Հայաստանի ռազմական ներկրումներից նյարդայնացող Ադրբեջանը շարունակում է բեռնատար թռիչքներն իր մատակարար Իսրայելից
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը եւ նրա ենթակաները պարբերաբար դժգոհում են երրորդ երկրների կողմից դեպի Հայաստան իրականացվող ռազմական մատակարարումներից: Վերջերս, օրինակ, Ալիեւը հայտարարեց, թե Բաքուն չի կարող ձեռքերը ծալած սպասել, մինչեւ Ֆրանսիան, Հնդկաստանը եւ Հունաստանը զինեն Հայաստանին: Նրա խոսքով՝ այս պետությունները «դա անում են բացահայտ եւ ցուցադրաբար ու նույնիսկ փորձում են Բաքվին այդ կերպ ինչ-որ բան ապացուցել»:
Բաքվի ռեժիմի ներկայացուցիչների այս հայտարարություններին Հայաստանն ու նրա ռազմական մատակարարները արձագանքում են հետեւյալ տրամաբանական մտքով՝ յուրաքանչյուր երկիր իրավունք ունի պաշտպանվելու համար բանակ ունենալ եւ զինվել:
Հիստերիա բարձրացնելու արհեստական առիթները բաց չթողնող Ադրբեջանն, իհարկե, չի խոսում իր ռազմական ներկրումների մասին: Վարչապետ Փաշինյանն, օրինակ, վերջերս բրիտանացի լրագրողներին տված հարցազրույցում հայտարարել է. «…Եթե մենք տեսնենք Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ռազմական բյուջեների հարաբերակցությունը, այդտեղ էական դիսբալանս կա… Բայց մեզ ի՞նչն է անհանգստացնում, որ նույնիսկ այս դիսբալանսի պայմաններում Ադրբեջանը շատ ագրեսիվ է արձագանքում Հայաստանի զինված ուժերի բարեփոխումներին եւ սպառազինության ու տեխնիկայի ձեռքբերումներին, չնայած, մենք բոլորս հասկանում ենք, որ այդ ձեռքբերումներն ունեն բացառապես պաշտպանական նշանակություն: Նաեւ ես մի քանի անգամ ասել եմ, որ որեւէ երկիր չի կարող վիճարկել որեւէ այլ երկրի մարտունակ բանակ ունենալու իրավունքը: Կարծում եմ՝ մենք պետք է արձանագրենք, որ մարտունակ բանակ ունենալը, այո, երբեմն օգտագործվում է պատերազմի համար, բայց մարտունակ բանակ ունենալը կարեւոր է նաեւ խաղաղության համար, ուժերի ճիշտ բալանս ձևավորելու համար: Եվ նաեւ այս է պատճառը, որ երբ Ադրբեջանը բարձրացնում է այդ հարցերը, մասնավորապես՝ մեր կողմից սպառազինությունների ձեռքբերման, որն Ադրբեջանի կողմից ձեռքբերվող սպառազինության 15-20 տոկոսից ավելի չէ՝ եւ՛ ֆինանսական, եւ՛ ծավալի առումով, եւ հիմնականում կրում է պաշտպանական բնույթ ու ունի պաշտպանական նշանակություն, բայց մենք նաեւ այդ հայտարարություններն անարձագանք չենք թողնում»:
«Հետքը» նախկինում պարբերաբար անդրադարձել է Ադրբեջանի ռազմական գործարքներին եւ ներկրումներին:
Սրանցում առանձին տեղ է գրավում Ադրբեջան-Իսրայել բազմակողմանի համագործակցությունը: Վերջին տարիներին Իսրայելը դարձել է Ադրբեջանի գլխավոր ռազմական մատակարարը:
Իսրայելական «Haaretz» օրաթերթը 2023-ի մարտին հրապարակել էր մի հետաքննություն ըստ որի՝ ադրբեջանական բեռնատար ինքնաթիռները 2016 թվականից մինչեւ 2023 թ. մարտ առնվազն 92 անգամ վայրէջք են կատարել Իսրայելի «Օվդա» ավիաբազայում: Ադրբեջանական ինքնաթիռների վայրէջքներն այստեղ ուշագրավ են նրանով, որ «Օվդան», «Haaretz»-ի փոխանցմամբ, Իսրայելում միակ աերոդրոմն է, որի միջոցով օդային ճանապարհով պայթուցիկներ են ներմուծվում այդ երկիր կամ այնտեղից արտահանվում:
«Օվդա»-Բաքու չվերթը (ZP 4612), 04.04.2024
«Օվդան» ռազմավարական նշանակություն ունի զարգացած ռազմարդյունաբերություն ունեցող Իսրայելի եւ այս ոլորտում նրա գործընկեր երկրների համար: «Haaretz»-ը նշել էր, որ պայթուցիկների տեղափոխումը Իսրայելի գլխավոր՝ Թել Ավիվի «Բեն Գուրիոն» օդանավակայանի միջոցով արգելված է, քանի որ այն գտնվում է խիտ բնակեցված գոտում: Իսկ ահա «Օվդան» երկրի հարավային անապատային հատվածում է՝ Էյլաթ քաղաքից մոտ 45 կմ հյուսիս: 1980 թ. կառուցված «Օվդան» նախկինում ոչ միայն ռազմական ավիացիային էր ծառայում, այլեւ ընդունում էր քաղաքացիական չվերթեր՝ սպասարկելով Էյլաթ քաղաքն ու հարակից բնակավայրերը: Սակայն 2019 թվականից այն միայն ռազմական աերոդրոմ է՝ ավիաբազա:
«Օվդա» միջազգային օդանավակայանը՝ թռիչքի բարձրությունից. 05.09.2011 թ.
