательное» и «положительное» отношение к себе, тем самым, обеспечив баланс сил вокруг себя и, тем самым, обеспечив свою независимость и безопасность.
4. Страх от самоопределения приводит к отказу от самоопределения.
В практической жизни, не совсем легко понять логику связи Самоопределения и Силы (жизнеспособности и жизнестойкости) самоопределившегося субъекта. Ведь, обычно перед императивом самоопределения находится пребывающий в кризисе субъект. Именно не понимание этой логики очень часто порождает у субъекта страх от Самоопределения – в таком акте многими усматривается вызов объективному миру вещей и явлений и источник зарождения угроз своему существованию. Поэтому, чаще, мы встречаемся со склонностью многих народов к отказу от Самоопределения и Суверенитета, и неосознанной склонности субъекта искать спасительную силу вне себя. Как правило, последняя склонность и порождает череду деструкций, что мы наблюдаем в истории многих народов и государств. Но правильных выводов из этого обычно не делается – безуспешность и увязывается обычно с отсутствием «сильных покровителей».
И так: существует убежденность в том, что суверенные решения и действия стран не являются фактором воздействия на позиции сильных мира сего. Мысль о том, что вооружение суверенной национальной стратегией посредством самоопределения может серьезно повлиять на позиции и действия любых держав, сформировав баланс сил вокруг суверенного субъекта, так и не утвердилась в сознании политической элиты Армении.