«Haaretz»-ի հետազոտությունը ցույց էր տվել, որ ադրբեջանական բեռնատարների թռիչքները դեպի «Օվդա» հաճախակիացել են այն ժամանակ, երբ ռազմական գործողություններ են ընթացել Արցախում կամ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին: Այսինքն՝ կարելի է ասել, որ դեպի «Օվդա» թռիչքներն ու այնտեղից կատարվող ներկրումները եղել են Բաքվի ռեժիմի հակահայ ագրեսիվության ակտիվացման ցուցիչ:
«Հետքն» իր հերթին ուսումնասիրել էր «Haaretz»-ի հրապարակումից հետո կայացած նույնատիպ չվերթերը եւ պարզել, որ 2023 թ. ապրիլ-հունիս ամիսներին տեղի էր ունեցել եւս 4 թռիչք դեպի «Օվդա»:
Արցախի բռնի հայաթափումից առաջ էլ՝ 2023-ի օգոստոսի 15-ից մինչեւ սեպտեմբերի 2-ը, ադրբեջանական բեռնատար օդանավերը եւս 4 անգամ մեկնել էին «Օվդա»:
Սեպտեմբերի 2-ից մինչեւ սեպտեմբերի 19-ին Արցախի դեմ պատերազմի սանձազերծումն ու հետագա հայաթափումը ադրբեջանցիները շարունակել են առաքումները պայթուցիկ սպառազինության հաբ հանդիսացող «Օվդայից»:
Եթե ներառենք վերոնշյալ 4 չվերթերը եւս, որոնց մասին գրել էինք 2023 թ. սեպտեմբերի 3-ին, ապա կստացվի հետեւյալ պատկերը (փակագծերում նշված են չվերթերի համարները, ZP-ն ադրբեջանական «Silk Way Airlines» բեռնափոխադրող ավիաընկերության կոդն է, որն էլ կատարել է թռիչքները):
15.08.2023 – Բաքու-«Օվդա» (ZP 4611), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4612)
29.08.2023 - Բաքու-«Օվդա» (ZP 4631), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4632)
01.09.2023 - Բաքու-«Օվդա» (ZP 4641), «Օվդա»-Գյանջա (ZP 4642)
02.09.2023 - Գյանջա-«Օվդա» (ZP 4651), «Օվդա»-Գյանջա (ZP 4652), Գյանջա-Բաքու (ZP 4652)
05.09.2023- Բաքու-«Օվդա» (ZP 4611), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4612)
13.09.2023- Բաքու-«Օվդա» (ZP 4611), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4612)
14.09.2023- Բաքու-«Օվդա» (ZP 4621), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4622)
17.09.2023- Գյանջա-«Օվդա» (ZP 4642), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4643)
Այս վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ Արցախի դեմ հարձակում պլանավորած Ադրբեջանի բեռնատար ինքնաթիռները ագրեսիայից առաջ՝ մեկ ամսում, 8 անգամ թռել են իսրայելական պայթուցիկների առաքման կետ:
Օգոստոս-սեպտեմբերին նույն օդանավերը թռել են նաեւ Թուրքիա, որն Ադրբեջանի գլխավոր ռազմական դաշնակիցն է:
Արցախի ամբողջական օկուպացիայից եւ բռնի հայաթափումից հետո դեպի «Օվդա» թռիչքների հաճախականությունը նվազել է, բայց չվերթերը շարունակվել են: Մինչ օրս կայացել են հետեւյալ թռիչքները:
21.11.2023- Բաքու-«Օվդա» (ZP 4611), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4612)
12.12.2023- Բաքու-«Օվդա» (ZP 4611), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4612)
21.12.2023 - Բաքու-«Օվդա» (ZP 4631), «Օվդա»-Տալլին/Էստոնիա (ZP 4632), 22.12.2023 – Տալլին-Անկարա (ZP 4633), Անկարա-Բաքու (ZP 4634)
26.12.2023- Բաքու-«Օվդա» (ZP 4611), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4612)
03.01.2024- Բաքու-«Օվդա» (ZP 4621), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4622)
18.02.2024- Բաքու-«Օվդա» (ZP 4611), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4612)
29.02.2024- Բաքու-«Օվդա» (ZP 4611), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4612)
04.04.2024- Թել Ավիվ-«Օվդա» (ZP 4611), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4612)
18.04.2024- Բաքու-«Օվդա» (ZP 4611), «Օվդա»-Բաքու (ZP 4612)
Առաջին լուսանկարում՝ «Silk Way Airlines»-ի «Իլ-76ՏԴ-90» ինքնաթիռը (ադրբեջանական գրանցումը՝ 4K-AZ100)՝ Թել Ավիվի «Բեն Գուրիոն» օդանավակայանի երկնքում, 20.11.2022 թ., Էյալ Զարադ/jetphotos.com

Азербайджанские грузовые самолеты продолжают летать за оружием в Израиль
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и его подчиненные выражают недовольство военными поставками в Армению из третьих стран. Недавно, например, Алиев заявил, что Баку не может сидеть сложа руки, пока Франция, Индия и Греция будут вооружать Армению. По словам Алиева, указанные страны “делают это открыто и демонстративно и даже пытаются тем самым что-то доказать Баку”.
В ответ на заявления представителей бакинского режима Армения и ее военные поставщики отмечают, что любая страна в целях своей защиты имеет право вооружать собственную армию.
Однако Азербайджан, который не упускает повода нагнетать истерию, не говорит о своих военных поставках. Так, совсем недавно премьер-министр Никол Пашинян в интервью британским журналистам сказал: “…Если мы посмотрим на соотношение военных бюджетов Азербайджана и Армении, то там есть существенный дисбаланс... Но что нас беспокоит? То, что даже в условиях этого дисбаланса Азербайджан очень агрессивно реагирует на реформы Вооруженных сил Армении и приобретение вооружения и техники, хотя мы все понимаем, что эти приобретения имеют исключительно оборонительное значение. Кроме того, я несколько раз говорил, что ни одна страна не может оспаривать право другой страны иметь боеспособную армию. Я думаю, мы должны зафиксировать, что наличие боеспособной армии, да, иногда используется для войны, но наличие боеспособной армии также важно для мира, для формирования правильного баланса сил. И это одна из причин того, почему, когда Азербайджан поднимает эти вопросы, в частности, относительно закупки нами оружия, которая составляет не более 15-20 процентов от закупаемого Азербайджаном вооружения как в финансовом отношении, так и в плане объемов, и носит преимущественно оборонительный характер и имеет оборонительное значение, мы не оставляем эти заявления без ответа”.
Ранее Hetq.am не раз касался заключения Азербайджаном военных сделок и поставок вооружения.
- Как Израиль вооружает Азербайджан
- Азербайджанцы активизировали полеты на израильскую авиабазу
- Словакия, фактически поставившая артиллерию Азербайджану, притворяется невинной
- Израиль продаст Азербайджану системы ПВО и спутники
Особое роль в этом вопросе играет разностороннее сотрудничество Азербайджана и Израиля. В последние годы Израиль стал главным военным поставщиком Азербайджана.
В марте 2023 года израильская газета Haaretz опубликовала расследование, согласно которому в период с 2016 года по март 2023 года азербайджанские грузовые самолеты совершили по меньшей мере 92 посадки на израильской авиабазе “Овда”. Рейсы азербайджанских самолетов примечательны тем, что “Овда”, как пишет Haaretz, единственный аэродром в Израиле, через который воздушным путем доставляются в страну или вывозятся из нее взрывчатые вещества.
Рейс “Овда”-Баку (ZP 4612), 04.04.2024
“Овда” имеет стратегическое значение как для Израиля с его развитой военной промышленностью, так и для стран, являющихся его партнерами в этой сфере.
Согласно Haaretz, перевозка взрывчатых веществ через главный аэропорт Израиля “Бен-Гурион” запрещена, поскольку он находится в густонаселенном районе. “Овда” расположен в южной пустынной части Израиля, примерно в 45 км к северу от города Эйлат. Построенный в 1980 году аэропорт “Овда” в прошлом не только использовался военной авиацией, но и принимал гражданские рейсы, обслуживая города Эйлат и соседние с ним населенные пункты. Однако с 2019 года он является только военным аэродромом – авиабазой.
Международный аэродром “Овда” с высоты полета, 05.09.2011 г.
Расследование Haaretz выявило, что количество азербайджанских грузовых рейсов в “Овду” увеличивалось в те периоды, когда Азербайджан проводил военные операции в Арцахе или на армяно-азербайджанской границе.
В свою очередь Hetq, изучив аналогичные полеты после публикации Haaretz, установил, что в апреле-июне 2023 года состоялись еще четыре рейса в аэропорт “Овда”.
С 15 августа по 2 сентября 2023 г., то есть до насильственной депортации армян из Арцаха, азербайджанские грузовые самолеты еще четыре раза летали в “Овду”.
В период со 2-го по 19-е сентября, то есть до начала войны против Арцаха и последующей депортации оттуда армян, азербайджанцы продолжали поставки оружия взрывного действия из являющегося хабом аэропорта “Овда”.
Если учесть также четыре вышеупомянутых рейса, о которых мы писали 3 сентября 2023 г., то получится следующая картина (в скобках указаны номера рейсов, ZP – код выполнявшей рейсы азербайджанской грузовой авиакомпании Silk Way Airlines):
15.08.2023 – Баку-“Овда” (ZP 4611), “Овда”-Баку (ZP 4612)
29.08.2023 - Баку-“Овда” (ZP 4631), “Овда”-Баку (ZP 4632)
01.09.2023 - Баку-“Овда” (ZP 4641), “Овда”-Гянджа (ZP 4642)
02.09.2023 - Гянджа-“Овда” (ZP 4651), “Овда”-Гянджа (ZP 4652), Гянджа-Баку (ZP 4652)
05.09.2023- Баку-“Овда” (ZP 4611), “Овда”-Баку (ZP 4612)
13.09.2023- Баку-“Овда” (ZP 4611), “Овда”-Баку (ZP 4612)
14.09.2023- Баку-”Овда” (ZP 4621), ”Овда”-Баку (ZP 4622)
17.09.2023- Гянджа-”Овда” (ZP 4642), ”Овда”-Баку (ZP 4643).
Эта статистика показывает, что до запланированной Азербайджаном агрессии против Арцаха грузовые самолеты этой страны летали в израильский пункт поставки взрывчатых веществ восемь раз за месяц.
Эти же самолеты в августе-сентябре летали также в Турцию, являющуюся главной военной союзницей Азербайджана.
После полной оккупации Арцаха и насильственной депортации населения частота полетов в “Овду” уменьшилась. Тем не менее они продолжались. За это время состоялись следующие рейсы:
21.11.2023- Баку-“Овда” (ZP 4611), “Овда”-Баку (ZP 4612)
12.12.2023- Баку-“Овда” (ZP 4611), “Овда”-Баку (ZP 4612)
21.12.2023 - Баку-“Овда” (ZP 4631), “Овда”-Таллин/Эстония (ZP 4632), 22.12.2023 - Таллин-Анкара (ZP 4633), Анкара-Баку (ZP 4634)
26.12.2023 - Баку-“Овда” (ZP 4611), “Овда”-Баку (ZP 4612)
03.01.2024 - Баку-“Овда” (ZP 4621), “Овда”-Баку (ZP 4622)
18.02.2024 - Баку-“Овда” (ZP 4611), “Овда”-Баку (ZP 4612)
29.02.2024 - Баку-“Овда” (ZP 4611), “Овда”-Баку (ZP 4612)
04.04.2024 - Тель-Авив-“Овда” (ZP 4611), “Овда”-Баку (ZP 4612)
18.04.2024 - Баку-“Овда” (ZP 4611), “Овда”-Баку (ZP 4612)
На первом снимке: самолет “Ил-76ТД-90” авиакомпании Silk Way Airlines (азербайджанская регистрация 4K-AZ100) в небе над аэропортом “Бен-Гурион” в Тель-Авиве. 20.11.2022 г., Эял Заррад/jetphotos.com